Search

فهرست مطالب

آزمون acca چیست؟

آزمون acca

آزمون acca که مخفف (The Association of Chartered Certified Accountants) است یکی از بزرگ‌ترین آزمون‌ها برای حسابداری شناخته می‌شود. این آزمون با بیش از ۱۰۰ سال قدمت تقریبا ۶۰۰ هزار نفر دانشجو و عضو در سراسر دنیا دارد. این آزمون به عنوان برترین آزمون حسابداری در بین علاقمندان جا افتاده است.

آزمون‌های acca با توجه به اعتباری که میان کارفرمایان، دولتمردان و سازمان‌ها پیدا کرده است امروزه در بیش از ۱۸۰ کشور برگزار می‌شود.

هدف از برگزاری آزمون acca چیست؟

همان‌طور که قبلا نیز ذکر شد این امتحان جز معتبرترین امتحان‌های بین المللی حسابداری است که شخص با قبولی در این آزمون می‌تواند مدرک بین المللی و حرفه‌ای را کسب نماید. طبیعتا شرکت در این آزمون مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را در این رشته به همراه دارد. با شرکت در این آزمون و اخذ مدرک آزمون acca شخص می‌تواند در بزرگ‌ترین و معتبر‌ترین شرکت‌های حسابداری سراسر دنیا مشغول به کار شود.

مزیت شرکت در دوره و آزمون acca چیست؟

متقاضی شرکت در این آزمون شرایطی از قبیل اخذ مدرک مرتبط و تخصصی حسابداری و امور مالی، موقعیت و شانس بدست آوردن موقعیت‌های شغلی عالی بدون داشتن سابقه کاری مرتبط،‌ بدست آوردن اطلاعات جامع و کاربردی در حوزه حسابداری در مدت زمان منعطف که به متقاضی بستگی خواهد داشت،‌ اخذ مدارک بین المللی و معتبری که اهمیت خاصی که نزد موسسات و سازمان‌های معتبر و مهم جهانی دارد و آشنایی با روش‌های جدید در آموزش و ارزیابی حسابداری که توسط جدیدترین تکنولوژی‌های مرتبط جهانی حمایت می‌شوند.

متقاضیان شرکت در دوره های acca مزیت هایی را که در ادامع ذکر می کنیم را خواهند داشت:

دارندگان مدرک این آزمون از شرکت در آزمون‌های جامعه‌ی حسابداران رسمی معاف خواهند شد.

دارندگان مدرک acca همایت سازمان خود را جهت کار به عنوان بالاترین مقام مدیریت مالی در سراسر جهان خواهند داشت.

قادر خواهند بود مدرک معتبر کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته حسابدار ی از دانشگاه آکسفورد کسب کنند.

دارندگان این مدرک می‌توانند موسسات خدمات مالی با حق مهر و امضای خود را در سراسر جهان دایر نمایند.

دارندگان مدرک acca قادر خواهند بود از برگزاری سمینارها و کنفرانس‌ها مطلع شوند.

قادر خواهند بود از خدمات مرتبط و حرفه‌ای استفاده نمایند.

می‌توانند مجله‌ی ماهانه (Accounting and Business) را دریافت نمایند.

آزمون acca

دوره های آزمون acca چگونه است؟

دوره‌ی آزمون acca در ۱۴ درس و ۳ سطح برای علاقمندان برگزار می‌شود.

سطح اول

در این سطح علاقمندان به یادگیری نقش مهم اطلاعات مالی در مسائل اساسی مدیریت را می‌آموزند. این سطح شامل ۳ آزمون است که برای ارزیابی اصول اولیه حسابداری، نقش اطلاعات مالی و درک امور کلیدی مدیریت طراحی شده است.

در این سطح از آزمون از روش‌های «ارزیابی عینی» (Objective) و «کامپیوتری» (CBE) برگزار می‌شود.

سطح دوم

در سطح دوم علاقمندان به یادگیری نقش یک حسابدار در مدیریت استارتژیک سازمان‌ها را مشخص می‌نماید. در این سطح؛ توانایی‌های مدیر مالی در ارزیابی اطلاعات و ارائه پیشنهاد در یک چهارچوب حرفه‌ای و اخلاق تقویت خواهد شد.

سطح دوم آزمون acca از ۶ آزمون تشکیل شده است و تمام مهارت‌های حرفه‌ای لازم مدیران مالی را برای متقاضیان ارائه می‌دهد.

آزمون‌های این سطح در دو ترکیب موضوعی یا سناریو و توصیفی یا مقاله برگزار می‌شود. سطح علمی و استاندارد این مرحله برابر با دوره‌های سال‌های پایانی دانشگاهی انگلستان هستند.

متقاضیانی که با موفقیت سطح ۱ و ۲ را به پایان رساندند، از طرف دانشگاه Oxford Brookes مدرک «کارشناسی حسابداری» (AccountingApplied) را دریافت می‌کند.

سطح سوم

در این طسح ۷ آزمون وجود دارد که متقاضیان باید ۵ مرحله از آن‌ها را سپری نمایند.در این سطح ۳ امتحان اجباری و ۲ امتحان اختیاری وجود دارد که باید از بین ۴ از بین ۴ امتحان باقی مانده انخاب شوند.

آزمون‌های اجباری بر روی نقش اصلی حسابداری تصمیمات استراتژیک سازمان‌ها تمرکز دارند. مهارت‌هایی از قبیل برنامه‌ریزی بازرگانی، گزارش‌نویسی سازمانی و مدیریت مالی بخش‌ها مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرند. این آزمون به منظور سنجش توانایی‌های دانشجویان در بررسی اطلاعات و پیشنهادهای قابل قبول بازرگانی در اصل اخلاقی و حرفه‌ای طراحی شده است.

آزمون‌های انتخابی این اجازه را به داوطلب می‌دهند که بر حوزه‌های فتی و مرتبط با شغلی که دارند تمرکز بیشتری داشته باشند.

سطح چهارم

امتحان‌های انتخابی بخش‌های «حسابرسی و خدکات بیمه» (Audit and Assurance Services)،‌ «مالیات پیشرفته» (Advanced Taxation)،‌ «مدیریت عملکرد» (Performance Management) و مدیریت «اطاعات مدیریت» (Business Information Management) را شامل می‌شوند. اگر متقاضای نتواند آزمون‌های اختیاری را با موفقیت پشت سر گذارد و وضعیت شغلی متفاتوتی پیدا نماید،‌ قادر خواهد بود با تجدید نظر در انتخاب خود درس‌های دیگری را انتخاب نماید.

در سطح سوم سوالات به صورت (Case Study) است تا مهارت‌های تحلیل و ارزیابی‌های ضروری یک حسابدار حرفه‌ای قابل بررسی باشد. آزمون‌های این سطح از نطر استانداردی برابر با امتحانات کارشناسی ارشد در انگلیس است.

آزمون acca در بیش از ۳۰۰ مرکز سر سراسر جهان و سالی دو بار برگزار می‌شود.

آزمون acca

آیا آزمون acca در ایران برگزار می شود؟

بله،‌ در ایران نیز می‌توان در این آزمون شرکت کرد.  این مدرک برای کسانی که قصد مهاجرت دارند بسیار مناسب خواهد بود.

برای اخذ مدرک آزمون acca چه شرایطی باید داشت؟

برای اخذ این مدرک نیاز به ۳ سال سابقه کار مورد تایید خواهد بود. برای ثبت نام در این آزمون باید مدارکی از قبیل : تکمیل ثبت نام acca توسط PIAA،‌ ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی به همراه یک قطعه عکس پاسپورتی نیاز است.

چه کسانی باید در این آزمون شرکت کنند؟

کسانی که مدرک دیپلم دارند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. لازم به ذکر است که کسانی که مدرک کارشناسی ارشد حسابداری داشته باشند،‌ می‌توانند با تصویب سازمان از گذراندن تعدادی از آزمون‌ها معاف شوند.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

مقاله های مرتبط