اتریوم کلاسیک پلتفرم محاسباتی منبع باز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است، این ارز دیجیتال دارای قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند است. این بستر ماشین مجازی تورینگ کامل غیرمتمرکز یعنی «ماشین مجازی اتریوم» (EVM) را فراهم می‌کند. ماشین مجازی اتریوم می‌تواند قراردادهای هوشمند را بوسیله‌ی شبکه‌ی بین المللی نود‌های عمومی اجرا نماید.

ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک با نماد اختصاری (ETC) نمایش داده می‌شود که براساس داده‌های موجود در حال حاضر حجم بازار ۵۱۳ میلیون دلار در جایگاه بیست و سوم در میان ارزهای رمزپایه قرار گرفته است.

پیدایش اتریوم کلاسیک

دو سال بعد از انتشار نسخه‌ی اولیه‌ی اتریوم، جامعه‌ی این ارز دیجیتال تصمیم به ایجاد نهادی مستقل جهت سرمایه‌گذاری و تامین مالی پروژه‌های مختلف در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال گرفتند. در ماه می سال ۲۰۱۶ یک صندوق سرمایه گذاری جسورانه‌ی «سازمان مستقل غیرمتمرکز» (DAO) با هدف سرمایه‌گذاری در پزوژه‌هایی که از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند،‌ پدید آمد و تقریبا ۱۶۸ میلیون دلار سرمایه‌ی اولیه جمع آوری نمود.

در همین زمان مقاله ای منتشر شد که در مورد آسیب‌پذیری‌های امنیتی سازمان مستقل غیرمتمرکز که می‌توانست دارایی‌های ارز دیجیتالی را به سرقت ببرد هشدار می‌داد،‌ در ماه ژوئن ۳ میلیو و ۶۰۰ هزار اتریوم مغادل ۵۰ میلیون دلار از حساب DAO سرقت شده است. به دلیل آسیب پذیری‌های موجود دارایی افراد بدون رضایت صاحبان به حساب‌های دیگری انتقال یافت.

پس از این اتفاق اعضای DAO و جامعه‌ی اتریوم بحث کردند که در صورت وقوع چنین اتفاقاتی چه اقداماتی باید انجام شود تا مشکل بوجود آمده راحت‌تر حل شود. رای‌گیری‌هایی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد قرار شد که هار فورک جدید در اتریوم پیاده شده و اترها به قرارداد هوشمند جدید منتقل شوند تا با این روش بتوان ضررهای کاربران را جبران کنند.

اتریوم کلاسیک زمانی به وجود آمد که برخی از اعضای جامعه‌ی اتریوم هارد فورک را کاملا رد نموده و معتقد بودند که امکان ایجاد تغییر در بلاک چین وجود ندارد؛ به همین دلیل تصمیم به استفاده از همان نسخه‌ی اصلی اتریوم را داشتند. در این زمان بلوک اتریوم کلاسیک در بلوک ۱ میلیون و ۹۲۰ هزار زنجیره‌ی اتریوم در تاریخ ۲۰ جولای ۲۰۱۶ توسط ماینرها تولید شد.

اتریوم کلاسیک برای اجرای کدهای مختلف در ماشین مجازی اتریوم در سال ۲۰۱۶ هارد فورک فنی را پشت سر گذاشت تا بتواند حملات (DDoS) را کاهش دهد. از جهت دیگر هارد فورکی که در اوایل سال ۲۰۱۷ توانست «بمب سختی» (Difficulty Bomb) را به تاخیر بندازد. با فعال شدن این بمب در شبکه‌ی اتریوم، سختی ماین با سختی بسیار زیادی همراه شده و فرآیند استخراج به شدت بدون سوده و ناکارآمد خواهد شد.

با همه‌ی توضیحات گفته شده پروژّ‌ی اتریوم کلاسیک به صورت رسمی توسط اتریوم پشتیبانی نمی‌شود. قابل ذکر است این پروزه در حساب توئیتری خود اظهار داشت سایت کیف پول اتریوم کلاسیک به خطر افتاده است. اتریوم کلاسیک با «کلودفلیر» (Cloudflare) همکاری کرد تا هشداری برای کاربران صادر نماید تا آت ها را از حملات فیشینگ روی دامنه‌ مطلع سازد.

اتریوم کلاسیک چگونه کار می کند؟

این ارز دیجیتال درست همانند اتریوم کار می‌کند، البته قابل ذکر است که قیمت اتریوم کلاسیک با اتریوم به شدت با یکدیگر متفاوت‌اند. زبان برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند در اتریوم کلاسیک همانند «اتریوم سولیدیتی» (Solidity) است، این شباهت در زمان ایجاد، سایز و پاداش بلوک‌ها نیز یکسان است.

اتریوم کلاسیک بر اساس الگوریتم «اثبات کار» (PoW) و قراردادهای هوشمند ساخته شده است،‌ تمامی این‌ها سازگاری یا بروزرسانی خود را با کدهای بر پایه‌ی اتریوم به اشتراک گذاشته نمی‌شوند. این موضوع به این معنی است که هر چقدر اتریوم از اثبات کار دور شود به اثبات سهام نزدیک خواهد شد. این اتفاق لزوما برای اتریوم کلاسیک رخ نمی‌دهد،‌ مگر این که توسعه دهندگان هر کدام آ ها را به صورت همزمان و مستقل توسعه دهند. جامعه‌ی اتریوم کلاسیک اظهار دارتد در صورت بروز برخی از هک‌ها در آینده هیچ منعی برای اتریوم جهت اجرای یک هارد فورک دیگر وجود نخواهد داشت.

اتریوم کلاسیک به هدف و چشم انداز اصلی مواردی که باید یک بلاک چین داشته باشد، صادق مانده است.

این ارز دیجیتال پتانسیل بالقوه‌ی صعودی بیشتری برای سرمایه‌گذاران دارد. ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک یک «جامعه‌ی مخصوص اتریوم» (Enterprise Ethereum Alliance) ندارد تا همه‌ی افراد جامعه شامل توسعه دهندگان، محققین و بازرگانان در آن حضور مستمر داشته باشند.

بعضی از افراد بر این باورند که این پروژه از سوی کسانی که به طور کامل مخالف ارز دیجیتال اتریوم هستند، حمایت می‌شود.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست