ارزهای فیات رایج در دنیا معمولا یک واحد کوچ تر دارند که باعث می شوند حساب کردن مقادیر کوچک تر ئول آسان‌تر شود. به عنوان مثال دلار سنت را دارد که یک صدم دلار می‌شود. بیت کوین نیز یک واحد بسیار کوچ‌تر به نام ساتوشی دارد که ما سعی می‌کنیم در این مقاله به معرفی ساتوشی بپردازیم.

ساتوشی چیست؟

ساتوشی کوچ‌ک‌ترین واحدی است که در بلاک چین بیت کوین به ثبت رسیده‌ است. یک ساتوشی برابر است با یک ممیز هفت صفر و یک عدد یک یعنی ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین یا ۸–۱۰*۱.۰ بیت کوین.

فورک‌های ارز دیجیتال بیت کوین یعنی بیت کوین کش و بیت کوین اس وی نیز این واحد کوچک را دارند. ساتوشی‌ناکاموتو خالق بیت کوین برای این که اختراعش بتواند به عنوان ارز یا پول مورد استفاده قرار گیرد، به فکر واحدهای کوچک‌تر آن نیز بوده است.

ساتوشی اختصار بین فعالان بازار ارز دیجیتال و علاقمندان به این حوزه به SAT معروف است.

بعضی از دستگاه‌های استخراج بیت کوین دستمزد استخراج کنندگان را به ساتوشی محاسبه می‌کنند، به همین دلیل هشتگ #StackingSats که به معنی استفاده از ساتوشی است در توئیتر ترند است. همچنین مشعل لایتنینگ بیت کوین با واحد ساتوشی شروع شده است. این‌ها نمونه‌هایی از استفاده‌ی روزمره از ساتوشی هستند.

وقتی می‌گویمم ساتوشی، منظور ما ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین نیست. هر چند که واحد ساتوشی هم به روزهای اولیه خلق بیت کوین و انجمن اینترنتی «کوین تاک» (BitcoinTalk) باز می‌گردد.

در ۱۵ نوامبر سال ۲۰۱۰ فردی به نام کاربری «ریباک» (Rebuck) در انجمن بیت کوین تاک پیشنهاد کرد واحدی برابر با یک صدم بیت کوین وجود داشته باشد و اسم آن را ساتوشی بگذارند. آن زمان هیچکس پیشنهاد وی را نه قبول و نه رد کرد.

آن زمان پست مهم‌تری در فروم داغ بود، طرفداران بیت کوین در آن زمان خاهان یونی کد بیت کوین یا همان کارکتر متنی با رای گیری بودند. به همین دلیل پیشنهاد ریباک در آن زمان زیاد مورد توجه قرار نگرفت.

ساتوشی

هرچند ریباک بازهم در همان زمان در واکنش به همان پست انتخاب یپنی کد سوالی مطرح کرد:

آیا برنامه‌ای برای تقسیم بندی بیت کوین داریم؟ آیا می‌خواهیم از واحدهای دیگر مانند میلی بیت، میکروبیت و نانوبیت استفاده کنیم؟

این سوال ریباک نیز سوال خوبی بود اما باز هم کسی به گفته‌ی وی توجهی نشان ندارد. چند ماه یعنی در فوریه ۲۰۱۱ ریباک برای پستی که در آن عنوان کرد «به تقسیم بندی بیشتری برای بیت کوین نیازمندیم» در این زمان کامنت ریباک در جای درست خود قرار داشت.

۸ روز بعد در یک پست جداگانه با نام «بیت سنت» (BitCent) کاربری با نام «کولباس» (Kolbas) عنوان کرد؛ زمان آن رسیده که به واحد پولی کوچک‌تری برای ثبت شدن روی بلاک چین بیت کوین فکر کنیم.

در پست بیت سنت، کاربر دیگری حرف ریباک را تایید کرده و پیشنهاد دارد:

ا ساتوشی = ۱ میکرو بیت کوین (کوچک‌‌ترین واحد)

۱۰۰ میلیون ساتوشی = ۱ بیت کوین

آیا موافقید؟

کاربران دیگر با این پیشنهاد موافقت کردند و این تصمیم عملی شد، به همین منوال ساتوشی به کوچک‌ترین واحدی که می‌تواند روی بلاک چین بیت کوین ثبت شود تبدیل شد.

هر ساتوشی چند بیت کوین است؟

برای تبدیل این مقدار اندک به بیت کوین کافی است میزان بیت کوین را در عدد ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ ضرب کنید. البته اگر می‌خواهید با واحد ساتوشی بیت کوین انتقال دهید یا خرید و فروش کنید، پیشنهاد می‌کنیم از یک ماشین حساب استفاده نمایید که در حساب کردن این عداد دچار اشتباه نشوید.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست