حمله ی ۵۱ درصدی زمانی رخ می‌دهد که در شبکه‌های ارزهای دیجیتال فرد یا نهاد قادر باشد بیش از ۵۰ درصد از قدرت پردازش شبکه (هش ریت) را از آن خود نماید. این کار امکان دسترسی بلاک چین را برای این افراد امکان‌پذیر می‌کند. با ما همراه باشید تا با تمامی نکات حمله‌ی ۵۱ درصدی آشنا شوید.

قبل از این موضوع که با حمله‌ی ۵۱ درصدی آشنا شویم و بدانیم که ماهیت آن چیست بهتر است ابتدا اطلاعات مختصری را از استخراج ارزهای دیجیتال برای شما ارائه نماییم. یکی از ویژگی‌های برتر بیت کوین و شبکه‌ی بلاک چین این ارز دیجیتال توانایی شرکت همه‌ی افراد در ساخت بلاک و تایید تراکنش‌ها است. به افرادی که در شبکه‌ی بیت کوین بلاک‌ها و تراکنش‌ها را مورد بررسی و اعتبار سنجی قرار می‌دهند،‌ «نود» (Node) می‌گویند.

استخراج کنندگان یا ماینرها در شبکه‌ی بیت کوین از اصلی‌ترین نودها هستند. عملکرد غیرمتمرکز نودها تضمین این موضوع که همگی قوانین پروتکل بیت کوین را به درستی دنبال می‌نمایند و تمام شرکت‌کنندگان در شبکه با وضعیت فعلی بلاک چین موافق هستند. این امر برای انجام صحیح فرآیند استخراج و صحت تراکنش‌های انجام شده،‌ اکثریت مشارکت کنندگان باید به یک اجماع برسند.

الگوریتم اجماع بیت کوین برمبنای «اثبات کار» (Proof Of Work) است. الگوریتم ذکر شده که همان نام علمی ماینینگ است. نسبت به این موضوع که ماینرها تنها در صورتی می‌توانند اعتبار بلاک را به تایید برسانند که تمام مشارکت کنندگان شبکه‌ به صورت دسته جمعی تایید نمایند که جواب معادله‌ی بلاکی (هش بلاک) که ماینر پیدا نموده صحیح است.

زیرساخت‌های بلاک چین بیت کوین به عنوان دفتر کل غیرمتمرکز و سیستمی توزیع شده مانع از کنترل نهاد متمرکز در شبکه می‌شود. به همین دلایل است که هیچ قدرت متمرکزی بیت کوین را کنترل نمی‌کند.

به این دلیل که استخراج ارز دیجیتال با پروتکل اثبات کار مستلزم به سرمایه‌گذاری مقادیر مالی زیادی برای تامین هزینه‌های برق برای توان محاسباتی است،‌ عملکرد یک استخراج کننده براساس میزان توان محاسباتی که در اختیار شبکه قرار می‌گیرد،‌ محاسبه خواهد شد. از این موضوع می‌توان «نرخ هش یا هش ریت» (Hash rate) یاد کرد.

ماینرهای بسیاری در موقعیت‌های مکانی مختلف قرار می‌گیرند و بر سر یافتن هش معتبر برای بلاک جدید با هم رقابت می‌کنند تا پاداش استخراج بلاک را به دست آورند. در این شرایط نرخ هش به صورت توزیع شده در اختیار نودهای مختلف قرار می‌گیرند، ‌به این معناست که هش ریت در اختیار هیچ فرد یا نهادی واحد نبوده یا حداقل قرار نیست که همچین اتفاقاتی رخ دهد.

اگر نرخ هش به اندازه‌ی کافی توزیع شده نباشد. چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟ اگر یک فرد یا سازمان بتواند ۵۰ درصد از هش ریت شبکه را در اختیار بگیرد، چه اتفاقاتی رخ خواهد داد؟ ‌یکی از پیامدهای این اتفاق « حمله‌‌ی ۵۱ درصدی» یا «حمله‌ی اکثریت» می‌نامیم.

حمله ی ۵۱ درصدی چیست؟

حمله‌ی ۵۱ درصدی یک حمله‌ی احتمالی در شبکه‌ی بلاک چین است که در آن نهاد، گروه یا فرد خاصی اکثریت هش ریت شبکه را در اختیار می‌گیرد. به طوری که قادر خواهد بود در فعالیت شبکه اختلال ایجاد نماید. در چنین اتفاقاتی،‌ مهاجم از قدرت استخراج کافی برخوردار بوده تا عمدا تراکنش‌ها را حذف یا دستکاری نماید. مهاجم همچنین قادر خواهد بود تراکنشی را که خود در گذشته تایید شده است را برگشت بدهد که این عمل نهایتا منجربه مشکل «دوبار خرج کردن» می‌شود.

همچنین یک حمله‌ی اکثریت موفق به مهاجم این امکان را می‌دهد که از تایید برخی از تراکنش‌ها یا همه‌ی آن ها خود داری نماید. علاوه بر تمامی این‌ها،‌ مهاجم قادر خواهد بود تعدادی از استخراج کنندگان یا تعدادی از آن ها را از استخراج بازدارد،‌ عملی که با نام «انحصار استخراج» (Mining Monopoly) شناخته می‌شوند.

مهاجم با انجام حمله‌ی اکثریت قادر نخواهد بود تراکنش‌هایی را که زمانی تایید شده‌اند را بازگرداند. همچنین مهاج نمی‌تواند پاداش استخراج هر بلاک را تغییر دهد،‌ کوین‌های جدید خارج از پروتکل تولید کرده و کوین‌هایی را که متعلق به او نیست را به سرقت برد،‌ ایجاد چنین اختلال‌هایی در شبکه به وسیله‌ی حمله‌ی ۵۱ درصدی غیر ممکن خواهد بود.

چند درصد ممکن است حمله ی ۵۱ درصدی رخ دهد؟

حمله ‌ی ۵۱ درصدی به بلاک چین‌های بزرگ مانند بیت کوین تقریبا محال است، چون توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

به دلیل این که بلاک چین یک شبکه‌ی توزیع شده از نودها (گره‌ها) است؛ تمام شرکت کنندگان در روند دستیابی به اجماع همکاری می‌نمایند، یکی از دلایل امنیت بالای ارز دیجیتال بیت کوین همین است. هرچقدر شبکه بزرگ‌تر و قدرت نودهای آن بیشتر باشد، ‌محافظت در برابر حملات بهتر شده و جلوگیری از دستکاری داده‌ها آسان‌تر خواهد شد.

در مکانیزم الگوریتم اجماع اثبات کار،‌ اگر یک استخراج کننده نرخ هش بیشتری را در اختیار داشته باشد،‌شانس بیشتری را برای پیدا کردن یک شیوه‌ی معتبر برای حل مسئله‌ی بلاک بعدی را دارد. استخراج بلاک نیازمند تلاش‌های زیاد است و قدرت محاسباتی بیشتر به معنای تلاش‌های بیشتر در ثانیه خواهد بود. در روزهای اولیه بیت کوین فقط چند استخراج کننده در رشد شبکه و امن‌تر شدن آن مشارکت می‌کردند. با افزایش قیمت بیت کوین، استخراج کننده‌های زیادی برای رقابت برسر دست آورد پاداش استخراج بلاک وارد شبکه شدند.

همین سناریوی  رقابتی یکی دیگر از عوامل امنیت بیت کوین است. وس در حالی که ماینرها می‌توانند با استفاده از منابع محاسباتی به استخراج بیت کوین و کسب درآمد بپردازند، منطقی نیست که از این منبع‌ها برای مختل کردن شبکه استفاده نمایند.

پس حمله‌ ی ۵۱ درصدی به بیت کوین به دلیل بزرگی شبکه بسیار بعید خواهد بود. زمانی که بلاک چین به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد بسیار بعید است. وقتی که یک بلاک چین به اندازه کافی بزرگ شود. احتمال این موضوع که فرد یا گروه به اندازه‌ی کافی بزرگ شود،‌ این که فرد یا گروهی بتوانند قدرت محاسباتی لازم برای غلبه بردیگران را داشته باشند پایین آید، ممکن است.

همچنین با رشد شبکه تغییر در بلاک‌های قبلی و دست بردن در تراکنش‌های آن بلاک‌ها سخت‌تر خواهد شد،‌ چرا که بلاک‌ها به یکدیگر متصل هستند.به این دلیل است که هرچقدر تعداد تاییدیه‌های یک بلاک بیشتر باشد،‌هزینه‌ی تغییر در بلاک یا برگشت دادن معاملات آن سخت‌تر خواهد شد. به همین دلیل،  حمله‌ی ۵۱ درصدی موفق فقط می‌تواند در مدت زمانی کوتاه شبکه را مختل نمایدو فقط چند تراکنش بلاک آخر را تحت تاثیر قرار دهد.

حمله ۵۱ درصدی

حمله ی ۵۱ درصدی انگیزه مالی ندارند

سناریوی دیگری متصور شوید که در آن یک بازیگر بد بدون این که انگیزه مالی داشته باشد به شبکه‌ی بیت کوین حمله می‌کند و با صرف هزینه‌ی زیاد قصد نابودی شبکه را دارد. اگر این مهاجم بتواند با موفقیت به شبکه‌ی بیت کوین حمله کرده و آن را مختل نماید،‌ نرم‌افزار و پروتکل بیت کوین به سرعت به حمله پاسخ دهد و خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. البته این سازگاری مستلزم به این است که سایر نودها نیز در مورد تغییرهای به وجود آمده به سرعت به اجماع رسیده و توافق می‌کنند. البته در شرایط اضطراری رسیدن به یک توافق سریع دور از دسترس نخواهد بود. بیت کوین در مقابل حملات بسیار مقاوم بوده و امن‌ترین و مطمئن ترین ارز دیجیتال موجود در دنیا است.

حمله ی ۵۱ درصدی در آلت کوین ها چگونه است؟

به‌دست آوردن قدرت محاسباتی خیلی زیاد برای یک حمله ۵۱ درصدی در شبکه‌ی بیت کوین بسیار دشوار و سخت خواهد بود، اما دست‌یابی به توان محاسباتی برای حمله‌ی ۵۱ درصدی در ارزهای دیجیتال کوچک‌تر کار دشواری نیست. در مقایسه با بیت کوین، بلاک چین «الت کوین‌ها» (تمامی ارزهای دیجیتال پس از بیت کوین) داری هش ریت کمتری هستند. هش ریت برخی از آلت کوین ‌ها به اندازه‌ای کم است که حمله‌ی ۵۱ درصدی عملا در آن امکان‌پذیر نخواهد بود. ورج، مونا کوین، بیت کوین گلد و زن‌کش ارزهای دیجیتال هستند که قربانی حمله‌ی اکثریتی شده‌اند.

در ماه می سال ۲۰۱۸ (اردیبهشت سال ۹۷)، گروهی از بازیگرها یا یک بازیگر ار روی بدخواهی به شبکه بیت کوین گلد حمله‌ی اکثریتی کردند. در آن زمان، بیت کوین گلد ۲۶امین ارز دیجیتال برتر بود. مهاجم توانست برای چند روز بخش اعظمی از هش ریت شبکه را در اختیار خود گرفته و با بازگشت دادن و دوبار خرج کردن برخی از کوین‌ها، تعدادی بیت کوین گلد به ارزش ۱۸ میلیون دلار را در اختیار خود دربیاورد.

حمله ی ۳۴ درصدی چیست؟

«تنگل» یک دفترکل توزیع‌ شده است که اصولا با بلاک چین تفاوت‌های زیادی دارد، اما برای دست‌یابی به هدف‌های مشابه طراحی شده است. شبکه‌ی تنگل در توسعه آیوتا، که یک ارز دیجیتال برای استفاده در بستراینترنت است، به کار برده شده بود.

به دلیل تفاوت ساختاری تنگل با بلاک چین، می‌توان با در اختیار داشتن ۳۴ درصد (بیش از یک سوم) از توان محاسباتی شبکه‌ی تنگل، حمله‌ی اکثریتی را انجام داد.

افزایش نفوذ تولید کنندگان دستگاه های استخراج

اخیراً نگرانی‌های فزاینده‌ای درباره‌ی افزایش توان شرکت‌های تولیدکننده‌ی سخت‌افزارهای استخراج به وجود آمده است. شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌های ای‌سیک ‌(ASIC)، تعداد دستگاه‌های تولید شده را به شدت افزایش داده و در ضمن، فناوری به‌کار رفته در این دستگاه‌ها مرتباً آن‌ها را به‌روز کرده‌اند. این موضوع، رل آن‌ها در استخراج بیت کوین بیشتر نموده و توسعه ‌دهندگان بیت کوین را نگران کرده بود.

تعداد و کیفیت دستگاه‌هایی که اکثرا توسط چند شرکت خاص تولید شده‌اند، باعث شده است که این شرکت‌ها که توان مالی بسیاری نیز دارند، قدرت تاثیرگذاری زیادی در شبکه داشته باشند. چنین قدرتی، این امکان بالقوه را به این شرکت‌ها می‌دهد که یک حمله ی ۵۱ درصد علیه شبکه ترتیب دهند.

افزایش این نگرانی‌ها باعث شد که توسعه ‌دهندگان مونرو با بروزرسانی پروتکل‌های این ارز دیجیتال، از فعالیت دستگاه‌های ای‌سیک در شبکه جلوگیری نمایند.

برخی دیگر از ارزهای دیجیتال نیز قصد دارند در به‌روزرسانی‌های جدید خود، پروتکل اثبات کار را به کلی کنار گذاشته و از پروتکل «اثبات سهام» استفاده نمایند. اتریوم؛ دومین ارز دیجیتال برتر بازار، یکی از این ارزهای دیجیتال است که در آستانه‌ی بروزرسانی به نسخه‌ دوم ارز دیجیتال اتریوم است. با انجام این به‌روزرسانی، ماینینگ با ریگ‌های گرافیکی در شبکه اتریوم به پایان خواهد رسید و اثبات سهام جایگزین آن خواهد شد.

حمله‌ی اکثریتی یا ۵۱ درصدی، به ایجاد اختلالی در شبکه بلاک چین توسط یک فرد یا نهاد مخرب گفته می‌شود. در این پدیده، مهاجم با در اختیار گرفتن بیش از نیمی از هش‌ریت بلاک چین در شبکه‌هایی که از پروتکل اثبات کار استفاده می‌نمایند، می‌تواند برای مدتی در شبکه اختلال ایجاد کرده؛ تراکنش‌ها و بلاک‌ها را دست‌کاری نماید.

هر چقدر شبکه‌ی بلاک چین بزرگ‌تر باشد، حمله ی ۵۱ درصد در عمل سخت‌تر خواهد شد. به همین دلیل، بیت کوین که بزرگ‌ترین ارز دیجیتال با گسترده‌ترین شبکه از نودها است، در برابر این حمله بسیار مقاوم است. اما آلت کوین‌هایی که شبکه کوچک‌تری دارند، همواره در معرض این حمله‌ها خواهند بود که تاکنون نیز چند آلت‌کوین قربانی حمله‌ی اکثریت شده‌اند.

حمله ی ۵۱ درصدی

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست