با وجود این‌که بیت ‌کوین تمام عناوین سال گذشته را به تنهایی درو کرد، ارزهای دیجیتالی و پلتفرم‌های ارز دیجیتال دیگری وجود داشتند که باعث افزایش چشمگیر سود و کشش در بین توسعه‌دهندگان شدند. «استلار» (Stellar) یکی از آن‌ها بود. با افزایش قیمت آن در سال ۲۰۱۷ که حدود ۴۱.۹۰۰درصد بود، «لومن» (lumen)؛ ارز دیجیتالِ استلار، سال پیش میان بهترین‌ها قرار گرفت.

استلار ممکن است فرصتی جالب برای تریدر‌هایی که به دنبال تغییر سهام خود با ارز دیجیتالی بجز بیت ‌کوین هستند باشد. در اینجا بطور خلاصه به کوین و چشم انداز تجارت آن می‌پردازیم.

استلار چیست؟

استلار فناوریِ منبع پرداخت باز است که چندین شباهت با «ریپل» (Ripple) دارد. بنیان‌گذار آن «جد مکالب» (Jed McCaleb) همچنین ریپل را نیز بنیان‌گذاری کرده است.

مانند ریپل، استلار هم فناوری پرداختی است که هدف برقراری ارتباط میان موسسات مالی و کاهش چشمگیر هزینه‌ها و زمان لازم برای نقل و انتقالات مرزی را دارد. با اینحال شباهت این‌ دو، به همین موضوع محدود می‌شود.

یک فورک در پروتکلِ استلار در اوایل سال ۲۰۱۴ منجر‌به ساخت (SCP) یا همان موافقت عمومی پروتکلِ استلار شد. همچنین هردو سیستم ساختار‌های متفاوتی دارند. درحالیکه ریپل سیستمی بسته به حساب می‌آید، استلار منبعی باز است.

این‌ دو همچنین مصرف‌کنندگان متفاوتی دارند. ریپل با مراکز بانکداری معتبر و مجمع‌ها به منظور ساده‌تر کردن فناوری انتقال مرزی همکاری می‌کند. در مقابل آن، استلار بیشتر روی بازارهای درحال توسعه متمرکز است و موارد بسیاری از جمله حواله‌های پول و توزیع وام بانکی به بانک های غیر‌مجاز دارد.

ریپل چیست؟

ریپل نوعی فناوری است که هم به عنوان نوعی ارز دیجیتال و هم نوعی پرداخت آنلاین برای مبادلات مالی عمل می‌کند. بار اول در سال ۲۰۱۲ بیرون آمد و توسط «کریس لارسن» (Chris Larsen) و جد مکالب ابداع شد. ریپل بعد از بیت‌کوین و «اتریوم» (Ethereum) سومین واحد ارز دیجیتالی معتبر است.

استلار

استلار چطور عمل می کند؟

عملکرد اساسی استلار شبیه به بسیاری از تکنولوژی‌های پرداخت غیرمتمرکز است. این شبکه‌ای از سرورهای غیرمتمرکز را راه‌اندازی می‌کند و یک دفتر توزیع دارد که هر 2 تا 5 ثانیه میان تمام نود‌ها به روز رسانی می‌شود.

(SCP) برای تایید مبادلات، به کلِ شبکه استخراج متکی نیست. درعوض، از الگوریتم «موافقت‌نامه فدرال بیزانس» (FBA) استفاده می‌کند که باعث پردازش سریع‌تر مبادلات می‌شود. دلیل این امر این است که از برش‌های کروم (یا بخشی از شبکه) استفاده می‌کند تا اعتبار یک معامله را تایید کند.

هر نود در شبکه استلار گروهی دیگر از نود‌های قابل اعتماد را انتخاب می‌کند. وقتی معامله‌ای از جانب تمام نود‌های آمده در گروه مورد تایید باشد، مورد قبول خواهد بود. کوتاه کردن این روند، شبکه استلار را بسیار سریع‌تر می‌کند و گفته می‌شود که در هر ثانیه هزار عملیاتِ شبکه، پردازش می‌شود.

استلار چگونه نقل و انتقالات مرزی را سرعت می ‌بخشد؟

روند فعلی برای انجام نقل و انتقالات مرزی، روندی بسیار پیچیده است. این امر به بانک های داخلی نیاز دارد تا حساب‌های مربوط به حوزه‌های خارجی را به صورت ارز محلی نگه دارد. بانک‌های خبرنگار آن‌ها باید در کشور اصلی یک حساب کاربری مشابه داشته باشند.

همانطور که مشهود است «نوسترو – وسترو» (Nostro-Vostro) برای معملات مرزی با ارزهای «فیات» (fiat) فرایندی طولانی است که شامل تبدیل و همزمانی حساب‌ها می‌شود. از آنجایی که حساب‌های همزمان را فعال می‌کند، بلاک‌چینِ استلار می‌تواند تاخیرها و پیچیدگی‌های موجود را کاهش دهد.

از «ارز دیجیتال لومنس استلار» (Stellar’s Lumens cryptocurrency) نیز می‌توان برای تامین نقدینگی و ساده کردن روند استفاده کرد. براساس برخی گزارش‌ها، بانک‌ها از ارزهای رمز‌گذاری شده خود برای آسان‌تر کردنِ چنین نقل و انتقالاتی در آینده استفاده می‌کنند.

به گفته «دیوید مازیرز» (David Mazières) پروفسور دانشگاه استنفورد و سازنده (SCP)، این پروتکل دارای الزامات محاسباتی و مالی «متوسط» است. این موضوع حتی سازمان‌هایی با حداقل بودجه فناوری اطلاعات مانند مراکز غیرانتفاعی را قادر به شرکت در شبکه خود می‌کند.

چند موسسه از بلاک چین استلار استفاده می کنند؟

استلار در اکتبر سال ۲۰۱۷ بعد از اعلام همکاری با (IBM) که شرکتی بین‌المللی برای تجارت ماشین‌آلات است، مورد توجه قرار گرفت. این مشارکت چندین راه برای جریان دادن پول میان ملل مختلف، در اقیانوس آرام جنوبی را پیش‌بینی می‌کند.

همچنین در سال ۲۰۱۶ شرکت مشاور برجسته فناوری «دلوته» (Deloitte) از همکاری با استلار برای تهیه یک برنامه‌ی پرداخت خبر داد. در کنفرانسی در سال ۲۰۱۷، مک کالب تایید کرد که ۳۰ بانک برای استفاده از بلاک‌چین استلار به منظور نقل و انتقالات مرزی، ثبت‌نام کرده‌اند. سرویس پرداخت «استریپ» (Stripe) بیت کوین را روی پلتفرم خود حذف و استلار را وارد کرده است.

سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال و سایر کوین‌های پیشنهادیِ اولیه (ICO) بسیار ریسکی است و نیاز به فکر کردن دارد. این مقاله توصیه‌نامه‌ای از جانب (Investopedia)  یا راهی برای سرمایه‌گذاری شما روی ارزهای دیجیتال و (ICO) های دیگر نیست. از آنجایی که وضعیت هر فرد، منحصر به خودش است، قبل از تصمیم‌گیری‌های مالی همیشه باید از یک متخصص واجد شرایط کمک گرفته شود.

استلار ممکن است فرصتی جالب برای تریدر‌هایی که به دنبال تغییر سهام خود با ارز دیجیتال بجز بیت ‌کوین هستند باشد.

استلار

 

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست