بحران کرونا مسبب مختل شدن زندگی مردم در همه‌ی جهان شده است. بیشترین ضربه‌ی این اپیدمیک به بازارهای مالی بوده است که این موضوعات سبب شده قیمت دارایی‌هایی از قبیل سهام، نفت، طلا و بیت کوین لحظه‌ای آرام و قرار نداشته باشد. با توجه به مقاله‌ی «آنوپام چوق»‌ (Anupam Chugh) از قوانین وارن بافت؛ سرمایه گذاری باهوش بازارهای مالی،‌ آشنا خواهیم شد:

دارایی را بخرید که اگر بازار تا سال‌ها هم تعطیل شد از داشتن آن دارایی احساس رضایت کنید.

دید وارن بافت همیشه به ارزش ذاتی دارایی است. بافت هیچ وقت در شرکت‌ها یا دارایی‌هایی که هدف و کارایی آن‌ها را درک نمی‌کند، سرمایه گذاری نمی‌کند. به همین دلیل است که وی از سهام شرکت‌های عرصه‌ی فناوری یا بیت کوین دور مانده است.

طبق گفته‌های بافت؛ چند مورد شاخص کلیدی برای انتخاب یک دارایی یا سهم وجود دارد:

شناخت شرکت اقتصادی،‌ شیوه‌ی کسب و کار آن، ‌تحلیل اصول و موارد بنیادین یا فاندامنتال حاکم بر شرکت،‌ ارزیابی چشم اندازهای بلند مدت از شرکت (ادامه دار بودن رشد)، قدرت درآمد و پتانسیل دز آمد پیوسته و پایدار همچنین محاسبات مالی؛ هر کدام از این موارد نقش مهمی را در سرنوشت سرمایه‌گذاری شما خواهد داشت.

بافت ترجیح می‌دهد با افرادی کار کنند که صادق، شفاف و قابل اعتماد هستند که در دراز مدت می‌توان به آن ها اتکا کرد، همکاری کند.

زمان انتخاب سهم یا دارایی انجام تحقبقات و فهرست نمودن معیارهای شخصی از اهمیت بالایی برخوردار است. بافت می‌گوید:

ریسک به این دلیل است که نمی‌دانید چه کار می‌کنید.

وارن بافت به صورت کلی از استراتژی کوتاه مدت دوری کرده و همیشه به رویکرد خرید و نگه داشتن توجه داشته است. وی به دنبال دارایی‌های با کیفیت است مخصوصا زمانی که قیمت پایین‌تر از ارزش واقعی باشد.

بازار را بیش از حد دنبال نکنید

گاها بازار می‌تواند مانند حیوانی وحشی نوسان داشته باشد. این موضوع عجیب هم نیست زیرا فازهای متفاوت بازار با نام های خرس و گاو شناخته می‌شوند. طبیعی است که هنگام نزول بازار نسبت به سبد دارایی خود کمی نگران و مضطرب شوید. کاهش تمایلات به دارایی‌های نزولی و عدم تمایل به خرید در کف،‌ حرکات غریزی هستند.

بازار بی ثبات مانند بازارهای کنونی، برای سرمایه‌گذاران بسیار استرس‌زا است. اما حفظ آرامش و عدم تاثیر‌پذیری از تغییرات روزانه بسیار مهم است. تمرکز بیش از اندازه بر عملکردهای ساعتی و روزانه‌ی سرمایه‌گذاری‌ها می‌توان اثرات روانی همانند استرس و تشویش را ایجاد نماید که در نهایت منجربه اتخاذ تصمیمات نامناسب شود.

بافت در یکی از مصاحبه‌های خود اعلام کرد:

اشخاصی که در تلاش هستند تا سهام خرید و فروش کنند، با کوچک‌ترین قیمت نگران می‌شوند و دائما منتظر هستند تا قیمت بالا رود تا بتوانند سهام خود را بفروشند،‌ نتایج خوبی به دست نخواهند آورد.

شرکت‌های بزرگ و ارزشمند عموما در دوره‌های زمانی بلند مدت مانند ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ سال عملکرد خوبی دارند.

سرمایه‌گذاران با دید بلند مدت نباید نگران افت بازار شوند.

سرمایه گذاری

زمانی که دیگران می ترسند برای سرمایه گذاری طمع کنید

باید گفت که بازارها را احساسات کنترل می‌کند که در خط مقدم این احساسات نیز ترس و طمع حضور دارند. شخص سرمایه‌گذار باید نسبت به آن‌چه در بین دوستان، جامعه و رسانه‌ها برای سرمایه گذاری تبلیغ شده است احتیاط کند.

این موضوع یکی از اساسی و پایه‌ای‌ترین عملیات‌ها است که بافت از آن استفاده می‌کند. طمع به عنوان یکی از دلایل اصلی، باعث افزایش ناگهانی قیمت سهام می‌شود و ترس به عنوان دلیلی دیگر مسئول ایجاد مارپیچ‌های نزولی در بازارهای سهام است.

طبق گفته‌ی بافت پیروی کورکورانه از گروه‌ها در تصمیمات مرتبط با سرمایه‌گذاری ایده‌ی جالبی نخواهد بود. این موضوع که بخواهیم چشم بسته از کسی تقلید نماییم موضوع همان داستان قدیمی خرید در زمان گرانی و فروش در زمان ارزانی است. به جای این کارها به دنبال فرصت طلایی باشید و از این فرصت بهترین بهره را ببرید.

پول نقد را همیشه داشته باشید

پول نقد برای کسب و کارها همانند اکسیژن برای اشخاص است،‌ هیچ وقت به این زمانی که وجود دارد فکر نمی‌کنیم؛ اما زمانی که وجود ندارد تنها چیزی است که ذهن بیشتر ما را به خود مشغول می‌نماید.

بافت همیشه از اهمیت مدیریت مالی شخصی و ضرورت برای تمرین عادت‌های خوب برای سرمایه گذاری صحبت کرده است. عادت‌هایی از قبیل پایبندی به بودجه، سرمایه‌گذاری و صرفه جویی همیشگی از دوران جوانی برای بیزنس افراد موفق جز الزامات است.

به همراه داشتن پول نقد در دوران سخت بسیار حیاتی است؛ زیرا باعث حس امنیت در شخص می‌شود. بافت همیشه در استفاده از کارت‌های اعتباری شخصیت محتاط خود را رو می‌کند. توصیه‌ی بافت نگهداری مقداری از سرمایه و پول نقد برای جلوگیری از مقروض شدن است. اگر معامله سودآوری نیز پیش آمد می‌توان به سرعت با پول نقد از این فرصت استفاده نمود.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

فهرست