اگر جز افراد علاقمند به بیت کوین و ارزهای دیجیتال هستید، پس اخبار اقتصادی جهان را دنبال کرده و از شرایط اقتصادی حاکم نیز باخبرید. طبق مقاله‌ای که در وبسایت مدیوم انتشار یافت، یکی از نویسندگان حاذق حوزه‌ی ارزهای دیجیتال در تلاش است تا با آمار و ارقامی ساده به ما اثبات کند که اگر هر شخصی ۰.۰۰۲۵ بیت کوین بخرد، حاشیه اطمینانی برای خود در سال‌های آتی ایجاد کرده است.

در زمان نگارش این مقاله در وبسیات مدیوم که مصادف با ۷ فوریه ۲۰۲۰ بود جمعیت کره‌ی زمین برابر با ۷ میلیارد و ۷۶۲ میلیون و ۵۷۱ هزار و ۸۸ نفر برآورد شد.

طبیعتا این رقم در حالی که ما در حال تایپش هستیم بیشتر شده است. اگر به آمار لحظه‌ای بدهی آمریکا در کنار آمار لحظه‌ای افزایش جمعیت به حقیقت حیرت‌انگیزی دست پیدا خواهید کرد. دلار آمریکا با برخی بسیار سریع‌تر از ترخ رشد جمعیت و با اختلافی بسیار زیاد در در حال چاپ است. این مسئله نه صرفا برای دلار بلکه برای هر ارزی در کره‌ی زمین صدق می‌کند.

ابن موضوع که هر شخص برروی کره‌ی زمین یک عدد بیت‌کوین داشته باشد ممکن نخواهد بود. از زمان پیدایش بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ تا پایان چرخه‌ی استخراج آن در سال ۲۱۴۰ تنها ۲۱ میلیون بیت‌کوین تولید خواهد شد. در زمان نگراش این مقاله تعداد بیت‌کوین‌های استخراج شده برابر با ۱۸ میلیون و ۲۰۳ هزار است که حدودا ۸۶.۶۸۱ درصد از کل موجودی بیت‌کوین می‌شود.  استخراج بیت کوین‌های آینده در ۱۲۰ سال آینده بسیار دشوار خواهد بود.

با درنظر گرفتن این دو رقم جمعیت جهان و تعداد بیت کوین‌های موجود و یک حساب و کتاب آسان می‌توانیم به این نتیجه بریم که با توزیع بیت کوین به طور مساوی برای تمام افراد در کره‌ی زمین؛ حدودا به هر نفر ۰.۰۰۲۳۴۴۹۷ بیت کوین (۲۳۴,۴۹۷ ساتوشی) خواهد رسید.

مبلغ ساتوشی مانند سنت دلار برای مقادیر ناچیز بیت‌کوین استفاده می‌شود. واقعیت این است که اکثر ما در آینده فقط در مقیاس‌های ساتوشی معامله خواهیم نمود. در آن زمان قیمت بیت کوین به قدری افزایش خواهد یافت که فقط افراد بسیار ثروتمند و خاص با واحد آن سرو کار خواهند داشت.

هنوز ۲ میلیون و ۶۹۳ هزار و ۴۸۸ بیت‌کوین برای استخراج شدن وجود دارد، اما باید نسبت به این موضوع که تا ۱۲۰ سال آینده جمعیت چشم‌گیری به کره‌ی زمین اضافه می‌شوند نیز دقت نمود.

اگر تا آن موقع خود را از بین نبرده یا روشی نوین برای انقراض نسل پیدا نکرده باشیم،‌ طبق پیش‌بینی‌ها جمعیت جهان به ۱۲ میلیارد نفر خواهد رسید. اگر این چنین تصور کنیم که شما برای نوه‌ و نتیجه‌ی خود بیت‌کوین خریده و  تمام بیت کوین‌های باقی مانده با موفقیت استخراج شده باشند،‌ برای خاطر جمعی شما باید به این موضوع اشاره نمود که باید ۰.۰۰۱۷۵ بیت‌کوین به ارزش حدود ۱۱ دلار و ۸۹ سنت دارایی خواهید داشت.

این مبلغ کم‌تر از رقم قبلی خواهد بود اما باید نسبت به این موضوع که تعداد قابل توجهی بیت‌کوین از بین رفته‌اند و احتمالا این بیت‌

کوین‌های از دست رفته راهی برای بازیابی نخواهند داشت،‌ دقت نمود.

با توجه به این که امروزه قیمت بیت کوین بالا است بسیار عجیب به نظر می‌رسد،‌ باید به این موضوع توجه داشت که بیت‌کوین زمانی هیچ ارزش نداشته و به راحتی در دسترس بوده است. افرادی که برای سرگرمی به استخراج بیت کوین مشغول بودند امروزه صاحب صدها یا هزاران بیت‌کوین بوده شاید به سادگی آن‌ها را از دست می‌دادند. به عنوان مثال کلید خصوصی خود را گم می کردند که بدون این کلید دستیابی به بیت کوین‌ها غیر ممکن خواهد بود.

بیت کوین

بیت کوین پادشاه ارزهای دیجیتال

برای مثال باید به این موضوع اشاره نمود که «جیمز هاول» (James Howell) یکی از اشخاصی است که در روزهای اول پیدایش بیت کوین ۷.۵۰۰ بیت کوین استخراج کرده بود اما اشتباها هارد اکسترنالی که کلید خصوصی خود را در آن ذخیره کرده بود را دور انداخت. این هارد اکسترنال در حال حاضر در محل دفن زباله در ولز زیر تپه‌هایی از زباله دفن شده است که هاول نتوانست مجوز قانونی را برای حفاری آن منطقه دریافت نماید. این داستان‌ها کم نیستند،‌ دنیا پر از اشخاصی است که بیت کوین‌های خود را بنا به دلایلی از دست داده‌اند. کوین‌ها برای همیشه در پلتفرم بلاک چین باقی می‌مانند، اما طبیعتا تا ابد دستنیافتنی خواهند بود. راه‌حلی برای این موضوع که بدانیم کدام کوین کجاست وجود ندارد.

یکی از روش‌های مود علاقه‌ی آقای دین، مطالعه‌ بر روی کوین هایی است که برای مدت زمان زیادی جابه جا نشده‌اند. نتیجه‌ی این تحقیق این است که ۳ میلیون تا ۳ میلیون ۸۰۰ کوین یا گم شده یا قفل شده‌اند. شرکت «چین آنالیسیس» (Chainanalysis) با ترکیب چند روش متفاوتحدود ۴ میلیون کوین را تخمین زده است.

برای اطمینان از این که هر فرد در آینده بتواند مقدار میانگین بیت کوین داشته باشد، باید آمار و ارقام را دقیق‌تر در نظر بگیریم.

بهتر است تعداد کوین‌های از دست رفته را محاسبه نماییم زیرا در این صورت می‌توانیم حداکثر تعداد کوین‌های در دسترس مشخص باشد. اگر مشخص شود که کوین‌های در دسترس از این میزان نیز کم‌تر هستند،‌ما عددی که بالاتر از میانگین است را در دسترس خواهیم داشت.

با توجه به این ارقام ۰.۰۰۲۳۱۸۸ نیاز خواهیم داشت تا مطمئن شویم که حداقل میانگین بیت‌کوین را داریم. این میزان در حال حاضر برابر با ۱۵.۷۶ دلار است.

مسئله‌ی دیگری که باید در نظر بگیریم؛ نهنگ‌ها هستند. نهنگ اصطلاحی است که برای افراد یا سازمان‌هایی که مقادیر زیادی بیت کوین دارنداستفاده می‌شود. این افراد هرباری که اقدام به خرید یا فروش بیت کوین می‌کنند موج عظیمی در بازار ایجاد می‌کنند. طبق تخمین‌ها ۱۶۰۰ نهنگ مالک حدود ۵ میلیون بیت کوین در کل جهان هستند. بیشتر این اشخاص از جمله اولین‌ها هستند که بیت‌کوین به دست آورده و هنوز هم بیت کوین‌های خود را دارند.

با توجه به این موضوع که این واقعیت به عنوان یکی از مشکلات نقدینگی یاد می‌شود جریان به وجود آمده آنقدرها نیز پیچیده نیست، با این که ۵۰ درصد کاهش عرضه بیت کوین بعد از هاوکینگ بعدی را در پیش خواهیم داشت، هنوز بیت کوین‌های زیادی در دسترس داریم.

با توجه به تحلیل‌های آقای دین اوضاع در آینده دستخوش تغییرات خواهد شد، با توجه به قیمت بیت کوین، آزاد کردن بخشی از این دارایی‌ها دور از ذهن نخواهد بود.

بنا به همین دلایل کوین‌هایی که برای بلند مدت نگهداری می‌شوند نیز باید در کوین‌های موجود در طول زمان به حساب آوریم نه این که آن ها را از مجموع کوین‌ها کسر کنیم.

آیا تبدیل ارز فیات به بیت‌کوین ارزش دارد؟ با توجه به رقم‌های بالا تا چه اندازه می‌توان تضمین کرد که شما حداقل مقدار میانگین ارز دیجیتال بیت کوین را در اختیار خواهید داشت؟

به هر روشی که اعدد را کاهش دهید به مقداری بین ۰.۰۰۱۷۵۰۰۰ تا ۰.۰۰۲۳۱۸۸ بیت‌کوین احتیاج خواهید داشت تا مطمئن شوید که موجودی بیت کوین شما حداقل مقدار میانگینبرای هر فرد روی کره‌ی زمین است. این مقدار در حال حاضر حدود ۱۲ تا ۱۶ دلار است.

اگر رقم ذکر شده را در نظر بگیرید، مبلغی که شما بیت کوین می‌خرید برابر با یک شام چهار نفره است. در مقیا بزرگ‌تر،‌ این مبلغ رقم خاصی محسوب نخواهد شد.

بیت کوین

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست