«چین لینک» (Chainlink) نوعی شبکه‌ی غیرمتمرکز اوراکل به شمار می‌رود که داده‌های جهان واقعی را برای قراردادهای هوشمند روی بلاک چین آماده می‌کند. توکن «لینک» (Link) نوعی ارز دیجیتال است و به منظور پرداخت کردن هزینه‌های خدمات در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای درک کردن مفهوم چین لینک بهتر است، تعاریف پایه‌ و به هم پیوسته را یاد بگیرید.

نحوه ی کار با چین لینک چگونه است؟

بهتر است اول با مفهوم قراردادهای هوشمند آشنا شوید. قراردادهای هوشمند نوعی توافق نامه‌ی از پیش مشخص شده‌ای در رابطه با بلاک چین هستند که داده‌ها را بررسی کرده و در صورت مورد قبول بودن شرایط خاص، به طور خودکار اجرا خواهد شد. برای مثال می‌توان به «سرمایه گذاری جمعی» (crowdfunding) به عنوان نمونه‌ای از قرارداد هوشمند اشاره کرد.

با توجه به این موضوع که قراردادهای هوشمند بر روی بستر بلاک چین جای گرفته‌اند، غیرقابل تغییر و اثبات پذیر هستند. منظور این است که تمام افراد حاضر در بلاک چین، می‌توانند آن‌ را ببینند که یعنی توافق‌نامه یا همان قرار داد هوشمند قابل اجرا است با این شرط که پارامترها و فاکتورهای مورد نظر رعایت شوند.

تنظیم کردن قراردادهای هوشمند، به منظور دسترسی به توافق در مواردی که فراتر از داده‌های موجود در بلاک چین هستند؛ به داده‌های (off-chain) در قالب (on-chain) احتیاج دارند. یکی از مهم ترین محدودیت‌ها برای استفاده از قراردادهای هوشمند، مشکل متصل شدن منابع اطلاعاتی خارجی به بلاک چین به منظور انسداد قراردادهای هوشمند به زبانی که برای هر دو طرف مفهوم باشد است.

در چنین شرایطی می‌توان از «اوراکل» (oracles) استفاده کرد. اوراکل نوعی نرم افزار است که به آن میان افزار نیز گفته می‌شود و نقش واسطه را دارد که داده‌ها را از دنیای واقعی به قراددادهای هوشمند در بلاک چین ترجمه می‌کنند.

البته استفاده از اوراکلِ متمرکز ممکن است باعث به وجود آمدنِ این مسئله‌ که یک قرارداد هوشمندِ غیرمتمرکز و تنظیم شده به منظور ایجاد امنیت توسط بلاک چین در مرحله‌ی اول برای حل آن می‌کوشد، شود و این یک نقطه ضعف مرکزی است.

اگر اوراکل خراب شود،‌ چطور می‌توانید بفهمید که داده‌های شما درست است؟ اگر داده‌های شما مورد قبول نباشد، مزیت داشتن یک قرارداد هوشمند امن و قابل اعتماد در بلاک چبن چیست؟

پس به این نتیجه رسیدیم که قراردادهای هوشمند، نوعی قرار داد تغییرناپذیر و قابل اثبات هستند که در صورت محقق شدن شرایط به صورت خودکار به حالت «اگر/پس» (if/then) راه اندازی می‌شوند. داده‌هایی که این شرایط را تعریف می‌کند به صورت سنتی از بلاک چین دریافت می‌شود. اخیرا اوراکل به اکوسیستم ارزدیجیتال وارد شده است تا داده‌های (off-chain) وارد قراردادهای هوشمند کند. البته اوراکل‌های متمرکز ممکن است، مزایای قراردادهای هوشمند در رابطه با بلاک چین را کاهش دهد چرا که امکان دارد خراب یا غیرقابل اعتماد باشد.

چین لینک نوعی شبکه غیرمتمرکز متشکل از نودهاست که داده‌ها را از منبع‌های خارج از بلاک چین (Off-blockchain) گرفته و  با استفاده از یک منبع متمرکز اوراکل به قرارداد‌های هوشمند روی بلاک چین (On-blockchain) منتقل می‌کند. این فرآیند در کنار استفاده از سخت افزارهای امنیتی اضافی، مسائل مرتبط با امنیت که امکان دارد در صورت استفاده از یک منبع متمرکز اتفاق بیفتد را از بین می‌برد.

زمانی که یک قرارداد هوشمند نیاز به داده داشته باشد، این پروسه روی قرارداد هوشمند آغاز خواهد شد. تحت این شرایط قراردادهای هوشمند درخواستی برای اطلاعات ارسال خواهد کرد. پروتکل چین لینک این درخواست را به شکل یک «رویداد» (Event) ضبط کرده و یک قرارداد هوشمند مرتبط بر روی بلاک چین برای دریافت داده‌های خارج از بلاک چین ایجاد می‌کند. به این قرارداد (SLA) می‌گویند.

در قرارداد چین لینک (SLA) سه قرارداد فرعی ایجاد می‌شود. این سه نوع قرارداد فرعی، قرارداد معتبر چین لینک، قرارداد تطبیق سفارش و قرارداد جمع آوری نامیده می‌شوند.

قرارداد معتبر چین لینک (Chainlink Reputation) سابقه‌ی (Track record) اوراکل را مورد بررسی قرار می‌دهد تا از درستی عملکرد آن مطمئن شود. همچنین این نوع قرارداد، نودهای بدون اعتبار و غیرقابل اطمینان را از بین می‌برد.

قرارداد تطبیق دهنده‌ی سفارش (Chainlink Aggregating) درخواست قرارداد را به نودهای چین لینک فرستاده و درخواست (bid) آن‌ها را به شرط درخواست دریافت می‌کند. بعد از این مرحله، شماره و نوع مناسب نودها را برای اجرای درخواست انتخاب می‌کند.

قرارداد جمع آوری (Chainlink Aggregating) کلیه‌ی داده‌ها را از اوراکل انتخاب کرده، اعتبار به آن‌ها خواهد داد و آن‌ها را برای یک نتیجه‌ی مطمئن تطابق می‌دهد.

نودهای چین لینک درخواست (Requesting Contract) را برای داده گرفته و از نرم افزار (Chainlink core) استفاده می‌کنند تا درخواست را از زبان برنامه نویسی روی بلاک چین به خارج بلاک چین (زبان برنامه نویسی که برای داده‌های دنیای واقعی درک پذیر باشه) تبدیل کنند.

این نسخه‌ی تازه تبدیل شده از یک درخواست به یک (API) خارجی انتقال می‌یابد که داده‌ها را از منبع خبری کنار هم جمع کند. پس از جمع کردن داده‌ها، به وسیله‌ی (Chainlink core) به زبان روی بلاک چین تبدیل می‌شود و برای قرارداد جمع آوری ارسال می‌شود.

قرارداد جمع آوری قادر است، داده‌ها را از منبعی واحد و یا از چندین منبع مختلف تایید کرده یا تطابق دهد.

در این صورت اگر پنج نود یک جواب از سنسور و دو نود دیگر دو جواب متفاوت عرضه کنند، قرارداد جمع آوری متوجه خواهد شد که دو نود معیوب وجود دارد و جواب‌های این دو نود را قبول نمی‌کند. در این صورت نودهای چین لینک قادر هستند تا داده‌ها را از یک منبع واحد تایید کنند.

قرارداد جمع آوری قادر است، این فرآیند تعیین اعتبار را برای تعداد زیادی منبع تکرار کند؛ درنتیجه تمام داده‌های معتبر را با میانگین آن در یک قطعه داده‌ی واحد مطابقت دهد. البته لازم به ذکر است که در شرایط خاص نمی‌شود از کل داده‌ها میانگین گرفت.

به جز منبع داده‌ها، چین لینک راهی برای کارآمدی و اطمینان داشتن در ارائه‌ی داده‌های دقیق از قراردادهای هوشمند است.

جایگاه (Link) در این فرآیند کجاست؟

صاحبان (Request Contract) از لینک برای پرداخت به نودهای چین لینک استفاده می‌کنند. قیمت‌ها به وسیله‌ی اپراتورهای نودهای چین لینک طبق اندازه‌ی تقاضا و بازار حال حاضر مشخص می‌شود. اپراتورهای نود باید برای مشخص کردن تعهد خود به شبکه‌، به چین بلاک نیز اضافه کنند.

(Link) طبق استاندارهای (ERC20) در اتریوم ایجاد شده است و قادر خواهد بود مانند بقیه‌ی ارزهای فیات یا ارزهای دیجیتال خرید و فروش شود.

تیم پروژه و تاریخچه‌ ی چین لینک چگونه است؟

هسته‌ی تیم چین لینک طی یک استارت آپ قرارداد هوشمند در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد. این کمپانی به منظور مهار فناوری مخصوصا قراردادهای هوشمند برای ساختن تفاهم نامه‌های قراردادی که قادر باشد به وسیله‌ی تمام شرکت کنندگان در این صنعت، (بدون در نظر گرفتن سطح مهارت و تخصص آن‌ها) استفاده شود.

تلاش‌های این هسته به وسیله‌ی گروه (Data Collective) سرمایه گذاری که در سانفرانسیسکو واقع شده است، پیگیری می‌شود. «سرجی نزرو» (Sergey Nazarov) سازنده و مدیرعامل این کمپانی است که قبل تر به عنوان بنیانگذار بورس اوراق بهادار امن نیز فعالیت‌هایی کرده بود. همچنین سرجی ایمیل غیرمتمرکزی به نام (Cryptomail) را را تاسیس کرده است.

«استیو الیس» (Steve Ellise) هم احداث کننده و (Cto) کمپانی به شما می‌رود که پیش از این در پلتفرم (Secure Asset Exchange) فعالیت کرده بود. تجربه‌ی او به عنوان مهندس نرم افزار در (Pivotal Labs) پیش از آغاز کارش در صنعت بلاک چین بوده است.

سومین نفر مهم در این تیم، «آری جولز» (Ari Juels) است که در کنار دو نفر دیگر وایت پیپر چین لینک را نگارش کرده‌اند. وی استاد علوم کامپیوتر در (Cornell Tech) بوده و مدیر (IC3) است. جولز در چین لینک به عنوان مشاور همکاری می‌کند.

«اندرو میلر» (Andrew Miller) که قبل تر به عنوان استادیار علوم رایانه‌ای در دانشگاه «ایلینویر» (illionois) فعالیت داشته است، مشاور چین لینک است. او همچنین مشاوره‌ی «تزوس» (Tezos) و «زی کش» (Zcash) را انجام می‌دهد. به علاوه‌ی این که «هادسون جیمزسان» (Hudson Jameson) یکی دیگر از مشاورین قوی تیم به شمار می‌رود و از توسعه دهندگان معروف اتریوم نیز محسوب می‌شود.

وایت پیپر چین لینک به وسیله‌ی سه شخص مهم در شرکت، که در بالا به نام آن‌ها اشاره کردیم، نوشته شده است.  (Chainlink whitepaper V1.0)  در تاریخ ۴ سپتامبر سال ۲۰۱۷ به انتشار رسید. این وایت پیپر متشکل از جزییات زیر ساخت پروژه، مشکلات حل شده‌ی آن، معماری (on-chain) و (off-chain) آن، پنالتی نودها و کاربرد توکن لینک می‌شود.

از کجا می‌ توانید ارز دیجیتال چین لینک خرید و فروش کنید؟

صرافی های گوناگونی، ارز چین لینک را می‌فروشند. یکی از این صرافی‌ها بایننس بوده که بساری از مبادلات لینک در آن‌جا صورت می‌گیرد. همچنین می‌توان از طریق صرافی‌های داخلی مانند ارز تو ارز نیز اقدام به خرید و فروش چین لینک کرد.

 

آیا خرید و فروش چین لینک عاقلانه است؟

مثل تمام ارزهای دیجیتال دیگر، چین لینک نیز نوعی ارز دیجیتال بسیار بی‌ثبات است و افرادی که از مشکلات سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال به طور کامل آگاهی ندارند، نباید در (Link) سرمایه گذاری کنند. البته لینک یک توکن بسیار قوی به حساب می‌آید. به علاوه‌ی این که تیم قدرتمندی داشته و از زمان شروع به فعالیت، شرایط بسیار مقبولی در بازار ارزهای دیجیتال داشته است.

نتیجه گیری

در دنیای بلاک چین، یافتن ارزهای دیجیتالی که باعث به وجود آمدن سر و صدا برای این که تبدیل به بیت کوین یا اتریوم بعدی نمی شوند، کار سختی است. چین لینک نوعی ارز دیجیتال با پتانسیل بالا و راه حلی برای حل مشکل واقعی بلاک چین است.

با در نظر گرفتن قدرت بنیان گذاران، مشاوران و قوی بودن راه حل‌های ارائه شده، بهتر است که به این ارز دیجیتال بیشتر توجه کرد. (chainlink) از زمان پیدایش، بسیار قوی عمل کرده است و دور از ذهن نیست که در آینده، پیشرفت بیشتری نیز داشته باشد.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست