در سال‌های اخیر، ارزهای دیجیتالی فراوانی به بازار آمده‌اند. بیشتر آنها در پی افزایش میزان امنیت فعالیت‌ها و ارتقای وضعیت حریم خصوصی کاربران هستند. برخی از این ارزهای دیجیتالی با محدودکردن نظارت عمومی کاربران بر تراکنش‌های مختلف سعی بر تأمین حریم خصوصی کاربران داشته‌اند و برخی این موضوع را اختیاری کرده و تصمیم‌گیری درباره آن را بر عهده کاربران گذاشته‌اند. یکی از ارزهای دیجیتالی معروفی که در زمینه بالابردن امنیت تراکنش‌های دیجیتالی شهرتی مطلوب دارد، مونرو است. در این مقاله با ارز دیجیتال مونرو بیشتر آشنا خواهید شد.

مونرو چیست؟

ارز دیجیتال مونرو (XMR)در سال ۲۰۱۴ به بازار آمد. مونرو ارزی دیجیتالی منبع‌باز است که محوریت آن حفظ حریم خصوصی به شمار می‌رود. این ارز هم بر بستر بلاک‌چین فعالیت می‌کند. بلاک‌چین‌ها که در واقع، شبکه‌های لازم برای فعالیت ارزهای دیجیتالی هستند، مانند دفترکل‌هایی توزیع‌شده‌اند که می‌توانند تمام تراکنش‌های صورت‌گرفته بر بستر خود را ثبت کنند. بلاک‌چین مونرو عامدانه کمی مبهم طراحی شده است. در این بستر، جزئیات تراکنش‌ها مانند هویت ارسال‌کننده و دریافت‌کننده ارز به همراه مبلغ تراکنش ناشناس باقی می‌ماند. این کار از طریق پنهان‌نمودن نشانی‌های افراد حاضر در معامله صورت می‌گیرد.

فرایند استخراج مونرو هم مبتنی بر اصل برابری طراحی شده است. براساس این اصل، تمام کاربران با هم برابرند و حقوق یکسانی دارند. در زمان عرضه مونرو هم توسعه‌دهندگان آن، هیچ سهمی برای خود قائل نشده‌اند. فرایند استخراج ارز دیجیتال مونرو به این صورت است که کاربران با پیوستن به گروه‌های استخراج‌کننده مزایا و امتیاز دریافت می‌کنند. امکان استخراج مونرو به‌طور انفرادی هم وجود دارد. با یک رایانه استاندارد و معمولی هم می‌توان مونرو را استخراج کرد. ضمن اینکه هیچ سخت‌افزار خاصی هم برای این عملیات نیاز نیست. استخراج این ارز دیجیتالی در بستر ویندوز، لینوکس، اندروید و… مقدور است و محدودیتی ندارد.

حفظ حریم خصوصی در مونرو چگونه است؟

مونرو از طریق امضای حلقه‌ای و پنهان‌کردن نشانی طرفین معاملات سعی در حفظ حریم خصوصی افراد دارد. امضاهای حلقه‌ای به ارسال‌کنندگان وجه در شبکه کمک می‌کند تا هویت خود را از سایر کاربران حاضر در گروه پنهان کنند. این امضاها، امضاهایی دیجیتالی و ناشناس هستند که نشان نمی‌دهند، کدام عضو و کاربر یک گروه اقدام به انجام تراکنش کرده است. برای اینکه امضایی حلقه‌ای تولید شود، پلت‌فرم مونرو از ترکیب‌کردن کلیدهای حساب ارسال‌کننده و پیوندزدن آن با کلیدهای عمومی در بلاک‌چین استفاده می‌کند. این حرکت باعث می‌شود که کلیدی منحصربفرد مانند کلیدهای خصوصی تشکیل گردد. این اقدام موجب پنهان‌شدن هویت ارسال‌کننده می‌شود چون از نظر محاسباتی امکان ندارد که مشخص شود، کدام عضو گروه اقدام به تولید امضا کرده است.

پنهان‌کردن نشانی‌ها در بستر بلاک‌چین هم روش دیگری برای حفظ امنیت کاربران است. روند به این شکل پیش می‌رود که نشانی‌هایی یک‌بار مصرف در هر تراکنش برای دریافت‌کننده صادر می‌شود. این نشانی‌ها به‌طور تصادفی به وجود می‌آیند و امکان پنهان‌ماندن نشانی اصلی و حفظ هویت دریافت‌کننده در تراکنش را فراهم می‌کند.

چالش‌های مونرو چیست؟

درست است که مزایای امنیتی مونرو باعث استقبال از آن شده است اما هم‌زمان چالش‌هایی را هم به آن تحمیل می‌کند. عدم وجود امکان پیگیری معاملات و ویژگی‌هایی که برای حفظ حریم خصوصی در نظر گرفته باعث می‌شود تا بستری برای عملیات مشکوک را فراهم نماید. برای مثال، معاملات غیرمجاز شرط‌بندی یا قاچاق مواد مخدر از طریق این سیستم به‌راحتی به جریان درمی‌آیند. حتی اخبار حاکی از آن است که هکرها با هک‌کردن سیستم‌ها اقدام به استخراج مونرو و ارسال آن به کره شمالی می‌کنند.

سخن پایانی

در هر حال، ارز دیجیتالی مونرو با ویژگی‌هایی که ارائه می‌کند، توانسته در جایگاه معروف‌ترین ارزهای دیجیتالی قرار بگیرد. امکان دسترسی به این ارز از طریق صرافی‌های معروف ارز دیجیتالی مختلف مقدور است. باید دید که در آینده، راه‌کارهایی برای کنترل ابعاد چالش‌برانگیز مونرو به وجود می‌آید یا خیر. ارزهای دیجیتالی در شکل‌ها و قالب‌های گوناگونی مشغول به فعالیت هستند و هر یک بُعدی تازه از دنیای تراکنش‌های غیرسنتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. حفظ امنیت و از سوی دیگر نظارت عمومی کابران بر سیستم بلاک‌چین دو ویژگی شاخصی است که به ترتیب در ارزهای دیجیتالی مانند مونرو و بیت کوین دیده می‌شود. آیا ارز دیجیتالی جدیدی پای به میدان خواهد گذاشت که هر دوی این ویژگی‌ها را به یک اندازه در خود خواهد داشت؟ آیا مونرو یا بیت کوین در ساختارشان و ویژگی‌هایی که دارند، دست به تغییر خواهند زد؟ زمان همه پاسخ‌ها را به ما خواهد داد.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست