در سیاره‌ای به نام زمین، در زمانی که از آن زیاد هم نمی‌گذرد، آدم‌های باهوشی زندگی می‌کردند و می‌کنند که دست به اختراعی جالب زدند: بیت کوین. در آغاز، تنها عده محدودی از افراد به این ارز دیجیتالی تازه‌وارد ابراز علاقه می‌کردند و درباره‌اش کنجکاو بودند اما به‌تدریج توجه عموم به آن جلب شد و همه فهمیدند که بیت کوین می‌تواند مزایای بالقوه بسیار زیادی داشته باشد. به همین خاطر بود که به تعداد افرادی که خواهان استخراج بیت کوین بودند، روز به روز اضافه شد و ارزش این ارز دیجیتالی هم رو به افزایش گذاشت. همه چیز جالب و عالی به نظر می‌رسد به جز اینکه سرعت تراکنش‌های بیت کوینی بسیار کند است. یعنی ۷ تراکنش در هر ثانیه؛ تراکنش‌ها به کندی پیش می‌روند. اگر این نرخ را با سرعت تراکنش‌های ویزاکارت مقایسه کنیم، تفاوتی فاحش را شاهد خواهیم بود: برای ویزا، در هر ثانیه حدود ۲۴هزار تراکنش به وقوع می‌پیوندد. اینها باعث می‌شود که بیت کوین برای بالابردن سرعت تراکنش‌هایش تحت فشار قرار بگیرد. در این مقاله به صورت کامل به تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش می‌پردازیم.

چرا افزایش سرعت تراکنش‌ های بیت کوینی دشوار است؟

این پرسش بسیار سوال خوبی است. در آغاز، اندازه بلاک‌های بیت کوین به ۱MB محدود بود. این روزها این رقم به ۲MB رسیده است. بنابراین، با این اوضاع، چه زمانی اندازه بلاک‌ها به رقمی مثلا ۱۰۰ MB می‌رسد؟ برای پاسخ‌دادن به این سوال باید دست به دامان استعاره‌ای درباره ترافیک شد. برای مثال، تصور کنید که مشکلی بزرگ درباره ترافیک وجود دارد. بنابراین تصمیم بر این می‌شود که محدوده سرعت به ۲۰۰ مایل در هر ساعت برسد. نتیجه چه خواهد بود؟ اول از همه، مشکل ایمنی پیش می‌آید. چون در چنین سرعتی احتمال بروز حادثه برای خودروها بیشتر خواهد بود. مشکل بالقوه دیگری هم در این میان وجود دارد؛ حالا دیگر خودروهای قدیمی و کوچک اجازه حرکت در بزرگ‌راه‌ها را پیدا نخواهند کرد. چرا؟ چون توانایی حرکت با این سرعت را ندارند. دیگر امکان رانندگی برای خودروهای این‌چنینی وجود نخواهد داشت و بزرگ‌راه‌ها با خودروهای بزرگ و قدرت‌مند پُر می‌شوند.

تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش ؛ این ماجرا دقیقا چیزی خواهد بود که می‌تواند با افزایش محدوده اندازه و سرعت بیت کوین برای آن هم رخ بدهد. هر چقدر که تعداد بلاک‌ها بیشتر شود، برای هر تراکنش داده‌های بیشتری برای پردازش وجود خواهد داشت. بنابراین، گره‌های کوچک‌تر (NODE) نمی‌توانند از عهده پردازش حجم بالای داده‌ها برآیند و دیگر خبری از غیرمتمرکزبودن شبکه نخواهد بود.

باوجود نیاز به افزایش سرعت چه باید کرد؟

تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش ؛ مشکلات سرعت تراکنش‌ها باعث شده که طرف‌داران بیت کوین به دو دسته تقسیم شوند: برخی که هنوز به افزایش سرعت تراکنش‌ها امیدوارند و گروه دیگری که معتقدند، این موضوع شدنی نیست. در آگوست سال ۲۰۱۷، بیت کوین از فرایند تازه‌ای موسوم به «هاردفورک»(HARD FORK) استفاده کرد. این فرایند باعث تشکیل نسخه تازه‌ای از بیت کوین موسوم به بیت کوین‌کش شد. بیت کوین‌کش از پایگاه کُدی مشترکی با بیت کوین بهره می‌برد اما اندازه بلوک آن محدود به ۸MB است. این رقم افزوده‌شده به اندازه بلاک‌ها باعث می‌شود که امکان انجام دو میلیون تراکنش در هر روز مقدور باشد.

بیت کوین و بیت کوین‌ کش در کیف پولتان هستند؟

با وجود نسخه تازه بیت کوین، تکلیف کسانی که در گذشته و قبل از شکل‌گیری هاردفورک بیت کوین داشتند، چه می‌شود؟ آخرین بلاکی که استخراج شده، قبل از روی کارآمدن فورک، ۴۷۸۵۵۸ بوده است. پس اگر قبل از این بلاک بیت کوین داشته‌اید، بعد از فورک به اندازه همان مبلغ بیت کوین‌کش خواهید داشت. ساده است، نه؟ همان‌طور که می‌بینید، هر شخص بعد از ارائه نسخه تازه بیت کوین همان میزان بیت کوین قبلی را با کلید خصوصی مشابه گذشته در دو کیف پولش خواهد داشت؛ یعنی زمانی که اقدام به ایجاد تراکنش می‌کنید، افراد دیگر می‌توانند از کلید خصوصی برای تراکنش با ارزی دیگر بهره ببرند. به جای پرداخت فقط از یک کیف پول، مبلغی مشابه از کیف پول دوم‌تان هم کسر خواهد شد. انگار که دو آپارتمان دارید و شخصی وارد یکی از آنها می‌شود و لپ‌تاپی را برمی‌دارد. این کارش مانند این است که لپ‌تاپی را از آن یکی آپارتمان‌تان هم بردارد و با خود ببرد. چندان جالب نیست؟ موافقید؟

اینها به معنای این است که مبلغ بیت کوین‌های افراد دو برابر می‌شود؟ خیر، این واقعیت ندارد. در واقع، با افزایش مبلغ، به‌طور خودکار، ارزش کلی ارز پایین می‌آید. بنابراین، هیچ‌کس پول‌دارتر از گذشته نمی‌شود. سوال مهم بعدی این است که امکان تبادل بیت کوین و بیت کوین‌کش به جای هم وجود دارد؟ پاسخ منفی است. این دو ارز در حال‌حاضر کاملا مستقل از هم هستند و به‌طور جدا از هم فعالیت می‌کنند.

تفاوت‌ های بیت کوین و بیت کوین‌ کش چیست؟

تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش ؛ شاید به نظرتان وجود دو بیت کوین کمی گیج‌کننده به نظر برسد. مقوله ارزهای دیجیتالی پیش از این هم باوجود بیت کوین، ریپل، اتریوم و… به اندازه کافی مبهم بود. کدام بهتر است؟ بیت کوین یا بیت کوین‌کش؟ واقعیت این است که این دو از هم متفاوت‌اند و هر یک دارای معایب و مزایای مربوط به خود هستند. برای مثل، بیت کوین‌کش می‌تواند تراکنش تعداد بیشتری معامله را در طول روز با کارمزدی کمتر سر و سامان بدهد. از سوی دیگر، بیت کوین هم بسترهای استخراج زیادی دارد. هیچ‌کس هم نمی‌تواند بر تمام این بخش‌ها استیلا پیدا کند.  اما در مقابل، بیت کوین‌کش ساختاری غیرمتمرکز ندارد. در حال حاضر، فقط سه بستر استخراج بیت کوین‌کش وجود دارد که ۵۱درصد از امور استخراج به دست آنهاست و این نشان می‌دهد که غیرمتمرکزبودن از این ارز دیجیتالی جدید تاحدی فاصله دارد. چنین چیزی خطرناک هم هست. چون آینده بیت کوین‌کش را به این سه بستر مسلط به استخراج وابسته می‌کند.

تفاوت‌های فنی بیت کوین و بیت کوین‌کش چیست؟

تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش ؛ بیت کوین‌کش از ضعف‌هایش مطلع است و با افزایش زمینه‌های امنیتی سعی دارد تا شکاف‌های فنی خود را پوشش بدهد و می‌خواهد که افزایش ایمنی تراکنش‌ها به نقطه قوت آن بدل شود.

شرحویژگی‌ها
بیت کوین‌کش از الگورتیم هَش متفاوتی استفاده می‌کند. بنابراین دیگر امکان اجرای مجدد میان دو زنجیره به وجود نمی‌آید.حفاظت از حمله اجرای مجدد(REPLAY) و وایپ‌اوت (WIPE OUT)
فناوری بیت کوین‌کش اجازه افزایش شماری از بلاک‌ها را می‌دهد. در حال حاضر این رقم ۸MB است و می‌تواند بیشتر هم باشدمقیاس‌پذیری روی زنجیره (ON-CHAIN)
بیت کوین‌کش امضای متفاوتی برای تایید داردامضاهای تراکنش جدید
این الگوریتم تازه‌ای است که فعالیت طبیعی زنجیره را در صورت تغییرات محسوس  تعداد ماینرها تایید می‌کند و به ارز حالتی باثبات می‌دهدتنظیم مشکل اضطراری(Emergency Difficulty Adjustment)

 

چه عواملی بر ارزش بیت کوین‌ کش اثر می‌گذارند؟

بیت کوین‌کش در ماه آگوست سال ۲۰۱۷ روانه بازار شد. اما افزایش ارزش آن در نوامبر همان سال رخ داد. در ۱۲ نوامبر ۲۰۱۷، ارزش بیت کوین‌کش در یک روز دو برابر شد و بعد از بیت کوین در جایگاه دوم ارزهای دیجیتالی قرار گرفت. دلایل این رشد چه بود؟

  • بیت کوین آخرهفته بسیار بدی را از سر گذرانده بود و به دلیل قدرت هَش پایین آن، حدود ۱۰هزار تراکنش معلق در شبکه آن وجود داشت. به همین خاطر، بسیاری از خریداران به سمت بیت کوین‌کش روانه شدند.
  • بیت کوین‌کش چیزهایی را ارائه می‌کرد که بیت‌ کوین فاقد آنها بود. برای مثال سرعت بیشتر. راه‌کارهای بیت کوین‌کش بهتر از بیت کوین بود. مثلا راه‌کارهایی بهتر از segWit2X ارائه می‌کرد.
  • بیت کوین‌کش از الگوریتم تنظیم مشکل اضطراری(Emergency Difficulty Adjustment) هم بهره می‌برد. بیت کوین فاقد این الگوریتم است. این فناوری باعث می‌شود تا شبکه در دوره‌های افزایش نرخ، ثبات خود را حفظ کند.

نظر کارشناسان درباره تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش چیست؟

اگر بخواهیم نظرات خوش‌بینانه را پیرامون بیت کوین‌کش بررسی کنیم، باید بگوییم که برخی از اهالی بازار ارزهای دیجیتالی معتقدند که بیت کوین‌کش تفاوت چندانی با بیت کوین ندارد و فرق آن در بهتربودن زوایای فنی و سرعتش است. عده‌ای دیگر هم معتقدند که بیت کوین‌کش نسخه بهتری از بیت کوین است که در آینده سهم بازار وسیع‌تری در میان ارزهای دیجیتالی از آن خود خواهد کرد. این ارز ظرفیت دارد که تعداد معاملات بالاتری نسبت به بیت کوین انجام بدهد و بر شمار مشتریانش اضافه شود.

ضمن اینکه برخی دیگر از طرف‌داران این ارز دیجیتالی تازه می‌گویند با وجود رفع مشکلات بیت کوین در نظام عملکردی بیت کوین‌کش، امکان توسعه‌یافتن آن در میان عموم بیشتر خواهد شد و خرید و فروش کالا با آن هم آسان خواهد بود. در این صورت، ارزشش هم بالا خواهد رفت و به ارزی پرسود بدل می‌شود.

عقاید بدبینانه‌ای هم حول بیت کوین‌کش وجود دارد که باید به آنها توجه داشته باشیم. برخی معتقدند که کماکان بیت کوین برتر از بیت کوین‌کش است و این به خاطر زیرساخت‌های قوی‌تری است که دارد. ضمن اینکه بیت کوین رهبر بازار ارزهای دیجیتالی است و جایگزین‌شدن ارزی دیگر در موقعیت آن به زمان زیادی نیاز دارد.

در میان اظهارنظرهای مختلف می‌توان با عقایدی خنثی هم روبه‌رو شد. برخی فکر می‌کنند که هر یک از این ارزهای دیجیتالی مزایای مرتبط با خود را دارند.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست