لایت کوین یک شبکه‌ی منبع باز مبتنی بر فناوری بلاک چین است. طبق این پروسه می‌توان دارایی‌های دیجیتالی به نام لایت کوین را بدون واسطه و به صورت غیر متمرکز در سراسر جهان منتقل نمود.

همانند ارز دیجیتال بیت کوین، امنیت شبکه‌ی لایت‌کوین هم با فرآیند رمزنگاری و اثبات کار تضمین شده است. تراکنش‌های لایت‌کوین چهار برابر سریع‌تر از تراکنش‌های بیت کوین است.

خالق لایت کوین فرد جوان چینی به نام «چارلی لی» است. چارلی لی کارمند سابق گوگل بود که با ایجاد تغییراتی در پروتکل بیت کوین، شبکه‌ی لایت کوین را راه‌اندازی کرد.

فلسفه‌ای جالب برای تولید لایت‌کوین وجود دارد،‌ اگر بیت کوین طلا باشد لایت‌کوین نیز همانند لوگویی که دارد مانند نقره است. هدف لایت‌کوین ایجاد ارزی برای مقاصد رو زمره‌تر و ارزان‌تر است. لایت‌کوین نیز مانند بیت کوین محدود است اما بیت کوین فقط ۲۱ میلیون واحد دارد اما لایت‌کوین تا ۸۴ میلیون واحد استخراج خواهد شد.

ارز دیجیتال لایت کوین

استخراج کنندگان در لایت کوین دقیقا مانند ییت کوین با قرار دادن توان محاسباتی کامپیوترهای خود برای شبکه با انجام محاسبات ریاضی شبکه را امن می‌نماید. در اصل استخراج کنندگان با انجام این کار تراکنش‌ها را بررسی و تایید می‌کنند که همین امر باعث حفظ شبکه می‌شود.

همه‌ی ارزهای دیجیتال از الگوریتم خاصی برای فعالیت استفاده می‌کنند. الگوریتم ارز دیجیتال بیت کوین SHA-256 است اما سازنده‌ی لایت‌کوین این فرآیند را به الگوریتم بهتری با نام Scrypt تغییر داد. الگوریتم لایت‌کوین نسبت به همتای خود در بیت کوین امکان محاسبه آسان‌تر،‌حجم کار کم‌تر و توانایی تایید سریع‌تر تراکنش‌ها را دارد. با این که استخراج بیت کوین  توسط دستگاه‌های ASIC به صرفه است،‌ لایت‌کوین هنوز کارت گرافیک را به یکی از روش‌های متداول تبدیل کرده است.

در لایت‌کوین هر ۲ و نیم دقیقه تمام تراکنش‌های تایید شده در بسته‌های دیجیتالی بلاک نام قرار می‌گیرند. این بلاک‌ها به زنجیره‌ای از بلاک‌ها که بلاک چین نام دارد اضافه می‌شوند. استخراج کنندگان برای انجام این کار پاداش دریافت می‌کنند. علاوه بر کارمزدها با استخراج هر بلاک لایت‌کوین جدید تولید می‌شود که به ماینری که آن بلاک را استخراج کرده تعلق می‌گیرد که این پاداش را اصطلاحا «پاداش بلاک» (Block Reward) می‌گویند.

پاداش استخراج هر بلاک ۲۵ واحد لایت کوین است،‌ این پاداش در هر ۸۴۰ هزار بلاک نصف خواهد شد. پاداش بلاک بیت کوین ۱۲ و نیم واحد بیت کوین است که در هر ۲۱۰ هزار بلاک نصف می‌شود.

لایت کوین نیز با ۱ سنت شروع به کار نمود. ارز دیجیتال لایت‌کوین تا سال ۲۰۱۴ رشد قیمت خیلی خوبی داشت اما پس از مدتی دچار  کاهش قیمت شد اما تا چند سال قیمت آن بین ۱ تا ۴ دلار در نوسان بود. در سال ۲۰۱۷ لایت‌کوین با رشد ۱۷۰۰ درصدی به اوج خود رسید. پس از تمامی این‌ها لایت‌کوین رشد ۷ هزار درصدی داشته و به بالاترین قیمت تاریخش یعنی ۳۲۰ دلار رسید.

پس از این رشد عالی قیمت بیت کوین به مرور کمی افت کرده و رکود داشت.  پذیرش و کاربرد لایت کوین همانند بیت کوین با افزایش قیمت آن رابطه مستقیم دارد.

لایت کوین

تفاوت لایت کوین با بیت کوین

ارز دیجیتال لایت‌کوین غالبا با بیت کوین قیاس می‌شود. همان‌طور که قبلا نیز ذکر کردیم اگر بیت کوین را طلا بگوییم،‌ لایت‌کوین نقره خواهد بود. در ادمه به وجه تمایز این دو ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

حداکثر عرضه

تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال عرضه‌ی محدود دارند. لایت کوین با ۸۴ میلیون کوین عرضه‌ی ۴ برابری نسبت به بیت کوین دارد. از لحاظ تئوری این موضوع را می‌توان برداشت کرد که در آینده قیمت لایت‌کوین یک چهارم قیمت بیت کوین خواهد بود.

سرمایه ی بازار

سرمایه‌ی بازار لایت کوین در مقایسه‌ی با ارز دیجیتال بیت کوین نا‌چیز است. با این حال لایت‌کوین در بین ۵ ارز دیجیتال برتر  قرار گرفته است. هر دوی این ارز دیجیتال بر اساس اثبات کار فعالیت می‌کنند.

هزینه ی معاملات

در الگوریتم Skrypt هزینه‌های معاملات به صورت قابل توجهی کاهش یافته است.

لایت کوین برخلاف دیگر ارزها مانند دلار، یورو و … مستقل از بانک فعالیت می‌کند. شبکه‌ی لایت‌کوین هیچ نهاد مرکزی ندارد،‌ به خاطر همین دلایل لایت‌کوین به یکی از ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز تبدیل شده است. لایت‌کوین قابلیت انجام معاملات خود به صورت همتا به همتا را دارد. در واقع لایت کوین را به عنوان برادر کوچک بیت کوین نیز می‌شناسند.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست