هاوینگ بیت کوین چیست و چه معنایی دارد؟ هاوینگ بیت کوین چه زمانی رخ می‌دهد؟ هاوینگ چه تاثیراتی بر روی ارزش بیت کوین می‌گذارد؟

به طور میانگین هر ۴ سال یک بار در واقع پس از گذشت ۲۱۰ هزار بلاک در بلاک چین بیت کوین میزان تولید بیت کوین‌های جدید به صورت ناگهانی نصف می‌شود. با اگر بخواهیم دقیق‌تر پاداش اهدایی به ماینر‌ها برای اضافه‌ کردن یک بلاک به بلاک چین ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

پدیده‌ی هاوینگ توسط ساتپشی ناکاموتو،‌ پدیدآورنده‌ی ناشناس بیت کوین با هدف کنترل تورم بیت کوین در کد این شبکه قرار گرفته است.

از آن‌جایی که پدیده‌ی هاوینگ در واقع نرخ عرضه بیت کوین‌های جدید یا همان عرضه بیت کوین را نصف می‌کند. به عقیده‌‌ی کارشناسان ارز دیجیتال این پدیده تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت بیت کوین می‌گذارد.

متن بالا خلاصه‌ای برای ساده‌تر کردن مسئله هاوینگ بود؛ در ادامه به شرح کلی هاوینگ خواهیم پرداخت.

قبل از درک پدیده هاوینگ؛ نخست باید با مفاهیم اولیه‌ی استخراج بیت کوین آشنا شوید. اگر بخواهیم خلاصه بیان کنیم می‌توان گفت که افراد داوطلب تحت عنوان استخراج کننده یا ماینر برای حفظ امنیت شبکه و تایید تراکنش‌های بیت کوین، قدرت پردازش سخت افزارهای خود را با فرآیند استخراج در اختیار شبکه‌ی بیت کوین قرار می‌دهند. استخراج نیازمند مصرف برق زیاد و حل معادلات پیچیده و پیشرفته است. شبکه‌ به عنوان پاداش برای مقداری بیت کوین تولید کرده و به ماینرها می‌دهد. هاوینگ هر چهار سال یکبار پاداش ماینرها را نصف می‌کند.

زمانی که ساتوشی ناکاموتو مشغول تعیین قوانین پروتکل‌های بیت کوین بود، روی دو قانون بیش‌تر از قانون‌های دیگر تاکید داشت:

۱.موجودی بیت کوین متناهی و محدود به ۲۱ میلیون واحد باشد.

۲. تعداد بیت کوین‌های تولید شده به ازای هر بلاک،‌ پس از هر ۲۱۰ هزار بلاک ۵۰ درصد کاهش یابد.

هالوینگ یا هاوینگ کدام درست است؟

در تلفظ «هاوینگ» (halving)، حرف (L) تلفظ نمی شود بنابراین برخلاف چیزی که اکثر کاربران ایرانی تلفظ می‌نمایند؛ هاوینگ صحیح‌تر است.

هاوینگ بیت کوین چند سال یک بار اتفاق می افتد؟

با توجه به این موضوع که هر ساعت به طور میانگین ۶ بلاک یافت می‌شود، پدیده‌ی هاوینگ نیز پس از ۲۱۰ هزار بلاک رخ می‌دهد، به طور میانگین می‌توان گفت هاوینگ هر چهار سال یک بار اتفاق می‌افتد.

در ابتدای پیدایش و فعالیت بیت کوین، در هر ۱۰ دقیقه ۵۰ واحد بیت کوین تولید می‌شد. یا به صورت دقیق‌تر اولین استخراج کننده ای که به پاسخ معادلات بلاک می‌رسید؛ ۵۰ بیت کوین دریافت می‌کرد. پس از اولین هاوینگ که در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد میزان پاداش استخراج کنندگان به ۲۵ رسید. در سال ۲۰۱۶ بعد از هاوینگ دوم پاداش استخراج به ۱۲.۵ و امسال (سال ۹۹) نیز به ۶.۲۵ رسیده است.

سوالی که ممکن است برای همه‌ی ما پیش آید این است که چرا هاوینگ ثابت نبوده و هر چهار سال یکبار در حال تغییر است؟ در جواب می‌توان بیان کرد که اگر بیت کوین‌های جدید به سرعت تولید شوند،‌ به مرور تعداد بالای بیت کوین‌های در گردش ارزش آن را پایین خواهند آورد.

«ویتالیک بوترین» (Vitalik Buterin) خالق اتریوم در این باره چنین ذکر می‌کند:

علت اصلی پدیده‌ی هاوینگ کنترل تورم است؛ یکی از بزرگ ترین اشتباهات ارزهای فیات که تحت کنترل بانک‌های مرکزی هستند این است که بانک‌ها قادرند به هر میزان که بخواهند پول چاپ کنند که اگر بیش از حد به چاپ پول بپردازند ارزش ارزهای دولتی طبق قانون عرضه و تقاضا به سرعت رو به کاهش خواهد رفت.

بیت کوین طوری طراحی شده است که همانند یک کالای با ارزش (مانند طلا) عمل کند. میزان طلای موجود در جهان محدود است که با استخراج هر گرم از آن استخراج طلاهای باقی مانده سخت‌تر از قبل می‌شود.

به همین علت محدود بودن است که طلا توانسته در طی ۶ هزار سال پیشین جای پای خود را به عنوان یک وسیله‌ی تبادل و ابزار ذخیره‌ی ارزش محکم نماید. همان کاری که امیدواریم بیت کوین نیز از پس آن برآید.

هاوینگ بیت کوین

پدیده‌ ی هاوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد؟

ممکن است یکی از مهم‌ترین سوال‌ها این باشد که آیا پدیده‌ی هاوینگ روی قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که کسی نمی‌داند! در حقیقت از لحاظ تئوریک و روی کاغذ با فرض این که تقاضا ثابت باشد و عرضه نصف شود قیمت باید دوبرابر قیمت قبل باشد تا به تقاضا پاسخ دهد. اما اساسا نمی‌توان گفت که تقاضا ثابت بماند و کاهش پیدا نکند.

در هاوینگ سال ۲۰۱۶ قیمت بیت کوین تغییر چشمگیری نداشت در آن زمان بیت کوین ۶۵۰ دلار بود که پس از این پدیده قیمت آن به ۶۷۵ دلار رسید که رشد چشمگیری به حساب نمی‌آمد. یک سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۷ قیمت بیت کوین به ۲۰ هزار دلار رسید که بالاترین قیمت ثبت شده از این ارز دیجیتال بود.

سوالت متداول در مورد هاوینگ کاربران یا علاقمندان به بیت کوین چیست؟

در ادامه به سوالات متداولی که ممکن است برای اکثر کاربران و علاقمندان به ارز دیجیتال بیت کوین پیش می آید خواهیم پرداخت:

آخرین بیت کوین چه سالی استخراج خواهد شد؟

طبق پیش‌بینی و برآوردهای هاوینگ تعداد نهایی بیت کوین در سال ۲۱۴۰ حدود ۲۱ میلیون که دقیق‌تر این رقم (۲۰۹۹۹۹۹۹٫۹۷۶۹) واحد است خواهد رسید.

آیا استخراج بیت کوین به پایان خواهد رسید؟

خیر،‌ تا زمانی که بیت کوین وجود داشته باشد، استخراج این ارز دیجیتال نیز ادامه خواهد داشت. زمانی که پاداش استخراج کنندگان طوری کاهش یابد که کفاف هزینه‌های استخراج را ندهد پاداش استخراج کنندگان از طریق کارمزد تراکنش‌ها تامین خواهد شد.

روزانه چه تعداد ارز دیجیتال بیت کوین استخراج می شود؟

روزانه به صورت میانگین ۱۴۴ بلاک استخراج می‌شود، که با این روند و با حساب ۲۴ ساعت در شبانه روز، ۶۰ دقیقه در ساعت و ۱۰ دقیقه برای هر بلاک به طور میانگین تعداد بیت کوین‌های استخراج شده روزانه ۱۸۰۰ واحد خواهد بود.

درواقع ارز دیجیتال بیت کوین به این دلیل که بتواند ارزشمند باقی بماند به پدیده‌ی هاوینگ روی آورده است. همان‌طور که ذکر شد تنها تعداد مشخصی (۲۱ میلیون واحد) ارز دیجیتال بیت کوین وجود دارد که پدیده‌ی هاوینگ توانسته تورم حاصل ازعرضه‌ی بیت کوین را با کند کردن نرخ توزیع کنترل نماید.

هاوینگ بیت کوین

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست