اتریوم نیز همانند بیت کوین یک سیستم غیر متمرکز است یعنی توسط هیچ شخص یا نهادی کنترل نمی‌شود. سیستم شبکه‌ی غیر متمرکز اتریوم مشکلات سیستم متمرکز را ندارد،‌ شبکه‌ی اتریوم توسط هزاران سیستم کامپیوتری داوطلب در سراسر جهان اداره می‌شود. در واقع این سیستم هرگز آفلاین و خاموش نمی‌شود. در شبکه‌ی اتریوم اطلاعات شخصی کاربران به هیچ وجه فاش نخواهد شد.

اتریوم دومین ارز دیجیتال پلتفرم بزرگ بازار با هدف هوشمند سازی فرایندها و فضایی برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز و خودکار، در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر بیان کنیم اتر یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فناوری بلاک چین است. این ارز دیجیتال توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های غیر متمرکز خود را روی آن اعمال نمایند.

اهداف خلق اتریوم و بیت کوین کاملا با یکدیگر متفاوت است. بیت کوین اولین ارز رمز نگاری شده است که یک سیستم انتقال پول بوده و تمام تراکنش‌های انجام شده را در بلاک چین ذخیره و پشتیبانی می‌کند.

اتریوم فناوری را که بیت کوین بر مبنای آن عمل می‌کند را مورد استفاده قرار می‌دهد. اتر قابلیت‌های بلاک چین را به میزان قابل توجهی ارتقاء داده است. این ارز دیجیتال دارای یک شبکه‌‌ی کامل با مرورگر، زبان برنامه‌نویسی و سیستم پرداخت مربوط به خود است. از همه مهم‌تر این که کاربران خود را قادر می‌سازد تا برنامه‌های غیرمتمرکز را بر روی بلاک چین اتر ایجاد نمایند.

در واقع اتریوم یک بستر باز است که به توسعه دهندگان امکان می‌دهد برنامه‌های غیر متمرکز خود مانند قراردادهای هوشمند و سایر برنامه‌های پیچیده حقوقی و مالی را انجام دهند.  استفاده‌کنندگان قادر خواهند بود اتر را به عنوان یک بیت کوین قابل برنامه‌ریزی در نظر بگیرند. توسعه دهندگان از بلاک چین برای ایجاد معاملات، اشتراک گذاری لیست‌های مالی، سازمان‌های دیجیتال و سایر امکانات بی‌پایان که نیاز به داده‌ها و توافق‌های غیرقابل تغییر دارند بدون واسطه استفاده می‌کنند.

اتریوم در سال ۲۰۱۵ توسط ویتالیک بورتین خلق شد. پس از چند وقت از پیدایش این ارز دیجیتال، سیستم بلاک چین بر این ارز دیجیتال اعمال شد.

اتریوم

اتریوم پلتفرمی چند منظوره

هم اکنون اتریوم به عنوان دومین ارز دیجیتال محبوب در دنیا شناخته می شود،‌ طبق پیش‌بینی‌ها این ارز از بیت کوین نیز پیشی خواهد گرفت.

اتریوم چگونه کار می کند؟

همان طور که قبلا ذکر شد اتر بر اساس پروتکل‌های بیت کوین و بلاک چین آن طراحی شده است. اما پلتفرم اتر به گونه‌ای طراحی شده است که برنامه‌های فناوری و تکنولوژی را نیز پشتیبانی می‌کند. اتریوم بلاک چین مخصوص به خود را دارد. تنها شباهت بلاک چین اتر و بیت کوین در این است که هر دو کل معاملات را ذخیره می‌کنند. بلاک چین اتریوم تعداد بلاگ‌های بیشتری را نسبت به بلاک چین بیت کوین ذخیره می‌کند. هر نود یا گره در شبکه‌ی اتریوم تاریخ تراکنش‌ها، آخرین وضعیت یا اطلاعات قراردادهای هوشمند،‌ موجودی هر کاربر و تمام کدهای قرارداد هوشمند و  محل ذخیره شدن آن‌ها را ثبت می‌کند.

درواقع بلاک چین اتریوم ماشین انجام تراکنش‌ها شناخته می‌شود. زمانی که تراکنش‌ها انجام می‌شود، ماشین تراکنش‌ به سراغ موقیت‌های بعدی می‌رود. هر موقعیت شامل میلیون‌ها تراکنش است. این تراکنش‌ها به صورت بلاک دسته بندی شده‌اند،این بلاک‌ها زنجیروار به یکدیگر متصل هستند. قبل از اضافه کردن بلاک‌ها به دفتر حساب باید آن‌ها تایید شوند، ‌این فرآیند کلی در ارز دیجیتال اتریوم استخراج نام دارد.

در فرآیند استخراج گروهی از نودها با قدرت محاسباتی خود برای تکمیل چالش اثبات کار که نوعی معمای ریاضی است، استفاده می‌کنند. هر کامپیوتری که دارای قدرت بیشتری باشد معمای به وجود آمده را زودتر حل می‌کند. پاسخ این معما به نوعی اثبات کار و اعتبار بلاک توصیف می‌شود.

استخراج کنندگان بسیاری برای ایجاد و تایید اعتبار بلاک با هم‌دیگر رقابت می‌کنند. در هر بار استخراج فرآیند اثبات کار یک توکن جدید اتریوم تولید شده و به استخراج کننده‌ها اعطا می‌شود. در واقع ستون فقرات شبکه‌ی اتریوم، استخراج کننده‌ها هستند. زیرا آن‌ها علاوه بر تراکنش‌ها؛ سایر عملیات شبکه‌ را نیز تایید می‌کنند.

مهم‌ترین کاربرد اتریوم این است که کاربران این ارز دیجیتال به خود اجازه می‌دهند نرم افزار غیرمتمرکز ایجاد کرده و آن را به کار گیرند. هر نوع خدمت متمرکز در اتریوم پلتفرم غیر متمرکز به خود می‌گیرد.

نرم افزارهای غیرمتمرکز اتر پتانسیل تغییر نوع روابط بین شرکت‌ها و مخاطبان خود را به طور کامل در اختیار دارد. سرویس‌های زیادی وجود دارند که ارائه‌ی پلتفرم به کاربران جهت معماله‌ی کالاها و خدمات، کارمزد دریافت می‌نمایند. بلاک چین اتریوم مشتریان را قادر می‌سازد تا از اصالت کالای خریداری شده اطمینان حاصل کنند. اجرای قراردادهای هوشمند بدون هیچ گونه واسطه، تجربه‌ی یک تجارت سریع و بی‌خطر را برای دوطرف تضمین می‌کند.

فناوری بلاک چین پتانسیل خلق انقلاب در خدمات وب و صنایعی را به شیوه‌های قراردادی بلند مدت اعمال می‌کند. بلاک چین اتر قادر به پیاده‌سازی اصول اصلی خود که شامل امنیت، شفافیت و کارایی به هر نوع خدمات، تجارت و دیگر صنایع هستند.

اتریوم می‌تواند برای ایجاد سازمان‌های مستقل و نامتمرکز (DAO) که کاملا به صورت شفاف و بدون هیچ گونه دخالت و رهبری عمل می‌کنند، مورد استفاده قرار گیرد.

سازمان‌های مستقل و نامتمرکز (DAO) به وسیله‌ی کدهای برنامه‌نویسی و مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند که بر روی بلاک چین نوشته شده‌اند، اجرا خواهد شد.

سازمان‌های مستقل و نامتمرکز (DAO) متعلق به افرادی هستند که توکن خریداری کرده‌اند. هر چند، میزان توکن‌های خریداری شده با مالکیت سهام برابری نمی‌کند.

اتریوم

مزایای ارز دیجیتال اتریوم

پلتفرم اتریوم از تمامی ویژگی‌های فناوری بلاک چین که بر روی این ارز اجرا می‌شود، بهره می‌برد. این فناوری بدون نیاز به حضور شخص یا قدرت ثالثی انجام می‌شود، به این معنی که تمام برنامه‌های غیر متمرکز در شبکه‌ی اتریوم بدون نیاز به حضور و کنترل شخصی صورت می‌گیرد.

هر شبکه‌ی بلاک چین بر اساس یک سری اصول توافق شده شکل گرفته است. در واقع تمام گره‌ها در داخل سیستم باید با هر تغییری که درون شبکه ایجاد می‌شود، موافقت نمایند. این ویژگی امکان تقلب، فساد و غیرقابل اعتماد شدن سیستم را از بین می‌برد.

کل پلتفرم بلاک چین اتر  غیرمتمرکز است از این رو تمام برنامه‌ها همانند ارز بیت کوین همیشه آنلاین باقی مانده و هرگز خاموش نخواهند شد. علاوه بر این طبیعت غیرمتمرکز و امنیت رمزنگاری شده، شبکه اتر را به خوبی از حملات هکرها و فعالیت‌های کلاهبرداری محافظت می‌کند.

معایب ارز دیجیتال اتریوم

با توجه به این که قراردادهای هوشمند با هدف از بین بردن خطای شبکه ایجاد شده است، اعتبار آن‌ها تنها بستگی به افرادی دارد که این پلتفرم را کد نویسی کرده‌اند.

در همه حال خطای انسانی وجود دارد و هر اشتباهی در کد نویسی می‌تواند مورد سوء استفاده قرار بگیرد. اگر چنین اتفاقی رخ بدهد، هیچ راهی برای متوقف کردن حمله‌ی هکرها وجود نخواهد داشت.

تنها راه برای جلوگیری از اشتباهات و حمله‌ی هکرها ایجاد یک توافق و بازنویسی کد است. در هر حال به طور کامل با جوهره‌ی بلاک چین در تضاد خواهد بود، زیرا همان‌ طور که گفته شد ذات این دفتر حساب غیرقابل تغییر است.

دائو نام یک سازمان غیر متمرکز است که در ۳۰ آوریل ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد و مورد حمله هکرها قرار گرفت. در این حمله در حدود ۳.۶ میلیون توکن اتریوم به سرقت رفت. مهاجم از یک اشکال تماس بازگشتی در کد استفاده کرده بود. نتیجه‌ی حمله نه تنها از دست رفتن بخش بزرگی از سرمایه و بودجه دائو بود، بلکه باعث عدم اعتماد کاربران به کل شبکه اتریوم شد. قیمت اتریوم در آن زمان از ۲۰ دلار به ۱۳ دلار کاهش یافت.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست