یکی از ابزارهای مورد استفاده در تحلیل های تکنیکال ابر ایچیموکو است. برای این که بتوانیم در بازار ارزهای دیجتال یا در دیگر ارزها مانند بورس و فارکس سرمایه گذاری نماییم نیاز به یادگیری این قبیل تحلیل‌ها را در خود حس می‌کنیم. با ما همراه باشید تا با یکی از ابزارهای قوی تکنیکال آشنا شویم.

ابر ایچیموکو روشی برای تحلیل تکنیکال است که چند اندیکاتور را در یک نمودار واحد و اصلی ترکیب می‌کند. این روش در نمودارهای شمعی مانند یک ابزار معامله یا ترید استفاده می‌شود که همین موضوع دید خوبی از نواخی حمایتی و مقاومتی قیمت در اختیار ما می‌گذارد.

همچنین ابزار ابر ایچیموکو برای پیش‌بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از تریدرها از این ابزار برای تعیین جهت روند آینده و حرکت بازار استفاده می‌نماید.

مفهوم ابر ایچموکو در اواخر سال ۱۹۳۰ توسط روزنامه‌نگار ژاپنی به نام «گوچی هوسادا» مطرح شد. اما استراتژی معاملاتی خلاقانه‌ی وی در سال ۱۹۶۹ یعنی پس از چندین سال با مطالعات و پیشرفت‌های تکنیکال ارائه شد.

گوچی هوسادا روزنامه‌نگار ژاپنی ابزار نو آورانه‌ی خود را ابر ایچیموکو (ICHIMOKU CLOUD) نامید که در زبان ژاپنی به معنی «نمودار تعادل در بک نگاه‌« است.

ابر ایچیموکو (ICHIMOKU CLOUD) چگونه کار می کند؟

سیستم ابر ایچیموکو اطلاعات را بر پایه‌ی اندیکاتورهای پیشرو و پسرو نشان می‌دهد و نمودار آن از ۵ خط تشکیل شده‌اند.

۱.خط تغییر روند یا تنکان سن (Tenkan-sen): میانگین متحرگ ۹ دوره خط آبی رنگ

  1. خط استاندارد یا کیجون سن (Kijun-sen): میانگین ۲۶ دوره
  2. خط ئیشرو یا سنکو اسپن آ (Senkou Span A): میانگین متحرک خط روند و خط استاندارد که به اندازه‌ی ۲۶ دوره به سمت راست یعنی آینده منتقل می‌شود.

۴. خط پیشرو یا سنکو اسپن پی (Senkou Span B): میانگین متحرک ۵۲ دوره که با انتقال شمع‌ها به اندازه‌ی ۲۶ دوره به سمت راست (به جلو) به دست می‌آید.

۵. خط تاخیر یا چیکو اسپن (Chikou Span): قیمت بسته شدن در ۲۶ دوره گذشته است.

فضای بین خط پیشرو A و خط پیشرو B؛ چیزی است که ابر کومو را تولید می‌کند که به نظر می‌رسد مهم‌ترین بخش ایچیکومو باشد. این دو خط با شیفت دادن ۲۶ دوره به جلو،‌ پیش‌بینی از آینده را ارائه می‌دهد به همین دلیل است که به عنوان شاخص‌های پیشرو در نظر گرفته می‌شوند.

چیکو اسپن یا خط تاخیر یک شاخص پسرو است که با انتقال ۲۶ دوره به چپ یا عقب به دست می‌اید.

به صورت پیش فرض،‌ این ابرها به رنگ‌های سبز و قرمز نمایش داده می‌شوند تا خواند آن آسان‌تر شود.

ابر سبز رنگ زمانی ایجاد می‌شود که خط پیشرو A (خط ابر سبز رنگ) بالاتر از خط پیشروی B (خط ابر قرمز) قرار می‌گیرد. این موقیت زمانی به وقوع می‌پیوندد که شرایط برعکس چیزی که گفته شد باشد،  ابر قرمز رنگ تشکیل می‌شود.

قابل ذکر است که برخلاف دیگر روش‌ها؛ میانگین‌های متحرکی که توسط استراتژی ایچیموکو قابل استفاده هستند، بر پایه‌ی قیمت بسته شدن شمع‌ها کار نمی‌کنند.

این نمودار براساس بالاترین و پایین‌ترین نقاط ثبت شده در یک دوره‌ی مشخص (با میانگین بالا و پایین) محاسبه خواهند شد.

ابر ایچیموکو

تنظیمات ایچیموکو چگونه کار می کند؟

پس از گذشت سال‌ها تحقیق و آزمایش، گویچی هوسادا نتیجه‌گیری کرد که تنظیمات بازه‌‌های زمانی (۹.۲۶.۵۲) بهترین نتیجه را دارد. زمانی که هوسادا به این نتیجه رسید برنامه‌ی کاری ژاپن شامل روزهای شنبه نیز بود که فقط روزهای یکشنبه تعطیل بود. بنابراین عدد ۹‌، یک هفته و نیم (۳+۶) روز را نشان می‌داد. اعداد ۲۶ و ۵۲ نیز به ترتیب یک و دو ماه را نشان می‌دهند.

در حالی که این تنظیمات هنوز هم در اکثر زمینه‌های معاملاتی ترجیح داده می‌شوند. کارشناانی که از نمودارها استفاده می‌نمایند، همیشه قادر به تنظیم این اعداد برای تطابق با استراتژی‌های مختلف هستند.

اگر بخواهیم به عنوان مثال بیان کنیم در بازار ارزهای دیجیتال بسیاری از تریدرها تنظیمات اچیموکو را بر اساس بازار به صورت ۷ روز هفته و ۲۴ ساعته (در بازار ارزهای دیجیتال تعطیلی وجود ندارد) از (۹.۲۶.۵۲) به (۱۰.۳۰.۶۰) تغییر می‌دهند. بعضی دیگر نیز پای خود را فراتر گذاشته و تنظیمات را به (۲۰.۶۰.۱۲۰) تغییر می‌دهند تا سیگنال‌های نادرست را کاهش دهند.

با این حال بحث و اختلاف زیادی بر سر این که بهترین اصلاحی که می‌تواند برای این تنظیمات صورت گیرد، ‌وجود دارد.

طبق استدلال برخی که باتوجه به مواردی که در مورد زمان‌بندی بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد، تغییر تنظیمات منطقی خواهد بود. بعضی دیگر نیز بر این باورند که تغییر تنظیمات از حالت استاندارد اولیه خود ممکن است تعادل سیستم را بهم زده و سیگنال‌های نامعتبر زیادی تولید شود.

تجزیه و تحلیل نمودارها در ابر ایچیموکو

با توجه به عناصر متعدد استفاده شده در ایچیموکو،‌ابر ایچیموکو  انواع مختلف سیگنال را تولید می‌کند؛ که می‌توان آن‌ها را به سیگنال‌های روند و سیگنال‌های حرکتی تقسیم کرد.

سیگنال های حرکتی

این سیگنال‌ها با توجه به رابطه‌ی قیمت بازار،‌خط برگشتی و خط استاندارد تولید می‌شوند. سیگنال‌های حرکت صعودی زمانی ایجاد می‌شوند که یک یا هر دو خط برگشتی قیمت بازار بالای خط استاندارد موجود حرکت کنند.

سیگنال‌های حرکت نزولی زمانی ایجاد می‌شوند که یک یا هر دو خط برگشتی قیمت بازار زیر خط استاندارد موجود حرکت کنند.

نقطه‌ی تقاطع بین خز برگشتی (تنکان سن) و خط استاندارد (کیجون سن) اصولا به عنوان عبور خط برگشتی (TK cross) شناخته می‌شوند.

سیگنال های روندی

سیگنال‌های روندی براساس رنگ ابر موکو با توجه به موقعیت بازار نسبت به ابر ایجاد می‌شوند.

همان‌طور که قبلا ذکر شد ابر نشان دهنده‌ی  تفاوت بین دامنه‌های خطوط پیشروی A و B است.

در تعریف ساده‌تر می‌توان گفت که قیمت‌ها به طور مککر بالاتر از ابر قرار می‌گیرند. احتمال زیادی مبنی بر  این که دارایی در روند صعودی قرار بگیرد. در مقابل،‌ وقتی قیمت‌ها زیر ابر باشند می‌تواند نشانه‌ای از شروع یک روند نزولی را بدهد.

به جز چند استثنایی که وجود دارد وقتی قیمت‌ها حرکت رو‌به جلو در داخل ابر داشته باشند،‌ ممکن است نشانه‌ای از یک روند مسطح یا خنثی باشد.

خط تاخیر یا چیکو اسپن که یک شاخص پسرو است که یکی دیگر از ابزارهایی است که می‌تواند به تریدرها کمک کند و روندهای بازگشتی را تایید نماید. این شاخص دید خوبی از حرکت قیمتی (پرایس اکشن) را به نمایش می‌گذارد که این شاخص بالای قیمت‌های بازار حرکت می‌کندتشخیص دهد یا برعکس روند نزولی هنگامی که این شاخص زیر قیمت‌های بازار حرکت می‌کند،‌تشخیص دهد.

اصولا خط تاخیر به صورت تنها کاربردی نبوده و در ترکیب با دیگر اجزای ابر ایچیموکو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیگنال های حرکتی

اگر قیمت بازار ارزهای دیجیتال بالای خط استاندارد حرکت کند، سیگنالی برای تشخیص روند صعودی و اگر زیر خط استاندارد حرکت نمید تاییدی بر روند نزولی است.

عبور خط برگشتی (TK cross) به این معنی است که اگر خط تغییر بر بالای خط استاندارد حرکت نماید (روند صعودی) و اگر زیر خط استاندارد باشد روند نزولی خواهد بود.

سیگنال های دنبال کننده ی روند کدام ها هستند؟

قیمت بازار بالای ابر ایچیموکو حرکت نماید روند صعودی و زیر ابر حرکت کند روند نزولی خواهد بود. رنگ ابر از قرمز به سبز تغییر نماید روند صعودی بوده و از سبز به قرمز حرکت کند روند نزولی است. اگر خط پسرو بالای بازار باشد،‌ روند صعودی و زیر قیمت بازار باشد روند نزولی خواهد بود.

سطح حمایت و مقاومت در ابر ایچیموکو

نمودار اچیموکو می‌تواند برای تشخیص نواحی مقاومتی و حمایتی نیز بکار رود. به طور معمول، خط پیشروی A (خط ابر سبز رنگ) در حال روند صعودی به عنوان خط حمایتی عمل می‌نماید در طول روند نزولی به عنوان خط مقاومتی عمل می‌نماید.

در هردو گزینه شمع‌های نمودار تمایل به نزدیک‌تر شدن خط پیشروی A دارند. اگر قیمت در داخل ابر حرکت نماید، خط پیشروی  B نیز ممکن است به عنوان خط حمایتی مقاومتی عمل می‌کند. علاوه بر تمامی این مسائل این واقعیت که خط پیشروی A و B بتوانند پیش‌بینی ۲۶ دوره‌ی آینده را برای تریدرها فراهم نمایند وجود دارد.

ابر ایچیموکو

قدرت سیگنال‌ ها در ابر ایچیموکو

قدرت سیگنال‌های تولید شده بسته به شدت این موضوع که آن ها با روند گسترده‌تر همخوانی دارند یا خیر،‌ است. یک سیگنال که بخشی از روند واضح‌ترو بزرگ‌تر است، ‌همیشه‌ قوی‌تر از سیگنالی است که در جهت مخالف روند غالب قرار خواهد گرفت.

به تعریفی دیگر،‌ اگر یک سیگنال صعودی با روندی صعودی همراه نباشد ممکن است آن سیگنال گمراه کننده و نادرست باشد. به همین دلیل زمانی که سیگنال تولید می‌شود،‌رنگ و موقعیت آن نسبت به ابر بسیار مهم است. حجم معاملات نیز پارامتری است که حتما باید آن را در نظر گرفت.

باید در نظر گرفت که استفاده از ایچیموکو در تایم فریم‌های کوچک‌تر (نمودار ببا تایم فریم کمتر از روزانه) منجربه تولید سیگنال‌های نادرست خواهد شد. به طورکلی،‌ تایم فریم‌های طولانی‌تر  (مانند روز، هفته،‌ماه) حرکت‌های قیمتی مطمئن‌تر و سیگنال‌های تعیین کننده‌ی روند درست‌تر را در پی دارد.

گویچی هوسادا، بیش‌تر از ۳۰ سال بر روی نمودار و سیستم ایچیموکو کرد که امروزه توسط میلیون‌ها تریدر در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به عنوان روش نموداری جامع،‌ ابرهای ایچیموکو برای تشخیص روند بازار هم استفاده می‌شوند. علاوه بر این از آن‌ها می‌توان برای تعیین بازار،‌ خطوط پیشرو،‌ تشخیص سطوح مقاومتی و حمایتی بالقوه که تست نشده است را برای تریدرها آسان‌تر نماید.

هرچند ممکن است در ابتدا نمودار بیش از اندازه شلوغ و پیچیده به نظر رسد، اما همانند مابقی روش‌های تحلیل تکنیکال به دخالت ذهن انشان مانند رسم خطوط روند وابسته نیست.

با وجود چالش‌های موجود استراتژی ایچیموکو، استفاده و کارکرد با آن نسبتا آسان است.

توصیه‌ی ما این است که از این سیستم باید با ترکیب روش‌های دیگر استفاده شود تا بتواند برای تایید روند و کم کردن خطاهای ترید و معامله به درستی استفاده شود.

تنوع و مقدار اطلاعاتی که در این نمودار نشان داده می‌شود ممکن است برای مبتدیان زیاد و گیج کننده باشد. در نتیجه برای این قبیل تریدرها،‌ اصولا پیشنهاد می‌شود قبل از شروع کار با ابر ایچیموکو با اندیکاتورهای پایه‌ای تر کار کنند.

صرافی پلاس با سال‌ها تجربه در حوزه‌ی خدمات ارزی یکی از پیشگامان این عرصه است. ما در صرافی پلاس حواله‌های مختلف به تمامی کشورهای دنیار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهیم. مشتریان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با کارشناسان حاذق و مجرب مجموعه از طریق ثبت نام در سایت و ارسال تیکت در ارتباط باشند. صرافی پلاس در ۷ روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته (به جز روزهای تعطیل) در حال خدمت به مشتریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست