چند سال پس از پیدایش بیت کوین ؛ ارزهای دیجیتال و بلاک چین در تمام امور اقتصادی و بیشتر امور دیگر از قبیل املاک، بهداشت، امورقضایی،‌ سرمایه گذار ، بانکداری و صندوق پوشش ریسک و غیره دست برده‌اند. بلاک چین و ارزهای دیجیتال برای ایجاد انقلاب در بسیاری از صنعت‌ها وارد این عرصه شده‌اند، اما امروزه این ارزها در ابتدای راه و هدف خود قرار گرفته‌اند.

با توجه به این که ارزهای دیجیتال و بلاک چین تحولات زیادی را در حوزه‌ی تکنولوژی برای دنیا آورده است،‌ بسیاری از افراد ثروتمند دنیا نظرات متفاوتی در رابطه با این تکنولوژی‌ها دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

سایت کوین تلگراف در مقاله‌ای نظر ثروتمند و سرمایه گذار را در باره‌ی ارزهای دیجیتال و بلاک چین را به انتشار رسانده است.

جف بزوس (Jeff Bezos)

جف بزوس ثروتمندترین فرد دنیا؛ با سرمایه‌ای ۱۳۰ میلیارد دلاری است که شایعاتی مبنی بر این که سرمایه‌گذاری زیادی بر بیت کوین داشته بر سر زبان‌ها افتاده است. مدیرعامل صرافی بایننس طی اظهار نظری که داشت بیان کرد انتظار می‌رود آمازون با پذیرش پرداخت بیت کوین در سایت خود جهش خیلی خوبی در آینده‌ی بیت کوین را بوجود آورد.

البته هیچ کدام از این شایعات تایید نشده‌اند،‌ سایت آمازون نیز هرگونه پرداخت با بیت کوین و ارز دیجیتال دیگری را در سایت رد کرده است. قابل ذکر است آمازون در زمینه‌ی توسعه‌ی بلاک چین فعالیت خوبی داشته است.

سرمایه گذار

بیل گیتس (Bill Gates)

گیتس با سرمایه‌ای برابر با ۱۰۰ میلیارد دلار،‌ سال‌هاست در بین ثروتمندترین افراد جهان است. گیتس در سال ۲۰۱۴ نسبت به ارزهای دیجیتال علی الخصوص بیت کوین علاقه نشان داد. وی در مصاحبه‌ای که با نشریه‌ی «بلومبرگ» (Bloomberg) داشت بیان کرد که بیت کوین از دیگر ارزهای دیجیتال بهتر است. گیتس مدت‌ها بعد از مصاحبه حرف خود را پس گرفت و گفت ناشناس بودن ارزهای دیجیتال ویژگی خوبی برای تراکنش‌ها نیست.

علی رغم تمامی این‌ها بیل گیتس نیز مانند دیگر منتقدان ارزهای دیجیتال حساب بلاک چین را از ارزهای دیجیتال دیگر جدا کرده و اظهار کرد فناوری بلاک چین ویژگی‌های مثبتی دارد.

سرمایه گذار

وارن بافت (Warren Buffet)

بافت یکی از منتقدان دیرین ارز دیجیتال و بیت کوین است. وی در سال ۲۰۱۸ بیت کوین را یک «سراب» و حتی «مرگ موش» خواند و اذعان کرد نمی‌توان بیت کوین را یک ارز نامید.

اما مدتی قبل مدیر عامل ارز ترون (Tron) اظهار کرد که وافر چندی پیش از تکنولوژی‌های جدید استقبال می‌کند. این اظهارات نظر پس از صرف نهار که سان مدیرعامل ترون با بافت داشت و سعی داشت وی را در این حوزه ترغیب کند، عنوان شد.

با این که بافت مقداری ترو از سان به عنوان هدیه قبول کرد، ‌اما در اظهارت خود بیان داشت هیچ ارز دیجیتالی ندارد و با توجه به این که ارزش آن‌ها صفر است هیچ وقت به خرید ارز دیجیتال فکر نخواهد کرد.

سرمایه گذار

برنارد آرنالت (Bernard Arnault)

آرنالت با داشتن بیش از ۷۰ برتد از جمله «سِفورا و لویی ویتون» (Louis Vuitton Sephora and ) امپراطوری بزرگی در دنیای تجارت دارد. وی با خرید امتیاز «کریستین دیور» (Christian Dior) در سال ۱۹۸۵ بین ثروتمندترین افراد دنیا قرار گرفت. بر طبق گرارش مجله‌ی فوربز از آن زمان تجارت وی گسترش یافت ودر سال ۲۰۱۸ شاهد اوج دوران فروش قرار گرفت.

آرنالت هیچ اظهار نظری در رابطه با بیت کوین و بلاک چین نداشته است. اما شنیده‌ها حاکی از این است که آرنالت با مایکروسافت آزور «شرکت کانسنیس» (ConsenSys) در سال ۲۰۱۹ برای توسعه‌ی پلتفرم بلاک چین که محصولات LVMH را ردیابی می‌کند، تفاهم نامه امضا کرده است.

شایعاتی نیز مبنی بر این که وی بر روی یک شرکت بلژیکی (Abesix Belgique) ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده است به گوش می‌رسد، قابل ذکر است آرنالت این ادعاها کذب دانته است.

سرمایه گذار

لری الیسون (Larry Ellison)

الیسون به عنوان هقتمین شخص ثروتمند جهان که یکی از بنیانگذاران «اوراکل» (Oracle) ثروتی برابر با ۵۰ میلیارد دلار دارد. آلیسون جز معدود میلیاردرهایی است که بسیار صریح در مورد بیت کوین نظر داده و نکات مثبت فناوری بلاک چین را مطرح نموده است.

طبق مقاله‌ای از اینسایدر که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد؛ آلیسون در رابطه با بلاک چین اظهار داشت که این فناوری اغلب زیر سایه‌ی بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر شناخته می‌شود.

در سراسر جهان شرکت‌های بیش از قبل در حال استفاده از فناوری بلاک چین هستند که از این فناوری جایگزینی برای مدل‌های قدیمی احراز هویت در قوانین،‌ املاک و حمل و نقل استفاده نمایند.

سرمایه گذار

مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)

پس از برنامه‌ی ارز دیجیتال لیبرا فیسبوک که سرو صدای زیادی در این حوزه داشت؛ بسیاری از افراد نسبت به این که اگر تمامی کاربران فیسبوک لیبرا خریداری کرده و آن را به عنوان ارز قبول کنند، اکثر ارزهای رایج دنیا در معرض خطر قرار می‌گیرند ابراز نگرانی کردند.

در حالی که ترس‌ها در باره‌ی این موضوع ادامه داشت زاکربرگ اعلام نمود:

زمانی که تصمیم به انجام کارهایی برای جامعه داریم که بسیار حساس هستند، در واقع می‌خواهیم دوره‌ای داشته باشیم که بتوانیم در مورد آن با مردم صحبت کرده و مشورت داشته باشیم تا بازخورد آن‌ها را گرفته و تصمیم نهایی را اتخاذ نماییم.

سرمایه گذار

مایکل بلومبرگ (Michael Bloomberg)

بلومبرگ علاوه بر این که جز ۱۰ فرد ثروتمند دنیا است در حال حاضر نامزد جمهوری حزب دموکرات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ است.

برخلاف دیگر سیاستمداران آمریکا از جمله‌ «دونالد ترامپ» (Donald Trump) در مورد بیت کوین و لیبرای فیسبوک نطر مثبتی منتشر نموده است. بلومبرگ نظرات مثبتی در خصوص ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین از خود نشان داده است.

بلومبرگ در باره ی این موضوع گفت:

بازار ارز دیجیتال ارزشی برابر صدها میلیارد پیدا کرده است، اما نظارت مراجع قانون‌گذار بر این ارزها همچنین ناقص و توسعه‌ نیافته است. با وجود همه‌ی ظرفیت‌های فاوری بلاک چین؛ بیت کوین و کوین‌ها کلاهبرداری و موارد مجرمانه درباره‌ی آن‌ها وجود دارد.

سرمایه گذار

ری دالیو (Ray Dalio)

دالیو موسس شرکت «بریج واتر» (Bridgewater Associates) است که در مصاحبه‌ای در مورد وضعیت اقتصادی جهان مانند بسیاری از سرمایه‌گذاران و علاقمندان بیت کوین ابراز نگرانی کرد و گفت:

در سیاست‌های مالی، درجایی قرار گرفته‌ایم که دیگر نمی‌توانیم طبق روش قبلی پیش برویم.

دالیو به کسانی که نگران رکود اقتصادی هستند طلا را پشتوانه‌ی امن‌تری نست به بیت کوین معرفی نمود. دالیو معتقد است دو هدف اصلی و مهم پیدایش پول واسطه‌ای برای مبادله و ذخیره ارزش است که دز حال حاضر بیت کوین چنین خصوصیات کارآمدی را ندارد.

دالیو در ادامه چنین بیان کرد که بیت کوین برای ذخیره‌ی ارزش در خال حاضر بی‌ثبات است.

سرمایه گذار

ایلان ماسک (Elon Musk)

ایلان ماسک اخیرا به دلیل توییت سربسته‌ی خود در مورد بیت کوین مود توجه بسیاری قرار گرفت. مدیرعامل و موسس تسلا با پذیرش ارزشمند بودن بیت کوین بیان کرد که نه مخالف بیت کوین است و منه موافق آن،‌ او در ادامه با بیان این که ارز دیجیتال بیت کوین برای تراکنش‌های غیرقانونی استفاده می‌شود، اذعان کرد:

شاید حرف‌های من باعث اعصبانیت طرفداران ارزهای دیجیتال شود اما در دنیای ارزهای دیجیتال تراکنش‌هایی وجود دارند که قانونی نیستند.

وی در ادامه بیان کرد:

ارزهای دیجیتال فعلی را جایگزین مناسبی برای پول‌های فیات می‌شناسد اما نه به عنوان جایگزین اصلی. با وجود این که ماسک ارزهای دیجیتال را کاملا تایید نمی‌کند اما طبق اظهارات وی تغییر در راه بوده و موسسات مالی و بانک‌ها باید خود را با این موضوع آماده کنند.

سرمایه گذار

جک ما (Jack Ma)

در سال ۲۰۱۸ جک ما در مصاحبه‌ای با بلومبرگ ادعا کرده بود که بیت کوین قابلیت تبدیل شدن به یک حباب را دارد. موسس کمپانی «علی بابا» (Alibaba) و مدیرعامل شرکت «انت قایننشال» (Ant Financial) یک گروه تجاری مالی چینی است که طبق تاریخ نشان داده شده است که توجه خاصی به بیت کوین و فناوری بلاک چین به خصوص در مورد ظرفیت این ارزهای دیجیتال برای ایجاد جامعه‌ی بدون اسکناس دارد.

در بیستمین کنفرانس سالانه‌ی دانش و تکنولوژی چین،‌ جک ما موضوع خود درباره‌ی حباب بودن بیت کوین را حفظ کرده وفناوری بلاک چین را یه عنوان کلیدی که گنجینه‌ی حاوی ابزارهای تکنولوژی را باز می‌کند، باد کرد.

سرمایه گذار

سرمایه گذار مایکل نووگراتز (Michael Novogratz)

نووگراتز مدیرعامل شرکت مرتبط با ارز دیجیتال «گلکسی دیجیتال» (Galaxy Digital) و مدیر سابق گروه سرمایه‌گذاری «فورتس» (Fortress) است. وی به درستی گذشتن بیت کوین از مرز ۱۰ هزار دلار را در سال ۲۰۱۷ پیشبینی کرده بود.

مایکل نووگراتز که طرفدار سرسخت بیت کوین است، گفت:

بیت کوین همانند طلای دیجیتال خواهد شد و تنها ارری است که می‌تواند همانند طلا به طرح هرمی قانونی دست یابد.

طبق گزارش‌ها نووگراتز برای این‌که نشان دهد به حرف‌هایش اطمینان دارد،‌ ۳۰ درصد از سرمایه‌ی خود را در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده است. در سال ۲۰۱۸ با رکود ارزهای دیجیتال شرکت نووگراتز ۱۳۶ میلیون دلار ضرر کرد اما همچنان نووگراتز بر موضع خود برای حمایت از بیت کوین استوار ست.

سرمایه گذار

سرمایه گذار تیم درپر (Tim Draper)

تیم درپر سرمایه‌گذار بزرگ پیش بینی قبلی خود را دو برابر کرد و گفت بیت کوین تا سال ۲۰۲۲ از مرز ۲۵۰ هزار دلار می‌گذرد،‌ او در ادامه بیان کرد پیش‌بینی قبلی‌ خود محافظه‌کارانه بوده است.

دریپرد اعتقاد به صعودی بودن بیت کوین را از سال ۲۰۱۴ زمانی که بیت کوین خرید حفظ نمود. درپر بیت کوین‌های خود را از مزایده‌ی بیت کوین‌های ضبط شده توسط سرویس پلیس آمریکا خریداری کرد. قیمت بیت کوین‌هایی که در آن زمان خریداری کرد حدود ۱۹ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

دریپر طی مصاحبه‌ای که اخیرا داشت اعلام کرد وی از ۶ ماه پیش سرمایه‌ی خود را از بازار بورس عمومی خارج کرده تا بتواند بیت کوین بخرد. دریپر در رابطه با سقوط بازار سهام جهانی به دلیل نگرانی‌هایی در مورد ویروس کووید ۱۹ اعلام کرد به دلیل متنوع سازی سبد دارایی‌ها،‌ میزان سهام وی اندک خواهد بود.

سرمایه گذار

دوقلوهای وینکلواس

پس از جهش سریع قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷، تایلر و کامرون وینکلوا به اولین میلیاردرهای بیت کوین تبدیل شدند. این دو برادر که موسس صرافی «جمینی» (Gemini) نیز هستند مدعی شدند که آن‌ها حدود ا درصد از کل بیت کوین‌های درگردش را در اختیار دارند.

بین دوقلوهای وینکلواس و مارک زاکربرگ بر سر اتهام سرقت ایده‌ی فیسبوک خصومت شخصی وجود داشت،‌ دوقلوهای وینکلواس طی مصاحبه‌ای اذعان کردن آن‌ها معتقدند لیبرای فیسبوک خبر مسرت بخشی در دنیای ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

طبق گزارشاتی این دوقلوها سال گذشته با مارک زاکربرگ قبل از رونمایی فیسبوک از استیبل کوین لیبرا گفت و گوهای داشته‌اند.

بیل هریس (Bill Harris)

بیل هریس مدیرعامل و یکی از موسسان پی پال به عنوان یکی از سرسخت‌ترین منتقدین بیت کوین هستند. مدیرعامل سابق پی پال در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۸ بیت کوین را یک روش کلاهبرداری بیان کرده و اذعان داشت:

بیت کوین تنها یک استراتژی «پامپ و دامپ» (Pump-and-Dump) خیلی بزرگ است که جهان مانند آن را به خود ندیده است.

جک دورسی (Jack Dorsey)

دورسی مدیرعامل توئیتر و شرکت خدمات پرداخت اسکوپر یکی از بزرگ‌ترین حامیان سرمایه گذار ی در بیت کوین است. وی بارها با شرکت در برنامه‌هایی از قبیل مشعل لایتنینگ و ایجاد «ایموجی» (Emoji) مخصوص بیت کوین به ترویج این ارز دیجیتال کمک کرده است. اسکوثر شرکت خدمات پرداخت دورسی از ارز دیجیتال بیت کوین پشتیبانی می‌کند.

دورسی معتقد است که جهان به یک ارز واحد نیاز دارد که بیت کوین می‌تواند آن ارز واحد باشد.

وی ادعا کرد:

ارز دیجیتال بیت کوین تنها فرصت جهان برای اتحاد جوامع و کشورهای سراسر دنیا است. به اعتقاد من این ارز دیجیتال شفافیت و ابتکار زیادی به ارمغان می‌آورد که مهم‌ترین آن دسترسی بیشتر مردم به پول است.

سرمایه گذار

پیتر تیل (Peter Thiel)

تیل یکی از شناخته شده‌ترین‌ افراد در حوزه‌ی فناوری‌های مالی و اقتصادی به شمار می‌رود. پیتر تیل که بنیان گذار سرویس پی پال است در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۵ الی ۲۰ میلیون دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کرد. وی اکنون سرمایه گذار ک فارم بزرگ ماینیگ در کشور آمریکا است.

تیل در سال ۲۰۱۷ ادعا داشت که بیت کوین بسیار دست کم گرفته شده و بیشترین شانس را برای تبدیل به طلای دیجیتال برای سرمایه گذار دارد. با تمامی این اوصاف تیل احتمال از بین رفتن بیت کوین را هم رد نکرد.

سرمایه گذار

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

فهرست