Search

فهرست مطالب

قراردادهای هوشمند رمز ارز اتریوم چگونه کار می کنند؟

قرار داد هوشمند

قرار داد هوشمند ؛ در مقاله‌های قبل از اتریوم بحث کردیم،‌ اگرچه امروزه علاقمندی به ارزهای بیت کوین بیشتر شده و اکثرا ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، لایت کوین و اتریوم را می‌شناسند.

در بیت کوین دو نوع حساب متفاوت حساب‌های خارجی (EOAs) و حساب‌های قرار داد وجود دارد. حساب‌های خارجی به دست کاربران توسط نرم‌افزارهایی مانند کیف پول کنترل می‌شوند.

در مقابل‌، حساب‌های قراردادی توسط کد برنامه (که معمولاً به آن قراردادهای هوشمند نیز گفته می‌شود) به وسیله‌ی ماشین مجازی اتریوم اجرا و کنترل می‌شود.

اگر بخواهیم به طور خلاصه شرح دهیم؛ EOA ها حساب‌های ساده و بدون هیچ‌گونه کد همراه یا اطلاعات پایه ذخیره شده هستند‌، در حالی که حساب‌های قرار داد هوشمند دارای کد همراه و اطلاعات پایه ذخیره شده هستند.

حساب‌های خارجی توسط معاملات کنترل شده و با کلید خصوصی و به صورت مستقل امضا شوند. در ادامه در مورد حساب‌های قرارداد و کد برنامه‌ای که آن‌ها را کنترل می‌کند بحث خواهیم کرد.

قرداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند سال‌هاست که استفاده می‌شود، هدف از استفاده‌ی قرارداد هوشمند توصیف تراکنش‌های مختلف به وجود آمده است.

در دهه‌ی ۱۹۹۰‌، نیک زابو که به علم رمزنگاری واقف بود؛ این اصطلاح را اختراع کرد و آن را به عنوان «مجموعه‌ای از وعده‌ها» که به شکل دیجیتال ‌به صورت پروتکل‌هایی که طرفین به وعده‌های یکدیگر عمل می‌کنند‌، تعریف کرد. در سال  ۲۰۰۹ این پروتکل‌ها با پیدایش بلاک چین تکامل یافتند.

این اصطلاح در ارز دیجیتال اتریوم بسیار بی‌معناست، قرداد‌های موجود در اتریوم نه هوشمند هستند و نه قانونی؛ اما بر طبق عادت آن را قراردادهای هوشمند می‌گویند.

از اصطلاح قرار داد هوشمند در اتریوم؛ برای غیر قابل تغییر بودن برنامه‌های کامپیوتری در این ارز دیجیتال استفاده می‌شود.

قرار داد هوشمند

برنامه های کامپیوتری

قراردادهای هوشمند صرفاً برنامه‌های رایانه‌ای هستند. کلمه‌ی قرار داد در این معقوله جنبه‌ی قانونی ندارد.

غیر قابل تغییر بودن

پس از استقرار  کد یک قرارداد هوشمند، این کد نمی‌تواند تغییر کند. برخلاف نرم افزارهای سنتی‌، تنها راه اصلاح یک قرارداد هوشمند‌، استقرار نمونه‌ی جدید است.

قطعی بودن قرار داد هوشمند

نتیجه‌ی اجرای قرار داد هوشمند با توجه به زمینه‌ی معامله و وضعیت بلاک چین آن برای هرکسی که آن را انجام می‌دهد، یکسان است.

متن EVM

قراردادهای هوشمند در زمینه‌های اجرا‌ی متن‌های EVM بسیار محدود هستند. این قرار دادها می‌توانند در وضعیتی که قرار دارند در انجام معاملات به جدیدترین بلاک‌ها دسترسی داشته باشند.

غیرمتمرکزبودن کامپیوتر های جهانی

EVM به عنوان یک نمونه محلی در هر نود اتریوم کار می‌کند‌، اما از آنجا که تمام موارد EVM به صورت شکل اولیه‌ی خود کار می‌کنند طبیعتا همان حالت نهایی را نیز تولید می‌کنند‌، سیستم به عنوان یک مرجع کل مستقل و تنها به عنوان یک کامپیوتر جهانی کار می‌کند.

قرار داد هوشمند

چرخه ی عمر یک قرار داد هوشمند

قراردادهای هوشمند معمولا به زبان پیشرفته و مستحکم نوشته می‌شوند. با تمام این‌ها برای اجرای قرار داد نیازی به کدهای پیچیده نیست. هر قرارداد توسط یک آدرس اتریوم مشخص می‌شود‌، از معامله‌‌ی قرارداد به عنوان تابعی از حساب اصلی و غیره حاصل می‌شود.

آدرس اتریوم در قراردادها را می‌توان به عنوان رسید تراکنش‌ها، ارسال پول به حسابی دیگر یا تماس با یکی از طرفین قرارداد استفاده کرد.

توجه داشته باشید که برخلاف EOA‌، هیچ کلیدی مرتبط با حساب کاربری ایجاد شده برای یک قرارداد هوشمند جدید وجود ندارد. به عنوان سازنده‌‌ی قرارداد، هیچ امتیاز ویژه‌ای در سطح پروتکل دریافت نمی‌کنید (اگرچه صریحاً می‌توانید آن‌ها را در قرارداد هوشمند رمزگذاری کنید). شما مطمئناً کلید خصوصی را برای حساب قرارداد دریافت نمی‌کنید، ‌که در واقع وجود ندارد ‌می‌توانیم بگوییم که حساب‌های قرارداد هوشمند خودشان کلید خصوصی هستند.

مهم‌ترین ویژگی این حساب‌های قراردادی این است که قراردادها فقط در صورتی انجام می‌شوند که توسط یک معامله، فراخوانی شوند. طرفین قرار داد می‌توانند برای انجام قرار داد جدید با یکدیگر در تماس باشند. اما اولین قرار داد در بلاک چین با معامله‌ای از EOA فراخوانی می‌شوند. قراردادها هرگز به تنهایی یا به صورت پیش زمینه انجام نمی‌شوند. همچنین شایان ذکر است که قراردادهای هوشمند به هیچ وجه به موازات اجرا نمی‌شوند، کامپیوترهای جهانی اتریوم را می‌توان یک دستگاه تک رشته‌ای قلمداد کرد.

خاتمه‌‌ی موفقیت آمیز بودن قرار داد هوشمند، بدان معنی است که برنامه بدون خطا اجرا شده و به انتها برسد. اگر بنا به هر دلیلی اجرای قرار داد با خطا مواجه شد،‌ باید از اول روند قرارداد طی شود. اتر صرف شده برای قرارداد‌، از حساب مبدا کسر می‌شود‌.

همان‌طور که ذکر شد قراردادهای هوشمند قابل تغییر نیستند.  یک قرار داد هوشمند می‌تواند حذف شود،‌ کد داخلی خود و حالت ذخیره داخلی خود را از طریق آدرس قرار داد هوشمند از بین ببرد. هرگونه تراکنش ارسال شده به آن آدرس حساب، پس از حذف قرارداد هیچ کدی را اجرا نمی‌کند‌، زیرا دیگر هیچ کدی برای اجرا وجود ندارد.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

مقاله های مرتبط