ارزهای دیجیتال فرصتی بی‌نظیر برای سرمایه گذاری و پیشرفت در این عرصه است. با توجه به این که در همه‌ی وبسایت‌ها خوبی ارزهای دیجیتال بیان می‌شود ما در این مقاله سعی داریم جنبه منفی ارزهای دیجیتال را برای علاقمندان بیان کنیم.

خطراتی که در بازارهای ارز دیجیتال است شباهت‌های زیادی به خطرات حساب‌های بانکی آنلاین یا انجام فعالیت‌های اقتصادی با استفاده از ابزارهای مالی دارد. در این بین فناوری بلاک چین را نمی‌توان مقصر دانست، در این باره ما به پلتفرم‌هایی مناسب برای حل مشکلات نیاز داریم.

در سال ۲۰۰۸ یک شخص ناشناس که برای بسیاری از فعالان این عرصه نقش یک قهرمان را دارد،  مقاله‌ای با عنوان «بیت کوین یک سیستم الکترونیکی همتا به همتا» (Bitcoin: A Peer-to-Peer-Electronic-Cash-System) را منتشر نمود که در سال ۲۰۰۹ به شکل گیری بیت کوین منجرب شد. این شخص ناشناس مقاله را با نام ساتوشی ناکاموتو منتشر کرد که هدف از این کار وی، پنهان نگه داشتن نام اصلی وی بوده است. مدتی پس از عرضه‌ی بیت کوین دیگر خبری از ساتوشی ناکاموتو نشد به این ترتیب این شخصیت ناشناس و اسرارآمیز به مرگ مجازی گرفتار شد.

جنبه منفی ارزهای دیجیتال

تا به الان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو همچنان ناشناس باقی مانده است. بسیاری از اشخاص بر این باور هستند که ساتوشی ناکاموتو به دلیل سرخوردگی از وضعیت مالی دنیا در آن زمان دست به ایجاد بیت کوین زده است. یکی از جملاتی که به درست بودن این فرضیه‌ها دامن زد جمله‌ای بود که در اولین کد بلاک بیت کوین وجود داشت، در این بلاک آمده است که:

روزنامه‌ی تایمز ۳ ژانویه‌ی سال ۲۰۰۹: صدر اعظم در آستانه‌ی دومین کمک مالی به بانک‌ها

ساتوشی ناکاموتو با این کار امیدوار بود بیت کوین بتواند الگوی جدیدی از شفافیت و اعتماد را از طریق استفاده از دفتر کل باز،‌ بیت کوین و بلاک چین به دنیا عرضه نماید، در عین حال جایگزینی نیز برای پول‌های فیات در حال افول به جهانیان پیشنهاد شود.

حدودا ۱۰ سال بعد از این تاریح در دنیای ارزهای دیجیتال شاهد کلاهبرداری و فعالیت‌های مجرمانه‌ هستیم. شاید بیشتر اشخاص بر این باور هستن که این وضعیت در تضادی آشکار با چشم‌انداز ساتوشی ناکاموتو است  که نابسامانی‌های موجود روح ساتوشی ناکاموتورو عذاب می‌دهد.

با توجه به این موضوع که بسیاری از فعالان دنیای ارزهای دیجیتال از انگیزه‌های صادقانه برخوردار بوده و به فناوری، چشم انداز و ارزهای بلاک چین و غیر متمرکز سازی باوردارند، عده‌ی زیادی وجود دارند که نسبت به سواستفاده از این پلتفرم اقداماتی انجام می‌دهند که تعداد آن‌ها از زمان پیدایش بیت کوین تا به امروز رشد چشمگیری داشته است.

حرص و امید به دستیابی به سودهای بالا در بازار پر نوسان ارزهای دیجیتال سبب شده است که برخی افراد سودجو وارد این بازار شده و به کلاهبرداری، فریبکاری و حتی سرمایه‌گذاران ساده لوح روی آورند. با ما همراه باشید تا به تهدیدات موجودی که افراد ساده‌لوح و کم‌تجربه و زود باور در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد،‌مطلع شوید.

عرضه ی اولیه ی سکه (ICO)

در سال‌های پیشین شاهد تعداد زیادی از عرضه‌ی اولین سکه (ICO) کلاهبرداری بودیم که در آن افرادی شیاد با عرضه‌ی اطلاعاتی نادرست، به جمع آوری سرمایه پرداختند. سرمایه‌گذاران زیادی با هدف کسب سود از اجرایی شدن این قبیل پروژ‌ها بخشی از ثروت و سرمایه‌ی خود را در اختیار این کلاهبرداران قرار دادند. «بیت کانکت» (Bitconnect) و «تیتانیوم» (Titanimum) از جمله‌ی این پروژه های کلاهبردارانه هستند. در این دو پروژه حجم زیادی پول از سرمایه‌گذارانی که امیدوار به کسب سود بالا بودند جذب شدند،‌ صاحبان این پروژه‌ها پس از اندکی با این سرمایه‌ها متواری شدند. قابل ذکر است تحقیقات قضایی برای بررسی جزئیات این دو پرونده همچنان در جریان هستند.

آدم ربایی و جنبه منفی ارزهای دیجیتال

مدتی قبل بعضی از کارکنان شرکت «اسکای کوین» (Skycoin) مدیرعامل این شرکت را به گروگان گرفتند. ۹ نفر از این کارکنان بدون اجازه وارد منزل مدیر عامل شده به امید این که بتوانند قسمتی از سرمایه‌ی وی را سرقت کنند. آن‌ها برای رسیدن به هدف خود مدیرعامل و همسرش را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

کلاهبرداران

تلگرام یکی از اپلیکیشن‌هایی است که محبوبیت زیادی بین فعالان حوزه‌ی ارزهای دیجیتال دارد. با توجه به این موضوع، بعضی از کاربران تلگرام از آن به خاطر ناتوانی‌ این اپلیکیشن که با هویت جعلی به کلاهبرداری می‌پردازند انتقاد دارند. ممکن است شما هم پیام‌هایی از سوی افراد ناشناس یا ادمین یک گروه معتبر مربوط به ارزهای دیجیتال را دریافت کرده باشید.

این اشخاص در ابتدا با وعده‌ی کمک و توصیه وارد ارتباط با قربانی‌های بالقوه می‌شوند که هدف نهایی آن ها سرقت ارزهای دیجیتال است. قابل ذکر است خبرهایی منتشر شده است که نشان می‌دهد برخی کاربران در قالب تیمی به این کار مشغولند و به تقسیم ارزهای دیجیتالی که از قربانیان سرقت می‌کنند‌،‌ می‌پردازند. قابل ذکر است سایر پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی نطیر توئیتر و فیس بوک با کاربرانی که با هویت جعلی به کلاهبرداری می‌‌‌پردازند،‌ مقابله می‌نمایند.

باج افزار

باج افزار مشکلی بزرگ برای کاربران و شرکت‌ها به شمار می‌رود. باج افزار یک نرم افزار مخرب است که داده‌های موجود بر روی هارد درایو شخص قربانی را رمزگذاری کرده و قفل می‌کنند. فرد قربانی بدون داستن کلید رمزگشایی قادر به استفده از این داده‌ها نخواهد بود. باج افزارها اغلب از طریق ایمیل یا کدهای مخرب موجود در وبسایت‌های مختلف به کامپبوتر قربانب منتقل می‌شوند.

به محض این که کامپیوتر آلوده شد و داده‌های موجود در آن قفل شد، پیامی نمایش داده می‌شود که در آن به قربانی اعلام می‌شود که باید مقدار مشخصی ارز دیجیتال را به کیف پول مشخص شده واریز نمایند. همچنین اغلب مهلتی هم برای این پرداخت اعلام می‌شود. معمولا اگر پرداخت دز مدت زمان مشخص شده واریز نشود،‌مبلغ مورد نظر افزایش می‌یابد. معمولا تمامی تبهکارانی که باج افزار منتشر می‌نمایند از فرد قربانی تقاضای ارز دیجیتال می‌کنند.

با توجه به این موضوع که دنیای ارزهای دیجیتال با انبوهی از خطرات روبه‌رو است، ورود فناوری‌های جدید و نیز فرآیند‌های نوین می‌تواند از خطرات بکاهند. بلاک چین در این میان بی‌گناه است، نرم‌افزارها و پلتفرم‌هایی که براسا آن ایجاد می‌شوند مشکل ساز هستند. باید این نکته‌ی مهم را در نظر داشته باشیم که هنوز هم ارزهای دیجیتال مورد پذیرش گسترده‌ی عموم قرار نگرفته‌اند. بلاک چین با گذشت زمان می‌تواند غیرمتمرکز سازی در زمینه‌ی پول فیات را برطرف سازد و بسیاری از نگرانی‌ها را از میان بردارد. درست است که فعالیت‌های کلاهبردارانه‌ی زیادب در دنیای ارزهای دیجیتال روی می‌دهد اما دنیای بانکداری سنتی نیز از این خطرات در امان نبوده و آن‌ها نیز مشکلاتی دارند.

در واقع فعالیت‌های تبهکارانه بخشی از واقعیت های مالی به شمار می‌روند.

با گذشت زمان شاهد این موضوع که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال تحولی در زندگی ما ایجاد کرده‌ و کیفیت آن را افزایش داده‌اند خواهیم بود.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست