تله‌ خرسی الگویی تکنیکال است، این تله زمانی رخ می‌دهد که عملکرد یک شاخص، سهم یا دیگر دارایی‌های مالی به اشتباه سیگنالی از معکوس بودن روند صعودی را نشان دهد. به این ترتیب این تله می‌تواند روند صعودی قیمت را از دید سرمایه‌گذاران مخفی نماید. تله‌‌ی خرسی باعث می‌شود، سرمایه‌گذاران با هدف و اندیشه‌ی کسب سودی که پیش‌بینی کرد‌ه‌اند تغییرات قیمت در آینده که هیچ‌وقت اتفاق نمی‌افتد، موقعیت شورت را باز کند. به معکوس تله‌ی خرسی تله‌ی گاوی می‌گویند.

تله خرسی چه طور کار می کند؟

تله‌ی خرسی باعث می‌شود که معامله‌گران و فعالان بازار انتظار کاهش قیمت دارایی مالی را داشته باشند که به همین علت اقدام به فروش دارایی خود یا باز کردن موقعیت شورت نمایند. با این وجود ارزش دارایی در چنین سناریویی بدون تغییر باقی بماند یا افزایش یابد که در نهایت باعث ضرر و زیان تریدر می‌شود.

در این شرایط معامله‌گر با دیدگاه صعودی (گاوی) ممکن است،‌ دارایی در حال افت ارزش را به فروش برساند و یک معامله‌گر با دیدگاه نزولی (خرسی) احتمال دارد تلاش کند با فعال کردن موقعیت شورت از کاهش قیمت سود کسب کند؛ اما روند نزولی ادامه پیدا نمی‌کند. بعد از یک بازه‌ی زمانی کوتاه این شرایط برعکس می‌شود. بازگشت قیمت در این شرایط را می‌توان تله‌ی خرسی نامید.

معامله‌گران اغلب با اعتماد بر اگوهای تکنیکال، روند بازار را تحلیل می‌کنند و پس از آن ارزیابی راهبردی سرمایه‌گذاری خود را می‌پردازند. تریدرهای تکنیکال در تلاش هستند تا با استفاده از ابزارهای تحلیلی مختلف همانند جا به جایی‌های فیبوناچی  شاخص قدرت‌های نسبی (RSI) و اندیکاتورهای حجمی، تله‌های خرسی را شناسایی و از آن‌ها دوری نمایند. این ابزارها به معامله‌گرها در درک و پیشبینی درستی و پایداری روند فعلی قعلی قیمت دارایی کمک زیادی بکنند.

تله خرسی

موقعیت شورت در تله‌ خرسی چیست؟

خرس را به معنای معامله‌گر یا تریدر در بازارهای مالی می‌توان شناخت که بر این باور است که دارایی که دارد به زودی کاهش قیمت خواهد داشت. همچنین خر‌س‌ها ممکن است مسیر کلی بازار را نزولی ببینند، در استراتژی خرسی تلاش بر این است که از روند کاهشی قیمت یک دارایی سود کسب شود. اصولا برای اجرای این استراتژی‌ها از تکنیک موقعیت شورت استفاده می‌شود.

موقعیت شورت یکی از تکنیک‌های تریدینگ است که طی آن، تریدر یک دارایی با قراردادهای مربوطه را از کارگزاری و بوسیله‌ی اکانت مارجین قرض بگیرد. معامله‌گران دارایی‌های مالی قرض گرفته شده را با هدف خریداری دوباره‌ی آن‌ها در شرایطی که قیمت به سطح معینی برسد کاهش یابد،‌ می‌فروشد. به این ترتیب کاهش قیمت سرمایه‌گذار خرسی اشتباه از آب درمی‌آید. بر همین منوال خطر گیر افتادن در تله‌ی خرسی افزایش خواهد یافت.

فروشندگانی که دارایی آن‌ها قرضی است در صورت افزایش قیمت دارایی مجبورند با بستن موقعیت‌ها از ضررهای بیشتر جلوگیری نمایند. افزایش تقاضا برای خریداری دارایی‌های مذکور طبیعتا باعث روند صعودی و در نهایت جهش قیمت می‌شود. بع از زمانی که فروشندگان دارایی مالی مورد نیاز را برای پوشش موقعیت‌های شورت خود خریدند،‌ روند صعود دارایی کاهشی خواهد بود.

در صورت ادامه دشتن روند افزایش قیمت سهام،‌ شاخص، ارز یا دیگر ابزارهای مالی یک فروشنده استقراضی با ریسک در مورد افزایش میزان ضرر یا حتی مارجین کال (که به معنی لیکویید شدن دارایی است) مواجه خواهد شد. تریدر می تواند با تعیین حدودی ضرر (استاپ لاس) زمان ثبت سفارش، ضررهای تله‌ی خرسی را به حداقل رساند.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست