تله گاوی سیگنالی نادرست در تحلیل تکنیکال و معاملات ارزهای دیجیتال است. این تله زمانی رخ می‌دهد که در روند نزولی یک سهم، شاخص یا ارزهای دیجیتال  حرکت قیمت برای مدتی تغییر کرده باشد و تریدرها یا فعالان بازار را به این موضوع که روند صعودی به زودی شکل می‌گیرد متقاعد نماید، اما روند دوباره نزولی شده و سطح حمایت‌های قبلی را دوباره معکوس شده و نزولی می‌شود.

این نوع حرکت قیمت تریدرها و سرمایه‌گذاران را به اشتباه کشانده‌ و سطح حمایت قبلی را رو به پایین می‌کشاند. این حرکت قیمت تریدرها و معامله‌گران را دچار اشتباه کرده و به اصطلاح به دام می‌اندازد، به افردی که در موقعیت لانگ قرار داردند نیز ضرر می‌رساند.

تله‌ب گاوی را ممکن است «الگوی شلاقی» نیز بخوانند. متضاد تله‌ی گاوی تله‌ی خرسی نام داردو به حالتی که در یک روند صعودی قیمت‌ها برای مدت زمانی نزولی شده سپس دوباره به روند صعودی گذشته ادامه می‌دهد.

تله گاوی بیانگر چه موضوعی است؟

همان‌طور که ذکر شد تله‌ی گاوی زمانی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذاران یا معامله‌گران با این فکر که روند نزولی به پایان رسیده است،‌ اقدام به خریداری سهام یا جفت‌ارزی می‌کنند که سطح مقاومتی را شکسته است.

این اتفاق در استراتژی‌های معمول تکنیکال محور بسیار رایج است،‌ اما برخلاف بسیاری از موارد که تحلیل‌ها درست عمل می‌کنند، در تله‌ی گاوی قیمت دوباره تغییر مسیر داده و روند کاهشی و نزولی قبلی را ادامه می‌دهد. به همین دلیل تریدرها با خرید دارایی یا موقعیت لانگ در تله افتاده و متضرر می‌شوند.

تریدرها و سرمایه‌گذاران با ید با دریافت تاییدیه از نمودار دارایی یا سهم،‌از تله‌ی گاوی دوری کنند. به عنوان مثال یک معامله‌گر برای اطمینان از شروع روند صعودی بازار،‌ باید به حجم معاملات توجه داشته باشد. این حجم باید از میانگین حجم نمودارهای قبلی بیشتر باشد.

استفاده از نمودار یا «کندل استیک» می‌تواند به این موضوع کمک کند. برای اطمینان از روند صعودی باید به دنبال کندل‌های گاوی بود. زمانی که مقاومت شکت اما حجم مبادلات به اندزه  کافی نبود یا الگوهای شمعی غیر قطعی مانند «ستاره دوجی» در نمودار مشاهده شود، احتمال وقوع تله‌ی گاوی وجود دارد.

چرا تله ی گاوی اتفاق می افتد؟

از دیدگاه تکنیکال،‌ تله‌ی گاوی زمانی اتفاق می‌افتد که پس از شکست ناحیه‌ی مقاومت روبه بالا،‌خریداران نمی‌توانند با قدرت از دوند صعودی حمایت نمایند. همین عدم توانایی حمایت از روند ممکن است به دلیل کاهش اندازه و قدرت حرکت قیمتی باشد. در این بین،‌ فروشندگان با دیدن واگرایی‌‌ بوجود آمده از فرصت استفاده کرده و دارایی‌های خود را به فروش می‌رسانند. قیمت به مقاوت قبلی پول بک زده و آن را به پایین می کشاند. اتفاق افتادن این موضوع باعث فعال شدن حد ضررهای خریداران و افت شدید می‌شود.

تله گاوی

چگونه از تله ی گاوی خود را از مخمصه نجات دهیم؟

بهترین شیوه برای تشخیص تله‌ی گاوی تشخیص علائم هشدار دهنده قبل از وقوع این اتفاق است. همان طوز که ذکر شد کاهش حجم معاملات یکی از این علائم است. در چنین شرایطی که وقوع تله‌ی گاوی محتمل است؛ معامله‌گر باید در سریع‌تری زمان ممکن از معامله خارج شود. در این هنگام تنظیم حد ضرر در صرافی می‌تواند کاربردی باشد، مخصوصا در زمان‌هایی که بازار می‌تواند مسبب تصمیم‌های هیجانی شود.

مثال برای به وقوع پیوستن تله ی گاوی

به دلیل فشار فروش شدید قیمت سهم به شدت افت پیدا کرده و کف قیمتی سالانه جدیدی را ثبت می‌نماید. پس از این اتفاق قیمت به سرعت بازیابی شده و ناحیه‌ی مقاومتی خط روند را رو به بالا می‌کشاند. بسیاری از تریدرها و معامله گران با این بینش و پیشبینی که مقاومت از بین رفته اقدام به خرید دارایی یا سهم می‌کنند، اما بازهم قیمت بلافاضله افت شدیدی داشته و روند نزولی ادامه پیدا می‌کند.

خریدارانی که در دو نمودار یا کندل قبلی در موقعیت لانگ بوده‌اند، ضررهای سنگینی را تجربه می‌کنند. زمانی این خریداران ضرزهای سنگینی را متحمل نمی‌شوند که روش‌های مدیریت ریسک را انجام دهند.

تریدر برای اجتناب در گیر کردن تله‌ی گاوی باید منتظر تاییدیه‌های محکم باشند و پس از کرفتن تاییدیه وارد معامله شوند. در غیر این صورت می‌توانند حد ضررهای نزدیک به خط حمایتی یا کمی پایین‌تر از این خط را تنظیم نمایند.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست