ارزهای دیجیتال مانند پولی هستند که توسط سیستم عامل و کامپیوتر تبادل می‌شوند. این نوع ارزها احتیاجی به هیچ نهاد یا سازمان متمرکزی ندارند. ارزهای دیجیتال که بلاک چین مختص به خودشان را دارند، راهی برای جایگزین کردن تبادل‌های سنتی به شمار می‌روند. همچنین این ارزها بازار مالی دیگری به جز بازار سهام برای تبادل‌‌ کنندگان ایجاد کرده‌اند. ملیون‌ها نفر در سرتاسر جهان هستند که از طریق این ارزها کسب درآمد می‌کنند. از این راه‌های افزایش درآمد می‌توان به استخراج و استیکینگ ارزهای دیجیتال اشاره کرد.

«اثبات سهام» یا (Proof of staking) (PoS) یک الگوریتم جدید برای برخی از ارزهای دیجیتال است. این الگوریتم بلاک جدیدی می‌سازد و این بلاک جدید به بلاک چین اضافه می‌شود. بلاک توسط کسی که بعضی از ارزهای دیجیتال را تحت اختیار خود دارد، جمع شده و به اعتبار تراکنش جدید روی پلتفرم کمک خواهد کرد.

نحوه‌ی انجام فرآیند استکینگ (staking)

در یک شبکه‌ی دیجیتال مانند بیت کوین، تراکنش‌ها به طور اتفاقی به وسیله‌ی گره‌ی ماینینگ پردازش می‌شوند که برای حل کردن یک الگوریتم پیچیده در پایان یک بازه‌ی زمانی مشخص است. سرمایه‌ گذاران بیت کوین نقشی در انتخاب اپراتور شبکه برای تایید تراکنش‌ها ندارند.

در پروتکل اثبات سهام ماینرها توسط صاحبان ارزهای دیجیتال انتخاب می‌شوند. هر ماینر را می‌توان به کمک استکینگ (staking) میزان مشخصی از ارزهای دیجیتال در یک کیف پول مشخص، انتخاب کرد.

گره‌ی انتخاب شده، ارزهای دیجیتال را در یک کیف پول مشخص استک می‌کند. بلاک جدید متناسب با درصد ارزهای دیجیتال استک شده است. برای مثال؛‌ اگر تعداد سکه‌های ذخیره سازی شده ۵ درصد از کل ارزهای دیجیتال موجود در شبکه باشد، گره قادر خواهد بود تا ۵ درصد از تراکنش ها را برای بلاک‌های جدید ماین کند.

نکات مثبت استک کردن ارزهای دیجیتال

استکینگ (staking) ارزهای دیجیتال نسبت به ماین کردن مزایای بسیاری دارد.

ساز و کار اجماع، نیاز به خرید کامیپوترهای پر قدرت و گران را برطرف می‌کند. زمانی که گره‌ی استخراج به وسیله‌ی یک کیف پول الکترونیکی سکه‌های محدود را جمع می‌کند؛ بدون این که قدرت پردازش آن در نظر باشد، درصد مشخصی از معاملات داخل شبکه تامین خواهد شد.

سرمایه‌ گذاران با در اختیار داشتن دارایی کافی در کوین قادر خواهند بود که معاملات را داخل شبکه تایید کنند.

ارزش دارایی‌های ذخیره شده توسط «اثبات سهام» (PoS) برخلاف (ASIC) و سایر سخت افزارهای استخراج با زمان کاهش نمی‌یابد. ارزش سهام فقط تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز تغییر می‌کند.

اثبات سهام با محیط زیست سازگاری بیشتری داشته و کارآمدتر از روش اثبات کار که در بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد است.

خطر حمله‌ی ۵۱ درصدی در استکینگ (staking) کاهش پیدا می‌کند.

مهم‌ترین نکته‌ی مثبت در رابطه با استکینگ (staking) این است که نیاز به خرید کامپیوترهای گران قیمت و قوی را از بین می‌برد.

این سیستم برخلاف روش اثبات کار در مکانی که سکه‌ها به طور تصادفی به بیشترین سیستم‌های محاسباتی سطح بالا پاداش می‌گیرند، درآمد تضمینی و قابل پیش بینی برای ماینرها دارد.

معایب استکینگ (staking)

استکینگ ارزهای دیجیتال در کنار تمام مزایای خود، معایبی هم دارد. یکی از معایب آن این است که برای استکینگ (staking) و دریافت پاداش، لازم است تا برای مدتی یک ارز دیجیتال را در کیف پول خود قفل کنید و قادر به فروختن آن نخواهید بود.

اگر قیمت ارز دیجیتال شما افزایش پیدا کند که این به نفع شما است اما اگر افت قیمت داشته باشد، متضرر خواهید شد.

ارزهای دیجیتال که از استکینگ (staking) استفاده می ‌کنند

استیک کردن کوین به صاحبان ارز دیجیتال در شبکه قدرت تصمیم گیری داده و این امکان را به آن‌ها می‌دهد که برای سرمایه‌ گذاری خود از این راه درآمد زایی کنند. این راه دقیقا شبیه به نحوه‌ی دریافت سود سپرده برای گذاشتن پول در حساب بانکی است.

این طور به نظر می‌رسد که توان سرمایه گذاری کوین‌ها برای به دست آوردن اولویت‌های استخراج به واسطه‌ی سرمایه گذاران به طور مطلوبی دریافت شده است.

«دش» (DASH)

دش کوتاه شده‌ی «دیجیتال کش» (Digital Cash) است. دش یکی از اولین ارزهای دیجیتالی بود که نحوه‌ی استکینگ ارزهای دیجیتال را معرفی کرد. این ارز در واقع روی هسته‌ی بیت کوین پایه گذاری شده است ولی بعد با اضافه کردن خصوصیاتی مانند «ارسال خصوصی» (PrivateSend) و «ارسال سریع» (InstantSend) ارتقا یافت.

این ارز به سرمایه گذاران خود این امکان را داد تا بتوانند کوین‌ها را به وسیله‌ی «مسترنود» استک کنند.

برای انجام دادن فرآیند مسترنود باید حداقل ۱۰۰۰ واحد دش داشته باشید. هم اکنون هر دش ۳۲۰ دلار قیمت دارد که با این حساب هزینه‌ی لازم برای اجرای یک مسترنود حدود ۳۲۰ هزار دلار است.

DASH

«نئو» (NEO)

نئو اقتصادی هوشمند با به کارگیری فناوری بلاک چین ایجاد می‌کند. اثبات سهام نئو از الگوریتم (DBFT) استفاده می‌کند. کسانی که در این پلتفرم شرکت کرده‌اند می‌توانند با استکینگ (staking) کوین‌های خودشان در یک کیف پول «نئون» (NEON) در استکینگ آن شریک شوند. سهام داران قادر خواهند بود که کوین‌های جدید ۵.۵٪ سالانه را برای همه‌ی کوین‌های مورد نظرشان کسب کنند.

نئو محبوبیت زیادی دارد و در «بیت فینکس» (Bitfinex) ارز شماره‌ی یک است. بیت فینکس یک صرافی مجازی چینی به شمار می‌رود که در هنگ کنگ واقع شده است. این کوین با اتریوم رقیب می‌باشد. اتریوم مدتی است جایگاه دوم را در بازارهای ارز دیجیتال حفظ کرده است.

استکینگ

«اوکی کش» (OkCash)

اوکی کش نوعی ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۴ معرفی شد. این کوین طوری ساخته شده است که برای تبادلات خرد مناسب باشد. اوکی کش «آر او آی» (ROI) بسیار خوبی برای استکینگ دارد. کوین‌ها قادر هستند که بازده سالانه‌ی ۱۰ درصدیِ استکینگ را کسب کنند.

استکینگ

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

فهرست