به بیان ساده استخراج ارز‌های دیجیتال و استخراج اتریوم درست مانند حل مسائل پیچیده‌ی ریاضی است و ماینر‌ها رکن اساسی شبکه‌های دیجیتالی هستند که با بکارگیری تمام توان خود مدت زمان زیادی را صرف محاسبه و حل این مسائل می‌کنند. آنها نمونه‌های پیشنهادی خود را برای تایید مبادلات اتر صورت گرفته به شبکه ارائه می‌دهند.

مسئولیت ایجاد قسمت رمز‌گذاری شده‌ی زنجیره‌ی اتر در طی این فرآیند بر عهده ماینر است. ماینر‌ها به ازای ارائه‌ی هر نمونه‌ی پیشنهادی درست، پاداش دریافت می‌کنند. بنابراین مسئولیت قسمت رمز‌گذاری شده‌ی زنجیره‌ی اتر که توسط آنها ساخته شده  بر عهده‌ی خودشان است.

این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که هرچه تعداد ماینر‌ها افزایش پیدا کند، معادلات نیز سخت‌تر خواهند شد. در این شرایط ماینرها قطعا برای حل مسائل به زمان و قدرت محاسباتی بیشتری نیاز دارند، ولی پاداش کمتری به آنها تعلق خواهد گرفت. قیمت اتر روز به روز در حال افزایش است اما ماینر‌ها همچنان مبلغ زیادی را برای حل این مسائل سخت و پیچیده دریافت می‌کنند. برخی استخراج را یک فرآیند ایدئولوژیکی می‌دانند که با پشتیبانی شبکه رابطه‌ی مستقیم دارد.

اطلاعات کلی و کاربردی در زمینه‌ی استخراج اتریوم

ماینرها از قدرت محاسبات خود برای حل مسائل ریاضی مربوط به بلاک‌ها بهره می‌گیرند. آنها از فراداده‌های موجود در هر بلاک که شامل اطلاعاتی از قبیل زمان و نسخه‌ نرم‌افزار است،

استفاده کرده و یک کد اختصاصی را برای هر فرد در نظر می‌گیرند. در واقع تمام این اطلاعات با هم ترکیب شده و یک کد بلند که ترکیبی از اعداد و حروف است را تشکیل می‌دهد. رمز ساخته شده از این ترکیب هش نامیده می‌شود. ماینر‌ها در صورت یافتن هش مطابق با مبادلات صورت گرفته، می‌توانند بلاک مورد نظر را استخراج کنند و این کد نیز بعد از اتمام فرآیند برای تایید نهایی به نود‌های موجود در سراسر شبکه ارسال می‌شود. در نهایت اطلاعات مربوط به مبادله‌ی صورت گرفته به سیستم اصلی بلاک چین اضافه خواهد شد.

هش چیست؟ هش یک کد اختصاصی است که از ترکیب اعداد مختلف ساخته می‌شود. ساختن هش برای داده‌هایی که از حجم بسیار بالایی برخورداراند هم امکان پذیر است.

بعد از گذشت تمام این سال‌ها بیت کوین همچنان هم به عنوان محبوب‌ترین و با اررش‌ترین نوع ارز دیجیتال در بین افراد شناخته می‌شود. اما یکی از مشکلات موجود در این صنعت روند افزایشی تمرکز کاربران به استخراج بیت کویین است. طی اولین دوره‌های شناخته شدن شبکه‌ در بین جوامع مختلف، استخراج بیت کوین با کامپیوتر و حتی لپ‌تاب امکان‌پذیر بود. اما امروزه شما برای استخراج ارز‌های دیجیتال به تجهیزات و مدار‌های مجتمع پیشرفته احتیاج دارید. شرایط کنونی تنها برای ماینرهایی سود‌آور است که از دکل‌های بسیار پیشرفته‌ استفاده می‌کنند. دکل‌های مخصوص استخراج ارزهای دیجیتال به جریان برق بسیار بالایی احتیاج دارند. این نکته را هم در نظر بگیرید که هزینه‌ی نصب و دریافت خدمات دکل‌ها بسیار بالا است.

فرآیند استخراج اتریوم در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال اندکی متفاوت است. نمونه‌های پیشنهادی ماینر‌های اتریوم در قالب الگوریتم  Ethash ارائه و بررسی می‌شود. پاداش دریافتی آنها نیز بر این اساس پرداخت می‌شود. الگوریتم Ethash  از  الگوهای مدار‌های مجتمع سیستم اصلی پیروی نمی‌کند و می‌توان گفت که هدف آنها از به کارگیری این سیستم تشویق افراد به استخراج غیرمتمرکز اتریوم بوده است.

با این حال هزینه‌ی تهیه‌ کامپیوتری که قابلیت انجام فرآیند‌های مذکور را داشته باشد بسیار بالا است. بنابراین بهتر است که از همان ابتدا هزینه‌‌‌های بالای استفاده مداوم از برق را هم در نظر بگیرید.

پاداش ماینرها هر چهار سال یک بار نصف می‌شود و دلیل اصلی هم کاهش تعداد توکن‌ ها است. در حال حاظر پاداش حاصل از استخراج هر بلاک در شبکه چیزی معادل با ۱۲.۵ بیت کوین در نظر گرفته شده است و همچنین بر اساس الگوریتم Ethash پاداش حاصل از استخراج در شبکه‌ی اتریوم با در نظر گرفتن کلیه هزینه‌های مصرفی در معاملات و پردازش کدها برابر با ۳ اتر است.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته زمان لازم برای استخراج معاملات هر بلاک در بیت کوین به طور متوسط ۱۰دقیقه در نظر گرفته می‌شود. البته ماینرها به زمان بیشتری برای تایید و ثبت نهایی اطلاعات نیاز دارند. طبق امارهای ارائه شده زمان لازم برای استخراج هر بلاک در اتریوم چیزی حدود ۱۲ ثانیه است. دلیل اصلی این تفاوت مجهز بودن سیستم اتریوم به پروتکل شبه است، در حقیقت روند تایید در پروتکل شبه بسیار سریع‌تر صورت می‌گیرد و از سوی دیگر این موضوع باعث بروز ضعف در سیستم پشتیبانی بلاک‌ها نیز می‌شود. بنابراین شما برای استخراج بیت کوین به زمان بیشتری نیاز دارید. در واقع زمان لازم برای استخراج چندین بلاک در اتریوم برابر با استخراج تنها یک بلاک در بیت کوین است.

هم اکنون از مجموع ۲۱ میلیون بیت کوین، ۱۷ میلیون در حال گردش است. در حالی که استخراج ۹۲ میلیون سکه تنها طی ۵ سال در شبکه‌ی اتریوم صورت گرفته است. محاسبه‌ی قیمت‌ معاملات صورت گرفته در این دو شبکه متفاوت است. معاملاتی که در شبکه‌ی اتریوم انجام می‌شوند، «گس» (Gas) نام دارند. این معاملات قادر به انجام هر نوع عملیاتی در شبکه هستند. کاربران با پرداخت اتر قادر به ایجاد تغییرات دلخواه خود در شبکه بلاک چین هستند.

معاملات گس بر اساس فاکتور‌هایی از قبیل فضای لازم برای ذخیره‌سازی، پیچیدگی و ظرفیت شبکه ارزیابی می‌شوند. از سوی دیگر به دلیل کمبود ظرفیت بلاک‌ها، تعداد معاملات بیت کوین با محدودیت مواجه شده است. بلاک‌ها با حداکثر حجم یک مگابایت با یکدیگر در حال رقابت‌اند.

در نهایت می‌توان گفت که تفاوت اصلی سیستم اتریوم برخورداری از کد داخلی تورینگ کامل است. بدین معنی که انجام هرگونه محاسبه‌ای در صورت داشتن زمان کافی و ابزار محاسباتی لازم برای شما امکان پذیر خواهید بود. قطعا مزایای کد داخلی تورینگ کامل، انکارناپذیر است اما پیچیدگی حاصل از آن امکان هم باعث افزایش مشکلاتی از قبیل تعارض به بانک‌های اطلاعاتی و هارد فورک شبکه می‌شود.

ملحق شدن افراد به استخر استخراج

در حقیقت افرادی که به تازگی وارد صنعت استخراج شده‌اند‌، می‌توانند برای کسب سود بیشتر به تیم‌های استخر استخراج ملحق شوند. ماینر‌هایی که به تنهایی فرآیند استخراج را انجام می‌دهند، سود کمتری را دریافت خواهند کرد. استخر استخراج شامل افرادی است که توانایی‌هایی از قبیل قدرت ذهنی و محاسباتی خود را به کار می‌گیرند و از این طریق شانس بیشتری برای حل مسائل و دریافت اتر خواهند داشت. سود دریافتی هم با در نظر گرفتن قدرت محاسبات کامپیوتری بین تمام افراد تیم تقسیم می‌شود.

شما قبل از عضویت در یک استخر استخراج باید به عواملی از قبیل قدرت محاسبات کامپیوتری کل اعضای تیم، شیوه‌های پرداختی و سایر هزینه‌ها توجه کنید. فعالیت برخی از استخر‌های استخراج همیشگی نیست، اما هزینه‌ها در اکثر مواقع از ۰% تا سقف۲ % متغیر است. مبلغ دریافتی بر اساس نوع و قوانین خاص هر استخر به ماینرها پرداخت می‌شود، برای مثال برخی از استخرهای استخراج پاداش ماینرها را یک بار و به صورت کلی پرداخت می‌کنند، در حالی که در موارد دیگر پاداش ماینر درست بعد از اتمام فرایند استخراج به حساب ماینر انتقال پیدا خواهد کرد. بنابراین می‌توان گفت که حقوق ماینر طی چندین مرحله در طول روز پرداخت می‌شود. این نکته را هم در نظر بگیرید که موجودی استخرهای استخراج به دلیل پرداخت‌های مکرر باید بیش از یک اتریوم باشد.

عضویت در استخرهای استخراج در بسیاری از موارد بسیار ساده است، زیرا شما برای ورود به تیم حتی نیازی به ثبت نام و ارائه‌ی اطلاعات نخواهید داشت. اما شما برای ورود به برخی از استخرهای استخراج باید ابتدا در وبسایت مشخصی ثبت نام کنید. در حال حاظر بزرگ‌ترین استخر‌ استخراج اتریوم که بیش از ۲۵ درصد هش ریت شبکه را در دست دارد، Ethpool and Ethrmine شناخته شده است. این مجموعه از دو وبسایت جداگانه تشکیل شده است که به طور کلی یک استخر استخراج قدرتمند را تشکیل داده‌‌اند.

سومین استخر استخراج Dwarfpool نام دارد که به همراه Ethfans و f2pool 13 درصد از هش ریت شبکه را از آن خود کرده‌‌اند. البته تنها مردم کشور چین به خدمات ارائه شده‌ی استخرهای Ethfans و f2pool دسترسی دارند، بنابراین ماینرهای دیگر کشورها قادر به عضویت در آنها نخواهند بود.

سخت افزار استخراج اتریوم

شما قبل از شروع فعالیت جدی و مداوم خود در صنعت استخراج مستلزم به انتخاب یک سخت افزار اختصاصی هستید. در این مسیر بین ۲ گزینه حق انتخاب دارید. در درجه‌ی اول می‌توانید از واحد پردازش مرکزی استفاده کنید یا از سوی دیگر واحد پردازشگر گرافیکی را انتخاب کنید که امکان خریداری کارت‌های گرافیکی را برای شما فراهم می‌کند.

البته این نکته را هم در نظر بگیرید که استخراج اتریوم توسط سخت افزار واحد پردازش مرکزی به هیچ وجه سودآور و مفید نخواهد بود. در حقیقت روند استخراج نسخه‌ی مقدماتی پردازشگرهای گرافیکی در مقایسه با واحدهای پردازش مرکزی از سرعت بسیار بالاتری برخوردار است.

بهتر است قبل از خریداری هزینه‌های جانبی از قبیل انرژی برق مصرفی بالای کارت‌های گرافیکی را در نظر بگیرید. هش ریت‌ها هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند، زیرا از این طریق توانایی تخمین زمان لازم برای حل مسائل ریاضی برای شما فراهم خواهد شد.

شما همچنین می‌توانید با استفاده از تجهیزات مختلف یک دستگاه اختصاصی را برای انجام فرآیند استخراج فراهم کنید. این دستگاه با استفاده از چند پردازشگر گرافیکی هش ریت را افزایش می‌دهد و اینگونه شما شانس بیشتری برای استخراج موفق خواهید داشت.

نرم‌افزار استخراج اتریوم

نصب نهایی نرم‌افزار استخراج اتریوم در مرحله‌ای صورت می‌گیرد که شما سخت‌افزار مورد نظر خود را خریداری کرده باشید. شما در کنار کارت گرافیکی به درایور هم نیاز خواهید داشت، درایور‌های مورد نظر خود را می‌توانید در وبسایت تولیدکنندگان خریداری کنید. البته برخی از کارت‌های گرافیکی به همراه درایور فروخته می‌شوند.

در این قسمت باید یک نود راه‌اندازی ‌کنید و بعد از اتمام این مرحله اتصال شما با شبکه‌ی اصلی ایجاد خواهد شد. ناگفته نماند که شما سیستم کلی بلاک چین اتریوم را پیش از انجام تمام مراحلی که ذکر شد باید بر روی سیستم خود داشته باشید. حجم فایل سیستم بلاک چین اتریوم در حال حاضر ۲۰ گیگابایت محاسبه شده است اما این حجم روز به روز و با انجام هر تراکنش افزایش می‌یابد.

در این مرحله شما به کمک چند روش می‌توانید نود مورد نظر خود را به شبکه وصل کنید. کسانی که با خط فرمان آشنایی دارند، می‌توانند از نرم‌افزارهای کامپیوتری Geth ، MinerGate و Ethermine در انجام این فرآیند کمک بگیرند. شما به محض اتمام مراحل نصب، به تمام نودهای موجود در شبکه اتصال پیدا می‌کنید و در کنار استخراج،  قادر به ساخت و طراحی نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز، اجرای معادلات و قرارداد‌های هوشمند خود نیز خواهید بود.

سنجش فرآیند استخراج اتریوم

این امکان برای افراد فراهم است که قبل از شروع فعالیت رسمی خود در زمینه‌ی استخراج اتر یک شبکه‌ی شخصی را راه‌اندازی کرده تا از این طریق با قراردادهای سهامی آشنایی پیدا کنند. آنها همچنین می‌توانند با پیش گرفتن روندی که ذکر شد یک تکنولوژی جدید راه‌اندازی کنند تا توانایی‌های خود را در زمینه‌ی استخراج بسنجند.

شما تنها کاربر شبکه‌ی آزمایشی خود خواهید بود، بنابراین مسئولیت استخراج تمام بلاک‌ها، تایید نهایی معاملات صورت گرفته و اجرای قرارداد‌های هوشمند برعهده‌ی خود شماست. در حال حاظر انجام این فرآیند با کمک خط فرمان و نرم‌افزار Geth امکان پذیر است.

آگاهی داشتن به مسائلی از قبیل حداقل هش ریت لازم، می‌تواند باعث افزایش قابل توجه سود دریافتی افراد در انجام فرآیند استخراج شود. شما می‌توانید سود دریافتی خود را به کمک ماشین حساب‌های اختصاصی که به این منظور طراحی شده‌اند، محاسبه کنید. این نوع ماشین حساب‌ها با دریافت اطلاعاتی از قبیل هش ریت، نوع سخت افزار و هزینه‌ی مصرف برق در کشور مورد نظر شما، میزان سود دریافتی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

هرچه هش ریت بالاتر باشد، فرآیند استخراج اتر با سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت. بنابراین ماینرها برای افزایش سرعت استخراج به دنبال یافتن بالاترین هش ریت‌ها هستند.

نصب نرم‌افزار Ethminer

هنگامی که شما نود شخصی خود را راه‌اندازی کرده و به شبکه‌ی اصلی متصل می‌کنید، برای شروع فرآیند استخراج ابتدا باید نرم‌افزار Ethminer را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. دستورالعمل‌های لازم برای راه‌اندازی واحدهای پردازش گرافیکی استخراج در وبسایت‌های مختلف قرار گرفته شده‌ است.

نرم‌افزار Ethminer با استفاده از واحدهای پردازشگر مرکزی و گرافیکی، الگوریتم مخصوص هش را به منظور حفظ امنیت شبکه بر روی سیستم پیاده خواهد کرد. رابط کاربری در سیستم کنونی خط فرمان است و در این بین برخی از افراد به ضرورت ایجاد تغییراتی در رابط کاربری نرم‌افزار اشاره می‌کنند.

حقوق ماینرها چگونه و در چه زمانی پرداخت خواهد شد؟

۳ اتر به ازای استخراج هر بلاک به ماینرها تعلق می‌گیرد، هزینه‌های صورت گرفته در فرآیند معاملات نیز به آنها پرداخت خواهد شد. پرداخت هزینه‌های ناشی از معاملات به نوعی جنبه‌ی تشویقی دارد، زیرا اولیت اصلی برخی از ماینرها انجام معاملاتی است که در آنها ناچار به صرف هزینه‌های زیادی خواهند بود. پاداش دریافتی فورا به کیف پول اتریوم ماینرها و در صورت کار گروهی به استخر استخراج انتقال پیدا خواهد کرد.

همانطور گفته شد میزان حقوق دریافتی ماینرها با در نظر گرفتن فاکتورهایی از قبیل هش ریت و هزینه‌های ناشی از مصرف برق به طور تقریبی قابل محاسبه است. شما همچنین می‌توانید با توجه به عواملی از قبیل هزینه‌هایی که صرف سخت‌افزارهای مختلف و ارتقا پهنای باند سیستم می‌شود، هزینه‌های پرداختی خود را در فرآیند استخراج را کاهش دهید. محاسبه‌ی تمام موارد فوق با ماشین حساب‌های اختصاصی آنلاین در شبکه‌های اینترنتی امکان پذیر است.

سود حاصل از استخراج اتریوم در دنیای امروز

سیستم استخراج ارزهای دیجیتال به گونه‌ای طراحی شده است که رابطه‌ی بین ترویج استخراج، سطح دشواری و هزینه‌های لازم برای انجام آن باهم رابطه‌ی مستقیم دارند. بدین معنی که به مرور با ترویج بیشتر صنعت استخراج اتریوم، سختی مسائل و هزینه‌ی لازم برای انجام این کار نیز با افزایش مواجه خواهد شد. میزان سختی استخراج اتریوم در اکتبر سال ۲۰۱۷ پنجاه درصد کاهش پیدا کرد، گفته می‌شود که دلیل اصلی این کاهش ناگهانی تا حد زیادی مربوط به کاهش پاداش ماینر‌ها از ۵ اتر به ۳ اتر در هر بلاک بوده است.

اما با داشتن یک دید کلی نسبت به صنعت استخراج اتریوم متوجه خواهید شد که فرآیند کلی آن با افزایش تعداد ماینرها در آینده به هزینه و وقت بیشتری نیاز خواهد داشت. ارزش اتریوم دائما در حال افزایش است و طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته این روند در آینده هم ادامه خواهد داشت، در حقیقت همین موضوع باعث ارزشمندی استخراج اتریوم در طولانی مدت شده است.

شبکه‌ی اتریوم در آینده‌ی نزدیک دچار تغییرات بزرگی خواهد شد. برخی از اعضای تیم بر این باورند که آینده‌ی صنعت اتریوم تا حد زیادی قابل پیش‌بینی است، طبق تصویری که از آینده در ذهن آنها نقش بسته سیستم اتریوم دیگر به الگوریتم کنونی پایبند نخواهد بود و چهارچوب کاری به کلی تغییر خواهد کرد.

اگر همه چیز درست طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته پیش برود، فرآیند حفظ امنیت و تایید نهایی مبادلات توسط دارندگان توکن صورت می‌گیرد، بنابراین سیستم اتریوم دیگر نیازی به ماینرها نخواهد داشت. سازندگان جید توکن نیز طبق راه‌های معینی از قبیل میزان مبلغ پرداختی که به عنوان سهام پروژه از آن یاد می‌‍‌شود، انتخاب خواهند شد.

تحت شرایط مذکور به جز کارمزد معاملات، پاداشی به ماینرها تعلق نخواهد گرفت. برخی افراد بر این باورند که شاید ساده ‌تر شدن مسائل اتریوم و کاهش ناگهانی پاداش دریافتی ماینرها به ۳ اتر مقدمه‌ای برای تحولات اساسی و اجتناب ناپذیر الگوریتم جدید اتریوم در آینده باشد.

نسخه‌ی به روز رسانی شده در قالب هارد فورک ارائه می‌شود و بار دیگر شبکه را به دو قسمت تقسیم خواهد کرد. بنابراین در آینده استخراج اتریوم تنها برای افرادی امکان پذیر خواهد بود که از سیستم قدیمی استفاده می‌کنند. پس در شرایط کنونی که هنوز تاریخ معینی برای انتشار نسخه‌ی جدید سیستم اتریوم اعلام نشده است، نمی‌توان با قطعیت و اطمینان کافی درباره‌ی سود حاصل از ورود به صنعت استخراج اتریوم صحبت کرد.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست