توکن به عنوان نماینده‌ی یک دارایی تایید شده است و درست مثل ارز، حواله و غیره؛ ارزش مادی دارد. در دنیای ارز‌های دیجیتال، توکن به ارزی گفته می‌شود که برپایه‌ی بلاک چین دیگری ساخته شده باشد.

معمولا توکن‌ها برای به کار رفتن در یک اپلیکیشن یا به عنوان نوعی دارایی استفاده می‌شوند. توکن انواع مختلفی دارد.

تفاوت میان کوین ‌ها و توکن‌ های ارز دیجیتال چیست؟

بهتر است بدانید که توکن‌ و کوین‌ یکی نیستند و تشخیص این دو از هم کار راحتی نیست. به زبان ساده‌ تر، توکن‌ها اصلا ارز به حساب نمی‌آیند. برای به وجود آوردن توکن‌ها نیازی به ساختن یک بلاک چین نیست در صورتی که تمام ارز‌های دیجیتال بلاک چین مختص به خودشان را لازم دارند. برای ساختن توکن شما یک بلاک چین که از قبل ساخته شده (مثلا بلاک چین اتریوم) را به کار می‌گیرید و تغییراتی در آن ایجاد می‌کنید.

برعکس توکن‌ها، کوین‌ها از طریق ایجاد تغییراتی در کد اصلی بیت‌ کوین به وجود می‌آیند. به این ارزهای دیجیتال، «آلت کوین» (Altcoin) هم گفته می‌شود چرا که درست مانند بیت‌ کوین پر استفاده هستند و کاربردهای آن‌ها بسیار شبیه به بیت‌ کوین است.

قرارداد توکن چیست و چطور عمل می‌کند؟

تا این جا فهمیدیم که توکن و کوین یکی نیستند. حالا این سوال پیش می‌آید که ارزش و تراکنش‌های این دو چگونه تنظیم می‌شود. برای این کار نیاز به یک پلتفرم است. از آن‌جایی که پلتفرم اتریوم یکی از محبوب ترین‌ها در مقوله‌ی توکن‌های هوشمند است، آن را مثال می زنیم.

چرخه‌ی کامل قرار داد شامل چه فاکتورهایی می‌شود؟

در ادامه به شرح مراحل ساخت توکن خواهیم پرداخت:

ساخت توکن

۱. یک کمپانی قوانین پایه را می‌نویسد. (مقدار توکن، ارزش توکن، شرایط ویژه.) وقتی توکن ساخته شود، پلتفرم تمام تراکنش‌های بعدی را به طور هوشمندانه بررسی خواهد کرد.

۲. مالکیت توکن، خریدن توکن درست مثل خریدن یک نوشابه‌ از «دستگاه فروش خودکار» یا (Vending Machine)‌ ساده و به دور از پیچیدگی است. مثلا باید سراغ ماشین فروش خودکار بروید، سکه بیندازید و دکمه‌ی نوشابه‌ را فشار بدهید. ماشین به طور خودکار تعداد نوشابه‌های ذخیره شده و صلاحیت شما در خرید آن را محاسبه می‌کند. اگر همه چیز درست باشد شما نوشابه‌ی خود (یا توکن مورد نظرتان) را تحویل می‌گیرید. ماشین به شما روز خوش می‌گوید و یک عدد نوشابه از تعداد نوشابه‌های موجود در دستگاه به طور خودکار کم خواهد شد.

۳. تراکنش توکن‌ها، اگر شما یک نوشابه داشته باشید، فقط می‌توانید آن را به یکی از دوستانتان بدهید. چه در ازای پول و چه به صورت رایگان. در دنیای توکن‌ها شما کیف پول خود را دارید و این کیف پول به همان پلتفرمی که توکن را از ابتدا ساخته است، متکی خواهد بود.

شما می‌توانید با استفاده از کیف پول توکن‌های خود را جا به جا کنید و فردی مجازی که صلاحیت کافی داشته و توسط قرارداد‌های هوشمندانه ساخته شده است، مسئول چک کردن ضوابط کار شما خواهد بود. تمام فعالیت‌های مرتبط با کیف پول به طور مداوم ضبط و به روز رسانی می‌شود.

آیا این روند رایگان است؟ خیر. همان‌طور که دستگاه فروش خودکار هزینه‌های جانبی دارد، کسی هم باید بابت این هوش مصنوعی پول بدهد. در دنیای توکن‌ها به این هزینه سوخت یا (Gas) می‌گویند. هربار که شما قصد خرید یا فروش توکن داشته باشید، سوخت مصرف می‌شود که شما مجبورید هزینه‌های آن را بپردازید.

این هزینه عدد ثابتی نیست و بستگی به تعداد تراکنش‌های انجام نشده دارد. مراقب این هزینه‌های جانبی باشید. اگر شما قصد خرید ۱۰ دلار توکن داشته باشید و مجبور شوید بابت هزینه‌های جانبی آن ۲۰ دلار پول بدهید، برایتان به صرفه نخواهد بود. پس نباید بیشتر از ۲ دلار بابت هزینه‌های جانبی خریدتان بپردازید. می‌توانید منتظر بمانید و در طول این زمان به کارهای دیگرتان برسید. سرویس اول به گران‌ترین سوخت‌ برای تراکنش رسیدگی خواهد کرد تا بلاخره نوبت شما شود. ممکن است مجبور شوید زمان زیادی منتظر بمانید. (اگر افراد دیگری باشند که از شما بیشتر پول بدهند.) البته اگر برایتان می‌صرفد و عجله دارید، می‌توانید هزینه‌ی سوخت را بالا ببرید تا کارتان زودتر تمام شود.

توکن

مدل‌ های مختلف توکن چیست؟

در زیر لیستی از محبوب ترین توکن‌ها را برای شما آماده کرده‌ایم.

پارک‌های زمان کودکی‌تان را بخاطر دارید؟ ترن هوایی، وسایل بازی مختلف، ساندویچ و نوشیدنی‌های خوشمزه؟ در قسمت ورودی پارک توکن می‌گرفتید و برای خرید غذا و استفاده از وسایل بازی آن ها را خرج می‌کردید.

حال بگذارید بگوییم پارک یک کمپانی است و با توکن می‌توانید سرویس‌های متفاوتِ ارائه شده توسط کمپانی مانند همان غذا و وسایل پارک را در اختیارتان داشته باشید. اگر شما قبل یا حتی بعد از باز شدن پارک مقدار زیادی توکن بخرید، وقتی این پارک معروف شود، توکن‌های شما هم گران خواهد شد. مثلا بعد از محبوب شدن پارک قیمت هات داگ از ۱ دلار به ۱۰ دلار خواهد رسید اما کودکی که باهوش باشد هات داگ خود را همان زمان با بهای 1 دلار می‌خرد.

خرید و ساختن توکن هم دقیقا به همین منوال است. آیا می‌دانید این توکن‌ها را باید از کجا بخرید؟

شما می‌توانید توکن‌های مورد نیازتان را از (ICO)‌ یا «پیشنهاد کوین اولیه» بخرید.

توکن «سهام» (Stock)

«نشانه‌ی سهام» (Equity tokens) در این نوع شما به جای ‌(ICO) از (IPO) برای خرید توکن استفاده می‌کنید. معمولا توکن‌های سهام وقتی تولید می‌شوند که یک استارت آپ نیازی به فناوری دیجیتال ندارد.

در این شرایط، دارندگان توکن‌ها کمسیون مشخص یا سهام می‌گیرند یا حتی می‌توانند در تصمیم گیری‌های کمپانی سهیم باشند.

توکن «کردیت» (Credit)

یک نوع وام است. دارندگان توکن‌ها آن‌ها را به استارت آپ‌ها می‌دهند تا سودی از این راه کسب کنند. برای مثال شما مقدار (X) سرمایه گذاری می‌کنید و (X + 10)‌ سود می‌برید.

توکن «کمبو» (Combo)

گاهی اوقات یک توکن می‌تواند چند مدل مختلف داشته باشد. برای مثال توکن «سیا» (Sia) و «دیجیکس» (Digix) هردو هم توکن و هم سهام هستند. «استیم‌ ایت» (Steemit) همه‌ی سه مدل توکن را دارد «استیم، استیم دلار یا ‌(SBD) و استیم پاور ‌(Power)» این توکن‌ها هستند.

توکن

داد و ستد توکن‌ ها به چه صورت است؟

داد و ستد توکن‌ بسیار شبیه به کوین است. باید برای خرید و فروش اول ثبت نام کنید. شرایط تراکنش توکن می‌تواند پیچیده باشد. قرارداد آن قوانین متفاوتی دارد. مثلا شما قبل از تاریخ مشخص شده‌ای باید توکن خودتان را بفروشید یا این که بعد از تاریخ مشخص شده مجبور هستید توکن خود را به فروشنده‌های معدودی بدهید که همین باعث ضرر شما می‌شود. سرمایه گذاری روی توکن به همین راحتی‌ها نیست و قبل از هرگونه تصمیمی بهتر است قوانین آن (small letters) را با دقت مطالعه نمایید.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست