صرافی «بیتفینکس» (Bitfinex) یکی از ۴ صرافی بین المللی برتر جهان است. این صرافی به مبادله‌ی تمامی ارزهای دیجیتال می‌پردازد. دفتر اصلی صرافی بیت فینکس در هنگ کنگ واقع شده است اما این صرافی متعلق به شرکت آمریکایی «آی فنکس» (iFinex Inc) است. از سال ۲۰۱۴ صرافی بیت فینکس بزرگ‌ترین پلتفرم خرید و فروش بیت کوین بوده است. بیش از ۱۰ درصد از معاملات جهان در سایت بیت فینکس انجام می‌شود.

بیت فینکس یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد. همان‌طور که ذکر شد دفتر این صرافی بین المللی در هنگ کنگ بوده و سال‌ها است که از هنگ کنگ فعالیت‌های گسترده‌ای داشته و خدمات بی‌نظیری برای مشتریان خود ارائه می‌کند.

البته قابل ذکر است که همیشه اوضاع این صرافی خوب پیش‌ نرفته است هک شدن و عدم شفافیت بیتفینکس انتقادات شدیدی را برای این صرافی در پی داشته است. بیتفینکس ارتباط نزدیکی با ارز دیجیتال تتر آمریکا دارد که کاربران آن را متهم به چاپ تترهای جدید برای «پامپ» (pump) بیت کوین کرده‌اند. دقیقا مدیریت صرافی بیتفینکس مشخص نیست به همین دلیل تعداد زیادی بیتفینکس و تتر را به داشتن تیم مدیریتی و سهام داران مشترک متهم کرده‌اند.

صرافی بیتفینکس در طی این سال‌ها دچار نقص‌های فنی متعددی شده است. این صرافی هنوز نتوانسته است مشارکت بانکی معمولی را تضمین کند.

سال ۲۰۱۹ آمریکا دادخواستی علیه صرافی بیتفینکس تشکیل داد و این صرافی را به سواستفاده از ذخیره‌ی تتر خود برای پوشاندن ضرر ۸۵۰ میلیون دلاری متهم نمود. با توجه به این اتفاقات بیتفینکس همچنان با قدرت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

بیت فینکس یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال است که عموماً در بین تریدرها در سراسر جهان محبوب است‌، با این حال‌، تیم بیت فینکس اخیراً تصمیم به قطع خدمات خود به مشتریان آمریکایی گرفته و متمرکز بر کاربران خود در سایر نقاط جهان است.

در حال حاضر این صرافی بین المللی حجم معاملات روزانه‌ی برابر با ۲ میلیارد دلار دارد که نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار سود برای خود مجموعه در پی دارد.

این حجم بالای تجارت نتیجه‌‌ی این است که تیم بیتفینکس تمرکز خود را بر مبادله‌های گسترده کوین‌ها‌، کارمزدهای کم و یک رابط کاربری جامع در ارائه خدمات عالی به تریدرها گذاشته است.

صرافی بین المللی بیتفینکس محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی ارزهای فیات بوده و ۷۲ ارز دیجیتال را در پلتفرم خود پشتیبانی می‌کند.

بیتفینکس همچنین سرمایه گذاران نهادی را به خود جلب می‌کند که دارای یک میز OTC برای ارزش بالا از معاملات پیشخوان است. با وجود موفقیت در این زمینه‌، بیتفیکس نیز به دلیل تعداد زیادی هک و ارتباط تنگاتنگی با استیبل کوین تتر دارد در چند وقت اخیر اتفاق‌های جنجالی زیادی را در پی داشته است.

ویژگی های مهم و اساسی بیتفینکس

در ادامه به ویژگی‌های مهم و اساسی این صرافی ارز دیجیتال اشاره خواهیم کرد:

کارایی صرافی بیتفینکس

بیتفینکس با یک رابط کاربری و پلتفرم قوی‌، جامع و تنظیم کار می‌کند که مدرن بوده و به خوبی طراحی شده است، به طور کلی استفاده از این صرافی برای کاربران با تجربه‌تر مناسب است. داشبورد اصلی تعدادی شماره و تب را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا به وسیله‌ی آن از ابزار این صرافی برای تخمین قیمت‌ها و … استفاده شود. این پلتفرم همچنین دارای نمودارهای «تریدینگ ویو» (Trading View) است. اپلیکیشن تلفن هوشمند برای کاربران اندروید و آی او اس فراهم شده و در دسترسشان قرار می‌گیرد.

امنیت در صرافی بیتفینکس

بیتفینکس به دلیل تجربه‌ی قبلی تلخ خود در زمینه‌ی هک‌، امنیت را اولویت خود قرار داده است. این صرافی بسیاری از تکنیک‌های امنیتی را که در مبادلات پیشرو امروزی به کار رفته است‌، استفاده می‌کند. بیشتر دارایی‌های ارزهای دیجیتال در «حافظه سرد» (cold storage) ذخیره شده و حدود ۰.۵ درصد در «کیف پول گرم» (hot wallets) ذخیره می‌شود. این سایت علاوه بر حفاظت از DDoS از رمزگذاری و تکثیر پایگاه داده نیز استفاده می‌کند تا از این موضوع که تجارت با یک نفوذ خارجی متوقف نخواهد شد، اطمینان حاصل کند. حساب‌های مشتری همچنین با استفاده از PGP  و 2FA مجموعه‌ای از ابزارهای تأیید پیشرفته تقویت شده برای نظارت بر تغییرات فعالیت حساب تقویت می‌شوند.

پشتیبانی مشتری صرافی بیفینکس

تیم بیتفینکس از طریق ایمیل به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته در حال خدمت رسانی به کاربران است. تیم بیتفینکس ظرف نهایت ۱۲ ساعت به سوالات کاربران پاسخ می‌دهد‌. علاوه بر این‌، یک بخش نیز در این سایت وجود دارد که مهم‌ترین موضوعات را در کنار سایر صفحات سؤال و پاسخ قرار می‌دهد.

گزینه های معاملاتی در صرافی بیتفنکس

تعداد زیادی از گزینه‌های معاملاتی بر روی این پلتفرم از جمله معاملات حاشیه‌ای موجود است زیرا بیتفینکس به کاربران خود اجازه می‌دهد تا با استفاده از تسهیلات تأمین اعتبار خود حداکثر  ۳تا3 برابر موجودی خود تجارت کنند. مهم‌تر از این‌، معامله گران به تعدادی از انواع مختلف سفارشات از قبیل محدودیت‌، بازار و سفارشات دسترسی دارند

نقدینگی بالا در صرافی بیتفینکس

بیتفینکس همچنان در صدر بازارهای تجاری بیت کوین قرار دارد و در حال حاضر تقریباً 6٪ کل معاملات روزانه را با حجم معاملات ۲۴ ساعته به ارزش تقریبی ۶۰۰ میلیون دلار تشکیل می‌دهد. فعالیت تجاری ترکیبی پلتفرم روزانه معامله تقریباً ۲ میلیارد دلار ارزش دارد و این میزان بالای نقدینگی، به کاربران کمک می‌کند تا با اطمینان به ثبات قیمت کوین‌های موجود روی پلتفرم‌، تجارت کنند.

ارزهای دیجیتالی که بیتفینکس آن ها را پشتیبانی می‌‌کند.

تقریباً ۷۲ ارز دیجیتال مرتبط با چهار ارز پایه دلار‌، یورو‌، اتریوم و بیت کوین هم‌ اکنون در سایت موجود است.

علاوه بر اجازه خرید فیات از دو ارز رمزپایه اصلی‌، تعدادی ارز دیگر نیز برای معامله در دسترس است و این موارد شامل لایت کوین (Litecoin)‌، بیت کوین کش ‌(Bitcoin Cash)‌، اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic)‌، داش (DASH)‌، ریپل (Ripple)، مونرو (Monero )، ای او اس (EOS)، اومیسگو (EOS)، نئو (NEO)‌، زد کش (Zcash) و او ایکس (0x) هستند.

بیتفینکس یکی از معدود صرافی‌هایی است که به کاربران خود امکان خرید IOTA (MIOTA) را می‌دهد.

تیم بیتفینکس دائماً به دنبال افزایش تعداد کوین‌های موجود در سایت است و موردهای جدیدی که اضافه می‌شود را اغلب روی پلتفرم می‌گذارد.

در نتیجه‌، یک مرور کلی درباره هر کوین موجود در بورس به راحتی در دسترس است و ایده خوبی است که مرتباً سایت را چک کنید تا ببینید چه ارز دیجیتالی اضافه شده است.

صرافی بیتفینکس

نحوه ثبت نام یا ورود به سایت بیتفینکس

قبل از ایجاد حساب کاربری‌، تیم بیتفینکس دوست دارد به کاربران جدید یادآوری کند که خدمات آن‌ها به معامله‌گران حرفه‌ای‌تری انجام شده و شرایط خاص خود را دارند.

در نتیجه لازم است کادر پاپ آپ که ظاهر می‌شود را بخوانید و با شرایط و ضوابط موافقت کنید. در حال حاضر شامل حداقل سود حساب موقت ۱۰ هزار دلار است و حساب‌های جدید تا رسیدن به این مبلغ قادر به تجارت یا انجام هرگونه عملکرد پلتفرم نیستند.

همچنین‌، برای دستیابی به سپرده‌های فیات و برداشت‌ها‌، کاربران باید موافقت کنند که یک روند تأیید صلاحیت را انجام دهند که ممکن است تا 6 تا 8 هفته طول بکشد.

افتتاح حساب کاربری در بیتفینکس

با دنبال کردن مراحل ثبت نام و وارد کردن نام کاربری‌، آدرس ایمیل و رمز عبور خود می‌توانید یک حساب کاربری ایجاد نمایید. ورود منطقه‌ی زمانی شما و یک متن منحصر به فرد captcha نیز ضروری است.

نحوه سرمایه گذاری در بیتفینکس

پس از اتمام ثبت نام، می‌توانید با یافتن دکمه «سپرده» (Deposit) در گوشه سمت راست بالای صفحه‌، حساب خود را تأمین کنید.

با کلیک بر روی این دکمه، به صورت اتوماتیک به صفحه‌ی سپرده می‌روید که در این قسمت می‌توانید تتر یا دلار آمریکا را از لیست ارزهای دیجیتال به منظور واریز انتخاب کنید.

معامله کردن در بیتفینکس

پس از تأمین اعتبار، می‌توانید بر روی دکمه «معاملات» (Trading) کلیک کرده و گزینه‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

از این قسمت می‌توانید کمیت‌، قیمت و نوع نظمی را که می‌خواهید اجرا کنید تعیین نمایید.

امنیت بتفینکس

بیتفینکس به عنوان یکی از صرافی‌های بین المللی ارز دیجیتال قدیمی موجود در این عرصه است، با اولین هک بزرگی که در ماه مه سال ۲۰۱۵ برای این صرافی اتفاق افتاد، چندین اختلال و هک شدن را در این سال‌ها تجربه کرده است.

به همین مناسبت‌، یک هکر قادر به بدست آوردن ۱۵۰۰ بیت کوین از یک کیف پول داغ کنترل شده توسط بورس بود ، وجوه گمشده به سرعت توسط صرافی بازپرداخت شد. با این وجود ، حمله بعدی مشکل سازتر شد زیرا یک هکر توانست امنیت را روی سکو و دور از دسترس قرار دهد و به ۱۱۹ هزار و ۷۵۶ بیت کوین دسترسی پیدا کند‌، که در آن زمان تقریباً ۷۲ میلیون دلار ارزش داشتند.

این هکر توانست از یک آسیب پذیری در سیستم چند امضایی بیتفینکس که در کنار ارائه دهنده کیف پول Bitcoin Bitgo بکار رفته است بهره ببرد و در پاسخ به سرقت‌، این بورس اقدام به صدور علائم BFX کرد که قرار بود در آینده بعد توسط مشتریان خریداری شود.

هر نوکن BFX  یک دلار ارزش داشت و به مقدار وجه از دست رفته هر سرمایه گذار اهدا می‌شد. از زمان انتشار توکن‌ها، بیتفینکس همه‌ی آن‌ها را پس گرفته و خرید خود را در آوریل ۲۰۱۷ انجام داد.

در نتیجه‌ی این هک‌ها‌، بیتفینکس امنیت خود را افزایش داده است و در حال حاضر‌، ۹۹.۵٪ از بودجه مشتری بصورت آفلاین در یک حافظه سرد ذخیره می‌شود که از یک عملکرد چند منظوره استفاده می‌کند که از لحاظ جغرافیایی در چندین مکان امن توزیع می‌شود.

علاوه بر رمزگذاری ایمیل PGP‌، حساب‌های مشتری با استفاده از 2FA و U2F ایمن می‌شوند. همچنین با استفاده از تعدادی از ابزارهای تأیید صحت پیشرفته که فعالیت حساب را پوشش می‌دهد‌، حساب‌ها نیز کنترل و تقویت می‌شوند. این شامل:

تجزیه و تحلیل داده‌های ورود به سیستم ذخیره شده برای ریشه کن کردن فعالیت غیرمعمول است.

استفاده از یک سیستم هوشمند که تغییرات آدرس IP را تشخیص می‌دهد و مانع از ربودن جلسات می‌شود.

اعلان‌های ایمیل که ورود به سیستم را گزارش می‌دهند و شامل پیوندی هستند که در صورت شک به فعالیت مخرب‌، فوراً حساب خود را مسدود کنند.

محدود کردن دسترسی به حساب کاربری خود بر اساس آدرس IP.

همچنین به منظور کمک برای جلوگیری از حملات‌، از نزدیک نظارت بر برداشت را انتخاب می‌کند. سیستم امنیتی عامل در حال حاضر برداشت‌ها را با آدرس IP و سایر الگوهای رفتاری که باعث بازرسی دستی بر روی برداشت‌های غیرعادی می‌شوند‌، نظارت می‌کند.

مشتریان همچنین می‌توانند یک لیست را برای لیست سفید انتخاب کنند تا اطمینان حاصل شود که برداشت‌ها فقط به آن مکان خاص ارسال می‌شود. بیتفینکس همچنین ادعا می‌کند که از یک مرحله تأیید برداشت استفاده می‌کند که از بدافزارهای مخرب مرورگر مصون است.

صرافی بیتفینکس

ارز دیجیتال تتر

بیتفینکس از استیبل کوین تتر دلار آمریکا استفاده می‌کند، کاربران تأیید شده در سایت گزینه تأمین بودجه تتر را خواهند داشت. ارزهای دیجیتال و انتقال وایر در صفحات سپرده و برداشت جز دیگر خدمات این صرافی بین المللی است.

تتر یک دارایی ارز دیجیتال است که در بلاک چین بیت کوین صادر می شود و هر واحد USDT توسط یک دلار آمریکا حمایت می‌شود، تتر ها در ذخایر Tether Limited)) نگهداری می‌شود.

توکن‌های تتر را می‌توان برای سایر توکن‌های موجود در بیتفینکس و هر مبادله‌ی دیگری که از تتر پشتیبانی می‌کند‌، واریز و معامله کرد. وجوه نگهداری شده در تتر را می‌توان به هر کیف پول بیت کوینی که در آن کنترل کلید خصوصی را داشته باشید منتقل کرده و نگه داری کنید.

از همه مهم‌تر‌، تتر به قیمت دلار آمریكا پیوند خورده است به همین دلیل به عنوان یك ارز دیجیتال پایدار عمل می‌كند، تتر به معامله گران اجازه می‌دهد تا در مواقع بی‌ثباتی شدید‌، به سمت ارز دیجیتال پایدار خود بروند.

در حالی که تتر از زمان معرفی تاکنون ثابت کرده است که می‌توان در همه حا سودمند بوده و در زمان رکود ارزهای دیجیتال دیگر راه نجاتی باشد محبوبیتش چند برابر شده است.

ظاهراً هر تتر با 1 دلار از ایالات متحده حمایت می‌شود و در حال حاضر حدود یک میلیلارد و 65 میلیارد دلار تتر در گردش است. تردیدها در مورد اعتبار این مقدار زیاد باعث شده است تا افراد در رابطه با اعضای کلیدی کارمندان‌، رابطه بین Bitfinex و Tether را بررسی کنند.

بیشتر بدانید: خرید و فروش تتر

بیتفینکس از «قیل پاتر» (Phil Potter) بعنوان مدیر ارشد استراتژی و همچنین مدیر مربوطه در حوزه تتر فعالیت می‌کند، در حالی که «گیان کارلو دواسینی» ((Giancarlo Devasini به عنوان مدیر هر دو شرکت فعالیت می‌کرد. بیت فینکس قول داده است برای اثبات این که حساب‌های آن کاملاً نظم دارند و برای از بین بردن اختلافات‌، حسابرسی خارجی را انجام خواهد داد‌، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

کارمزدهای یتفینکس

هزینه‌های یتفینکس توسط برنامه‌ی هزینه‌ی روزمره آن‌ها مشخص شده و با حجم معاملات طی ۳۰ روز گذشته و همچنین وضعیت سازنده یا گیرنده تعیین می‌شود.

هزینه‌های تامین هنگام افزودن نقدینگی به سبد سفارش‌، با قرار دادن حد مجاز پایین‌تر از قیمت بلیط در هنگام خرید و بالاتر از قیمت تیکت برای فروش‌، پرداخت می‌شود.

هزینه‌های خریدار زمانی پرداخت می‌شود که مشتریان برعکس عمل کنند ‌ با پر کردن یک سفارش که قبلاً در لیست سفارش بوده باشد نقدینگی را از صفحه سفارش حذف کنند.

کارمزد تامین بین صفر تا یک درصد است در حالی که هزینه‌های دریافت کننده از یک تا ۲ درصد شروع می‌شود.

نرخ بالاتر حجم معاملات تا ۵۰۰ هزار دلار در هر ماه را پوشش می‌دهد‌، در حالی که مشتریان باید صلاحیت معاملات با ارزش بیش از ۳۰ میلیون دلار در ماه را جمع کنند تا بتوانند به کمژترین نرخ هزینه برسند.

همه سپرده های ارزهای دیجیتال رایگان هستند‌، با این حال برداشت‌ها بسته به نوع خاص ارز دیجیتال که مایل به برداشت آن هستید هزینه‌های مختلفی دارند. سپرده‌های ساخته شده از طریق وایر بانکی با هزینه ۱/۰ درصدی شارژ می‌شوند.

گزینه های معاملاتی بیتفینکس

پلتفرم معاملات هم برای کاربران متوسط و هم پیشرفته مناسب است و گزینه‌های گوناگونی برای ترید ارائه می‌دهد. بیتفینکس علاوه بر معاملات حاشیه‌ای با سود‌، انواع سفارشات زیر را نیز ارائه می‌دهد:

بازار (Market)

لیمیت (Limit)

متوقف کردن (Stop)

توقف دنباله دار (Trailing stop)

پر کنید (Fill or kill)

یکی دیگر لغو می‌کند (One cancels other OCO)

فقط محدودیت سفارش (Post-only limit order)

هایدن اوردر (Hidden order)

از آنجا که صرافی حجم بالایی از معاملات را به خود جلب می‌کند و از نقدینگی بالایی برخوردار است‌، حجم عظیمی از پیشنهادات، درخواست و سفارش زیادی برای صرافی ارسال می‌شود.

بیتفینکس یکی از تاسیسات مبادله ای است که امروزه در حال بهره برداری است و خدماتی متناسب با تاجران با تجربه و سرمایه گذاران نهادی ارائه می‌دهد.

در نتیجه این ارز‌، ضمن ارائه سفارشات گسترده و گزینه‌های معاملاتی‌، از نقدینگی (دلار آمریکا) بالایی در برخوردار است و بزرگ‌ترین پلتفرم مبادله بیت کوین با حجم معامله شده است.

با این حال‌، بیتفینکس در بسیاری از موارد بحث برانگیز بوده است و شرکتی بسیار شفاف نیست‌. پس از آگاهی تاریخچه‌ی برخی از کاربران بالقوه؛ ممکن است هرگونه نگرانی امنیتی که داشته باشند را کنار بگذارند حتی اگر این مبادله همه ضررهای موجود را پس انداز کند.

به طور کلی‌، ما بیتفینکس را به مبتدیان توصیه نمی‌کنیم اما تریدرها می‌توانند از این سایت به خوبی استفاده کنند.

با توجه به این نکته ، توصیه می کنیم هر کسی که از Bitfinex استفاده می‌کند‌، تنها در هر زمان بتواند تعادل کمی در بورس را حفظ کند‌، مطمئن شوید که ارزهای خود را به کیف پول خود بازگردانید و حتما از کلیه ویژگی های امنیتی موجود در سایت استفاده کنید.

به طور کلی‌، ما Bitfinex را به مبتدیان توصیه نمی‌کنیم اما تاجران واسطه‌ای  با استفاده از آن خوب است.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست